Quiche - sposób na proste i smaczne danie
Placek na kruchym spodzie z warzywami, kawałkami mięsa albo ryby, zalany masą jajeczną i porządnie doprawiony to quiche. Jest smaczny, można przyrządzić go z dowolnych składników, a przy tym będzie ozdobą stołu. Quiche to ciekawy pomysł na posiłek o każdej porze roku.
Pod nazwą quiche kryje się rodzaj wypieku w formie placka, który składa się z kruchego spodu i nadzienia warzywnego zalanego masą jajeczno-śmietanową. Można podawać go na ciepło albo na zimno. To bardzo ekonomiczne i proste w przygotowaniu danie, ponieważ do jego przyrządzenia możemy wykorzystać składniki, które mamy w lodówce.
Quiche można podać na obiad, kolację, a także podzielić w zgrabne trójkąty i zaserwować gościom podczas domowej imprezy. Wypiek pięknie prezentuje się na stole. Bardzo często podaje się go w towarzystwie sałaty. Bardzo smaczny jest placek po upieczeniu posypany świeżymi ziołami - szczypiorkiem, natką pietruszki, rukolą, roszponką, bazylią itp.
Tym, co odróżnia quiche od tarty, jest fakt, że ten pierwszy wypiek nigdy nie jest słodki, a obowiązkowym dodatkiem do niego jest masa jajeczno-śmietanowa.
Francuzi to lubią
Quiche daje duże pole do popisu. W masie mogą znaleźć się dowolne warzywa, kawałki mięsa, różne gatunki sera, zioła, przyprawy. Najbardziej znaną potrawą tego typu jest quiche lorraine, czyli placek lotaryński, tradycyjne danie z Lotaryngii w północno-wschodniej Francji, o której pisano już w XVI wieku. Jest to wypiek z boczkiem, szynką, tartym serem, jajkami oraz sosem bolognese. Quiche lorraine kroi się jak tort, a podaje głównie w okresie Bożego Narodzenia.
Do placka pasują pomidory, cebula, czosnek, szparagi, brokuły, kalafior, por, cukinia, papryka, pieczarki czy inne grzyby, łosoś, mięso mielone, boczek, kawałki szynki. Niektórzy serwują quiche z owocami morza. Po przygotowaniu ciasta zalewa się je masą z jajek, kwaśnej śmietany albo jogurtu z dodatkiem przypraw. Warto poeksperymentować z serami. Głęboki smak plackowi nadadzą takie sery jak ricotta, parmezan, cheddar, ser kozi czy Gruyere.
Eksperymentowanie z ciastem
By zrobić kruche ciasto, potrzebne składniki to ok. 200 g mąki pszennej, 2 żółtka, ok. 100 g masła, szczypta soli. Czasem dodaje się również kwaśną śmietanę. Po wyrobieniu ciasto należy owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki minimum na pół godziny. Niekiedy, zamiast ciasta kruchego, spód do quiche robi się z ciasta francuskiego. Przed wylaniem masy ciasto należy podpiec, a przed włożeniem do piekarnika powinno się je ponakłuwać widelcem.
Quiche można przyrządzić również bez ciasta, dzięki czemu powstanie mniej kaloryczne i tłuste danie. Znacznie prostsze będzie też przygotowanie - wystarczy wymieszać razem warzywa i ser ricotta z jogurtem naturalnym, jajkami oraz przyprawami. Tak przygotowaną masę wlewamy do formy (najlepiej wcześniej spryskanej olejem w sprayu). Pieczemy przez co najmniej 30 minut.
Quiche z papryką i szynką
Składniki: 1 nieupieczony spód z kruchego ciasta (o średnicy ok. 35 cm), 1 łyżka oleju, 1 drobno posiekana cebula, 1 czerwona papryka drobno posiekana, 50 g chudej szynki drobno posiekanej, 250 g półtłustego sera ricotta, 1 szklanka naturalnego niskotłuszczowego jogurtu, 3 duże jajka, 1/4 łyżeczki soli, szczypta czarnego pieprzu.
Wykonanie: Rozgrzać piekarnik do temperatury 220 stopni. Ponakłuwać ciasto widelcem. Piec 8 minut, wyjąć z piekarnika. Zmniejszyć temperaturę do 160 stopni. Podgrzać olej na głębokiej patelni na średnim ogniu. Dodać cebulę. Dusić, aż zmięknie, około 5 minut. Dodać paprykę, dusić jeszcze 2 minuty. Dodać szynkę i wymieszać. Nałożyć mieszaninę na ciasto. Zmiksować na gładko ser ricotta, jogurt, jajka, sól i pieprz. Delikatnie mieszając, wylać masę na ciasto. Piec 45-55 minut, aż całość się zetnie, ale będzie luźna w środku. Zostawić quiche w otwartym piekarniku, aby powoli wystygł. Podawać na gorąco lub zimno.
Z przepisu otrzymamy 6 porcji. Jedna porcja ma 275 kcal, 13 g białka, 20 g węglowodanów, 16 g tłuszczów, 6 g NNKT, 126 mg cholesterolu, 1 g błonnika, 472 mg sodu.
EPN/mp/WP Kuchnia