Trwa ładowanie...

Olej rzepakowy – co warto o nim wiedzieć

Piękne, żółte pola, które mijamy podczas każdej wycieczki poza miasto to rzepak. Pachnąca miodem roślina przyciąga roje pszczół, które pracowicie przygotowują z niej wspaniały, bardzo aromatyczny miód. Rzepak to jednak przede wszystkim roślina, z której produkuje się najbardziej popularny w Polsce i Europie olej. Używa się go do smażenia, pieczenia, a także na zimno np. do sałatek. Słowem: do wszystkiego!

Olej rzepakowy – co warto o nim wiedziećŹródło: 123RF
d2pj29h
d2pj29h

Nie wszyscy wiedzą, że jeszcze 40 lat temu polski olej rzepakowy nie był tak popularny. Zdecydowanie częściej używany był olej słonecznikowy, droższy w produkcji i mający trochę inne właściwości. Wynikało to z faktu, że uprawiane wtedy odmiany rzepaku zawierały kwas erukowy oraz mnóstwo związków siarki, szkodliwych dla organizmu.

Zbyt duże ilości kwasu erukowego mogą powodować uszkodzenie serca, wątroby czy nerek. Naukowcy jednak byli w stanie wyhodować odmiany zdrowe, praktycznie eliminując z nich szkodliwe związki. Dziś taki właśnie rzepak zapełnia nasze pola, a dzięki temu tani w produkcji olej rzepakowy znalazł się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych tłuszczy roślinnych. I dobrze. Bo to jeden z najbardziej wartościowych tłuszczów, nie bez powodu nazywany oliwą północy!

Olej rzepakowy - wartości odżywcze

Tłuszcze roślinne powinny być stałym elementem naszej diety. Olej rzepakowy jest bardzo zdrowy. Zawiera przede wszystkim fitosterole, które wpływają skutecznie na zachowanie w organizmie właściwego poziomu cholesterolu oraz polifenole, działające antyutleniająco. W dodatku jest bogaty w witaminy. Dzięki witaminie E pozbywamy się z organizmu wolnych rodników, witamina K jest odpowiedzialna za prawidłowe krzepnięcie krwi, a witamina A to prawdziwy skarb: nie tylko wzmacnia organizm, ale również działa korzystnie na skórę czy oczy.

Zobacz też: Wciąż używamy go do smażenia. Nie wolno tego robić

Olej rzepakowy ma dość neutralny smak, co powoduje, że jest bardzo popularny w kuchni. Oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy inne oleje roślinne są o wiele bardziej charakterystyczne i nie nadają się do wielu dań, w których potrzebujemy jedynie tłuszczu, a nie dodatkowych aromatów czy smaków. Olej z rzepaku wyróżnia także wysoka zawartością kwasów omega-3 i omega-6 w doskonałych proporcjach. Jedynie używany głównie w celach zdrowotnych olej lniany zawiera ich więcej. Popularny olej słonecznikowy zawiera znacznie mniejszą dawkę kwasu omega-3, a nawet oliwa jest w ten składnik uboższa niż olej rzepakowy.

d2pj29h

Olej rzepakowy w kuchni

W handlu występują dwa rodzaje oleju rzepakowego: tłoczony na zimno i rafinowany. Ten pierwszy jest bardziej naturalny. Podczas obróbki nasion temperatura nie przekracza 50 stopni C. Olej tłoczony na zimno jest jednak mniej trwały niż oczyszczony olej rafinowany. Nadaje się przede wszystkim do sałatek czy jako przyprawa do sosów. Z kolei olej rafinowany jest absolutnie wszechstronny - możemy używać go na zimno, ale także do smażenia, pieczenia czy do ciast.

Tłuszcz z rzepaku idealnie nadaje się do smażenia. Jego "punkt dymienia", czyli temperatura, w której zaczyna się palić, wynosi 240 stopni C. Oznacza to, że bez problemów usmażymy na nim wszystko, bez obaw, że potrawa nam się przypali. Pamiętajmy o tym, że spalony olej jest rezerwuarem wielu bardzo szkodliwych związków chemicznych, unikajmy więc przypalenia, nomen omen, jak ognia.

Te wszystkie cechy powodują, że nie ma co obawiać się oleju z rzepaku. W jednej z najbardziej popularnych diet odchudzających, czyli śródziemnomorskiej, jednym z najważniejszych produktów jest oliwa z oliwek, bardzo zdrowy tłuszcz, który jednak może bez problemu być zastąpiony właśnie olejem rzepakowym. I korzystajmy z tego.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pj29h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pj29h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj