Panierowane jajka – smaczna i prosta przekąska
Trudno znaleźć bardziej uniwersalny produkt spożywczy niż jajko, które można konsumować na mnóstwo sposobów, a każdy dostarcza dużo przyjemności. Ciekawym pomysłem jest choćby jego panierowanie i smażenie w głębokim tłuszczu, w efekcie czego otrzymamy smaczną, pożywną przekąskę.
Smażenie w głębokim tłuszczu ma bardzo długą tradycję. W ten sposób przyrządzano m.in. ciasto zwane zalabiyeh, którym już pod koniec drugiego tysiąclecia przed naszą erą zajadali się mieszkańcy Kanaanu, czyli krainy leżącej na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Smażone w oliwie potrawy były też bardzo popularne w starożytnej Grecji.
Kto wpadł na pomysł, by takiej obróbce poddawać jajka pokryte uprzednio panierką? Nie wiadomo, ale za prekursorów tego typu przysmaków lubią uchodzić zwłaszcza Brytyjczycy, czego dowodem mają być receptury zamieszczane w XVIII-wiecznych książkach kucharskich, m.in. na jajka po szkocku, w których panierkę stanowi… posiekana kiełbasa.
Jak widać specjał można przyrządzić na wiele sposobów. Panierowane jajka to prosta i pyszna przekąska. Sprawdzi się zarówno na stole wielkanocnym, jak i domowej imprezie. Można ją jeść też na zimno, zabierając do pracy albo na piknik.
Sposób na pękające skorupki. Prosty trik w trakcie gotowania jajek
Zdrowy jak jajko
Do jedzenia jajek nie trzeba chyba nikogo namawiać. To jeden z najdoskonalszych naturalnych produktów spożywczych, niezwykłe źródło białka, witamin (A, B2, B6, B12, D, E, K), składników mineralnych (żelaza, fosforu, wapnia, potasu) oraz wielu innych cennych substancji, choćby lipidów, które – jak wykazały badania naukowe – skutecznie chronią organizm przez nowotworami.
Składniki jajek zmniejszają też ryzyko chorób układu krążenia, zaburzeń narządu wzroku czy schorzeń neurodegeneracyjnych (w tym choroby Alzheimera). Obniżają stężenie "złego" cholesterolu LDL, pobudzają wzrost komórek, wspomagają rozwój układu nerwowego, skutecznie walczą z groźnymi bakteriami oraz wirusami.
Dlatego jajka powinny regularnie gościć w naszym jadłospisie. Także w postaci panierowanej, choć wiąże się to z wyższą kalorycznością, dlatego warto zachować umiar w ilości spożytych porcji.
Jajka kupujmy zawsze z pewnych źródeł i sprawdzajmy pieczątkę na skorupce. Na początku powinna znajdować się cyfra 0 lub 1, co oznacza, że produkt pochodzi z hodowli ekologicznej albo od kury przebywającej na wolnym wybiegu.
Panierowane jajka – jak to zrobić
Przed panierowaniem i smażeniem jajka należy ugotować, na twardo lub półtwardo. Można to zrobić na dwa sposoby – umieszczając jajka w garnku, zalewając zimną wodą i gotując na małym ogniu (8-10 minut od zagotowania) lub po zagotowaniu zdejmując z palnika, przykrywając i odstawiając na kwadrans. Obróbki termicznej nie należy przedłużać, ponieważ jajko straci wówczas na smaku, a także stanie się ciężkostrawne. Po ugotowaniu należy je zalać bardzo zimną wodą, po czym obrać ze skorupek.
Teraz możemy przystąpić do panierowania. W najprostszej wersji jajko (można je wcześniej przekroić na pół) wystarczy dwukrotnie obtoczyć w rozbełtanym, surowym jajku, a następnie w bułce tartej, po czym delikatnie włożyć do frytkownicy lub garnka z rozgrzanym olejem i smażyć, aż okrywa ładnie się przyrumieni. Na koniec odsączamy je z nadmiaru tłuszczu za pomocą ręcznika papierowego.
Oczywiście możemy też zastosować inne panierki, np. mąkę kokosową, mielone migdały i parmezan. Świetnie sprawdzą się także drobno posiekane pistacje czy orzechy włoskie. Zdrowszą alternatywą dla bułki tartej będą otręby albo płatki owsiane. Warto dodać do niej płatków drożdżowych, bogatego źródła umami.
Jeśli chcemy nadać potrawie trochę azjatyckiego charakteru, możemy do panierowania jajek wykorzystać japońskie panko. Podobnie jak bułkę tartą przygotowuje się ją z rozdrobnionego, wysuszonego pieczywa (białą – z samego miąższu, ciemną – z dodatkiem skórki chleba), jednak w panko jego kawałki są większe i przypominają płatki, dzięki czemu zapewniają potrawom większą chrupkość, a przede wszystkim nie wchłaniają tak dużych ilości tłuszczu. Innym ciekawym pomysłem jest panierowanie jajek w sproszkowanym wodorostach, zmieszanych np. ze zmielonymi orzechami.
Przed panierowaniem ugotowane na twardo jajka możemy nafaszerować, np. masą z awokado roztartego z wędzonym łososiem i kaparami albo z podsmażonych, posiekanych pieczarek, cebuli, musztardy i… pasztetu z królika.
Pyszną propozycją są też wspomniane już jajka po szkocku. Przed panierowaniem w jajku, mące i bułce tartej, należy je owinąć w masę przyrządzoną z posiekanej białej kiełbasy (albo mielonego mięsa), posiekanej cebuli i szczypiorku oraz musztardy.