Pieczeń wołowa
- 2–2 1/2 kilograma wołowiny z górnej części udźca, w jednym kawałku
- 1 litr czerwonego wina, bordeaux lub burgunda
- 2 cebule, pokrojone w plasterki
- 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
- 1/2 szklanki selera, drobno posiekanego
- szczypta tymianku
- liść laurowy (jeśli lubisz)
- 1 łyżeczka mąki
- 10 dag łoju, słoniny lub innego tłuszczu, drobno posiekanego
- 4 pomidory, obrane
- 2 lub więcej cebul, obranych
- 2 lub więcej marchwi, obranych
- 3 lub 4 rzepy, obrane
- 2 paczki szerokiego makaronu
- 1 łyżeczka soli (plus dodatkowa do etapu 4)
- szczypta pieprzu
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
- mąka pszenna lub kukurydziana, zależnie od potrzeb
1. Mięso włożyć do płaskiej miski, zalać winem, po czym dodać cebulę, czosnek, seler, szczyptę tymianku i ewentualnie liść laurowy, jeśli odpowiada ci ten smak. Pozostawić mięso w zalewie przez co najmniej 24 godziny, obracając je co mniej więcej 8 godzin. Przed przystąpieniem do gotowania dokładnie je osączyć, zachowując zalewę (bez liścia laurowego), i jak najdokładniej osuszyć je delikatnie papierowym ręcznikiem.
2. Oprószyć mięso mąką. W brytfannie z grubym dnem wytopić 10 dag łoju lub posiekanej słoniny. Na otrzymanym tłuszczu dokładnie zrumienić wołowinę ze wszystkich stron, wlać zachowaną marynatę z wina, dodać pomidory i dusić pod szczelnym przykryciem na bardzo wolnym ogniu przez godzinę.
3. Dodać cebulę, marchew, rzepę, sól i pieprz. Dusić przez kolejną godzinę lub aż warzywa będą miękkie.
4. W międzyczasie ugotować 2 paczki szerokiego makaronu w dużej ilości osolonej wody. Odcedzić i trzymać w cieple w cedzaku nad wrzącą wodą.
5. Wyłożyć pieczeń na duży gorący półmisek, a sos zaciągnąć kwaśną śmietaną, doprowadzając go do delikatnego wrzenia. Jeśli jest za rzadki, dodać trochę mąki pszennej lub kukurydzianej wymieszanej z zimną wodą. Ułożyć warzywa wokół pieczeni, a krawędź półmiska udekorować stosikami gorącego ugotowanego makaronu, umieszczając na każdym odrobinę masła. Sos podawać osobno.
- Otrzymujemy 8 porcji
UWAGI LIZ:
Mięso może piec się dłużej, niż podano. Poznasz, że jest gotowe, kiedy łatwo wbijesz w nie widelec. Może to zająć nawet 3 godziny.
Jeśli gotujesz cynaderki, możesz użyć do wytopienia tłuszcz z nerek.
Gima przewiduje po 2 cebule i 2 marchwie na osobę, ale równie dobrze możesz po prostu włożyć tyle, ile się zmieści do brytfanny.
Zapobiegniesz zwarzeniu się kwaśnej śmietany, jeśli wymieszasz ją z mąką pszenną lub kukurydzianą przed wlaniem do sosu.
Przepis poleca Kuchnia prababci
Podziel się opinią
Komentarze