Trwa ładowanie...

Prosty przepis na pyszną pizzę. Sekret tkwi w szczegółach

Wydawałoby się, że zrobienie pizzy nie należy do skomplikowanych czynności, ale o sukcesie mogą przesądzić drobiazgi. Oto sposób na szybki i smaczny placek z ulubionymi składnikami.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pepperoni i mozzarella to świetne połączenie Pepperoni i mozzarella to świetne połączenie Źródło: Getty Images, fot: kajakiki
d2evb4s
d2evb4s

Ciasto

Sam przepis nie należy do skomplikowanych, według podanych proporcji zrobisz dwie cienkie pizze albo jedną słusznych rozmiarów. Do ciasta wystarczy 250 g mąki, 150 ml wody, 7 g drożdży instant, oliwa z oliwek, bazylia. Drożdże należy zmieszać z wodą. Mąkę przesyp przez sitko, żeby pozbyć się grudek. Zmieszaj ją z bazylią i dodaj dwie lub trzy łyżki stołowe oliwy. Tutaj warto pokusić się o eksperyment i zamiast klasycznej oliwy z oliwek można użyć na przykład truflowej, czosnkowej czy parmezanowej, choć ta ostatnia ma na tyle dominujący smak i zapach, że może skraść show głównym składnikom posiłku. Drożdże zmieszane z wodą wlej do naczynia z mąką i wyrób ciasto, a następnie zostaw je na minimum pół godziny do wyrośnięcia.

Piekarnik

Wiele osób używa do pieczenia pizzy standardowej blachy, na dodatek rozkłada ciasto ze składnikami na zimnej blasze i wrzuca ją do rozgrzanego piekarnika. Jeżeli jesteście pizzowymi smakoszami, to powinniście zaopatrzyć się w specjalny kamień. Podgrzewa się go razem z piekarnikiem, a następnie umieszcza na nim pizzę przy pomocy łopatki. Najlepiej postawić na kamień szamotowy lub granitowy. Ten pierwszy może być używany także do grillowania. Jego porowatość sprawia, że pizza równomiernie się wypieka, ale jednocześnie jest to przekleństwo podczas czyszczenia. W przypadku granitowych również mamy coś kosztem czegoś, ponieważ długo się nagrzewają i są ciężkie, ale za to dłużej magazynują ciepło. Przed pierwszym użyciem kamień należy zahartować zgodnie z dołączoną instrukcją.

Jaki wybrać tryb pieczenia? Tu zdania są podzielone. Najczęściej powtarza się opcja termoobiegu oraz grzałki górnej i dolnej, ale ja wolę stosować grzałkę dolną i termoobieg. Najlepiej rozgrzać piekarnik do 250 stopni i wstawić pizzę na około 7 do 8 minut. Z czasem sami wypracujecie styl, który najbardziej wam odpowiada.

d2evb4s

Składniki

Skoro już macie ciasto i wiecie, jak je upiec, to warto jeszcze porozmawiać o składnikach. Oczywiście możecie pójść do sklepu i kupić pierwszą lepszą szynkę, ale najlepiej postawić na oryginalne włoskie składniki takie jak neapolitańskie salami, szynka parmeńska czy kalabryjska nduja. Pomidorowy podkład możecie wykonać sami lub kupić gotową passatę. Obecnie już nawet dyskonty spożywcze mają w swojej ofercie certyfikowane włoskie wędliny, chociaż najlepsze jakościowo będą te specjalnie wyselekcjonowane z włoskich delikatesów.

Jeśli chodzi o bazowy ser, to najlepiej kupić mozzarellę w kostce, którą następnie należy zetrzeć na średnich lub małych oczkach. Dodając warzywa, warto zrobić to dopiero po upieczeniu pizzy - tak jest chociażby z rukolą czy małymi pomidorkami. Duże plastry pomidora z powodzeniem możecie upiec w piekarniku razem z resztą. Stosując nduję pomyślcie o serze ricotta i umieśćcie go przy kawałkach tej ostrej kiełbasy. Dzięki temu ostrość zostanie stłumiona przez łagodny smak sera. Szynka parmeńska najlepiej smakuje w towarzystwie rukoli i pomidorków koktajlowych. Salami neapolitańskie możecie pozostawić bez dodatków albo zastosować plastry pomidora i niebieski ser pleśniowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2evb4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2evb4s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj