Trwa ładowanie...
d3kltm7
Artykuł sponsorowany
kuchenne nowości

Od wieków leczy - olej lniany

Olej lniany to bogactwo wielu cennych kwasów tłuszczowych w tym kwasów omega-3 oraz omega-6 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspomaga funkcjonowanie mózgu, zwiększa wydolność fizyczną, a także obniża poziom cholesterolu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od wieków leczy - olej lniany
(materiały prasowe)
d3kltm7

Olej lniany tłoczy się na zimno z nasion lnu ( siemienia lnianego). Nasiona lnu wykorzystywane były już przez Greków i Rzymian, a praojciec medycyny - Hipokrates - polecał ich stosowanie na bóle podbrzusza i zapalenia błon śluzowych. Mahatma Gandhi podkreślał: „Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. Jak potwierdzają najnowsze badania naukowe, występujące w oleju kwasy jednonienasycone regulują w organizmie poziom cholesterolu - obniżają poziomu „złego” cholesterolu LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźnika „dobrego” cholesterolu HDL.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Kwasy te są niezbędne do prawidłowego transportu lipidów we krwi (zwłaszcza cholesterolu), jednak organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, przez co muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Stanowią główny budulec błon wszystkich komórek organizmu oraz biorą udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych. Służą do syntezy substancji biologicznie czynnych regulujących ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

d3kltm7

Witamina młodości

W oleju lnianym znajdziemy szczególnie dużo witaminy E, która nie tylko dobrze działa na skórę, ale też znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych oraz powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi. Badania prowadzone przez 8 lat w Stanach Zjednoczonych, na grupie ponad 120 tys. zdrowych osób, wykazały, że przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy E przez co najmniej 2 lata przynosi efekt w postaci zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na choroby wieńcowe aż o 40 proc.

[

<td ]( http://semco.pl/index.php/sklep-oleje/olej-lniany-wlkp-250 )

d3kltm7

Właściwości zdrowotne

Kwasy omega-3 mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego (olej wspomaga leczenie depresji). Wpływają na odżywienie skóry oraz zmniejszenie jej łuszczenia. Wspomagają regenerację i tworzenie się nowego naskórka. Gwarantują także prawidłowy rozwój płodu i zapobiegają przedwczesnym porodom. *Kwasy omega-6 * wpływają pozytywnie na pracę nerek oraz wątroby, wspomagają regenerację tkanek oraz gojenie się ran.

Dzięki dużej zawartości błonnika olej lniany reguluje pracę układu pokarmowego i ułatwia wypróżnienia. Wzmacnia i chroni błony śluzowe. U sportowców jego systematyczne stosowanie zwiększa wytrzymałość oraz wydolność organizmu.

*Olej lniany w kuchni *

d3kltm7

Olej lniany znajduje bardzo szerokie zastosowanie jako dodatek do sałatek, surówek i innych potraw podawanych na zimno. Należy pamiętać *aby nie smażyć na oleju lnianym *- musi być zjadany na zimno i surowo. Oprócz zastosowania spożywczego, może być także stosowany zewnętrznie do ochrony i regeneracji włosów oraz skóry (jest niezmiernie odżywczy i wzmacnia zniszczone i zmęczone włosy).

Barbara Fołd

[

<td ]( http://semco.pl/index.php/sklep-oleje/olej-lniany-wlkp-250 )

d3kltm7

Podziel się opinią

Share
d3kltm7
d3kltm7
Więcej tematów