Płyta do zabudowy - indukcyjna czy gazowa? Jaką wybrać?
Zarówno płyty indukcyjne, jak i gazowe mają swoich zwolenników. Oba rozwiązania różnią się jednak dość znacznie pod względem funkcjonalności i sposobu użytkowania. Nie oznacza to, że któraś z tych opcji jest lepsza lub gorsza. Nowoczesne płyty gazowe nie przypominają już swoich poprzedniczek z lat 90. Wyposażone są w wiele praktycznych rozwiązań sprawiających, że codzienne przygotowywanie posiłków jest jeszcze łatwiejsze. Płyty indukcyjne również są nowoczesne i komfortowe. Na który model zatem warto się zdecydować?
1. Płyta do zabudowy czy kuchenka wolnostojąca?
2. Zalety płyty indukcyjnej
3. Kiedy warto wybrać płytę gazową?
4. Płyty do zabudowy Whirlpool
Czasami odpowiedź na pytanie: płyta indukcyjna czy gazowa podyktowany jest względami lokalowymi. W nowoczesnych blokach często w ogóle nie ma przyłączy gazowych, dlatego pierwsza opcja jest jedynym wyborem.
Płyta do zabudowy czy kuchenka wolnostojąca?
W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, czy lepszym wyborem będzie kuchenka wolnostojąca czy płyta przeznaczona do zabudowy. Ta pierwsza opcja, mimo że o tradycyjnym charakterze, wcale nie należy do niemodnych. Przeciwnie, posiada wiele zalet. Na etapie konstrukcji producent nie jest w żaden sposób ograniczony standardowymi wymiarami szafek, co pozwala uruchomić wyobraźnię. Wybierać można zatem spośród sprzętów o zróżnicowanej stylistyce, także w wydaniu retro lub industrialnym. Niektóre kuchenki przywodzą na myśl dawne piece chlebowe. Z kolei płyty do zabudowy sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w nowoczesnym i minimalistycznym klimacie. Ponieważ nie rzucają się w oczy, na pierwszy plan wysuwa się ich funkcjonalność i wygodne opcje.
Zalety płyty indukcyjnej
Z czego wynika popularność, jaką cieszą się płyty indukcyjne? Do najczęściej wymienianych zalet zalicza się przede wszystkim skrócenie czasu przygotowywania potraw oraz zaawansowane możliwości sterowania. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego przyrządzania posiłków bez funkcji takich jak booster - natychmiastowe zwiększenie energii pozwalające błyskawicznie zagotować zupę czy timer automatycznie wyłączający palnik po upływie wyznaczonego czasu. Niektóre płyty działają w kooperacji z okapem, co dodatkowo poprawia wygodę.
Zaletą płyt indykcyjnych jest także ich nowoczesna stylistyka, która odnajdzie się w wielu różnych wnętrzach, także tych minimalistycznych. Znacznie łatwiej jest doczyścić powierzchnię, choć trzeba uważać na ryzyko zarysowań. Nawet pozornie nieistotna rysa może doprowadzić do poważnej awarii.
Kiedy warto wybrać płytę gazową?
Nadal nie brakuje miłośników płyt gazowych. Na ich korzyść przemawiają przede wszystkim stosunkowo niskie koszty eksploatacji i możliwość przygotowania posiłków nawet w razie awarii prądu. Płyty na gaz są co prawda nieco mniej wydajne, jednak różnica w cenach mediów zniweluje ewentualne rozbieżności. Sam sprzęt jest także nieco tańszy, a ewentualne porysowanie jego powierzchni nie wpływa na funkcjonowanie. Trzeba jednak podkreślić, że ze względu na specyfikę działania użytkownik ma do dyspozycji mniej opcji. Nie pozostają jednak w tyle pod względem estetyki - szczególnie te z czarnym szkłem są wyjątkowo ciekawe wzorniczo.
Płyty do zabudowy Whirlpool
Wśród płyt indukcyjnych przeznaczonych do zabudowy warto zwrócić uwagę na modele oferowane przez Whirlpool. Ich najciekawsze funkcje to:
- rozpoznawanie obecności i wielkości garnka,
- automatyczne wyłączanie w razie przegrzania,
- ustalone programy do przygotowywania różnych potraw,
- funkcja podtrzymywania ciepła,
- sensor smażenia i gotowania.
Także płyty gazowe Whirlpool posiadają wiele cech, które sprawiają, że gotowanie staje się szybsze, prostsze a także bardziej ekonomiczne, np. Eco Booster. Dzięki niemu kuchenka obniża moc po zagotowaniu wody, aby obniżyć zużycie energii, ale jednocześnie utrzymać ją w stanie wrzenia.
To tylko część cech i funkcji płyt do zabudowy Whirlpool. Sprawdź całą ofertę i wybierz urządzenie dla siebie.
WP Kuchnia na: