Oczyszczająca dieta wiosenna. Pamiętaj o kilku zasadach
Wiosna to znakomita pora, by zadbać o swoje zdrowie. Piękna pogoda skłania nas do aktywności na świeżym powietrzu, a organizm sam nabiera ochoty na lżejsze i mniej tłuste dania, w których dominują warzywa i owoce. Już te zmiany wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, jeśli jednak chcemy poczuć prawdziwe wiosenne odrodzenie, zastosujmy dietę oczyszczającą, dzięki której pozbędziemy się toksyn i innych szkodliwych substancji, które zalegają w naszym organizmie.
Dieta oczyszczająca, choć przynosi rewelacyjne skutki, nie dla wszystkich jest bezpieczna i polecana. Osoby ze schorzeniami układu pokarmowego i cierpiące na choroby przewlekłe, a także kobiety w ciąży, dzieci, młodzież i seniorzy powinni z niej zrezygnować, a przynajmniej skonsultować ją wcześniej z lekarzem. Także osoby zdrowe i w pełni sił nie powinny przesadzać z detoksykacją. Oczyszczanie organizmu nie powinno trwać dłużej niż tydzień, a kuracji nie należy powtarzać częściej niż raz na dwa miesiące.
Podstawową diety oczyszczającej są produkty bogate w błonnik. Dlatego też przede wszystkim jedzmy warzywa. Najlepsze będą surówki i sałatki ze świeżych jarzyn, ale znakomicie działają również soki czy zupy. Jakie warzywa powinniśmy jeść?
Znakomicie oczyszcza kapusta. Nie dość, że jest ona smaczna, zdrowa i ma w sobie mnóstwo witaminy C, to w dodatku pomoże wypłukać toksyny i skutecznie walczy z tłuszczem. Buraki, a szczególnie sok z tych jarzyn, także może być podstawą silnie detoksykującej diety. Pijmy przez tydzień sok z buraków dwa, trzy razy dziennie, a od razu zobaczymy efekty. Podobnie działa sok z selera (dla poprawy smaku warto zakwasić go cytryną). Surówka z marchewki i selera to kolejne danie, znakomicie działające na nasz organizm.
Zobacz też: Ekspert radzi, czy warto jeść nowalijki. Obalamy mity
Żadna dieta się nie uda, jeśli nie będziemy pili wody. Codziennie musimy wypijać przynajmniej dwa litry czystej wody, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pić nawet 3,5 litra dziennie. Woda rozpuszcza toksyny i pozwala je szybciej usunąć. Możemy też sięgać po herbatę, najlepiej zieloną lub czerwoną, oczywiście bez cukru. Herbatki ziołowe: z kopru włoskiego, mięty, pokrzywy czy rumianku także przyspieszają proces oczyszczania organizmu. Kluczem do sukcesu jest też rozpoczynanie dnia od jednej szklanki ciepłej wody z cytryną.
Kiszonki warto jeść codziennie, a nie tylko podczas stosowania diety, jednak w tym okresie są one nieocenione. Kiszona kapusta, ogórki, pomidory czy marchewka są doskonałym źródłem bakterii fermentacyjnych i znakomicie wpływają na florę jelitową. Bakterie pomagają usuwać z organizmu niepożądane substancje. Kiszonki najlepiej jeść na surowo, ale po obróbce cieplnej zachowują większość swoich właściwości, więc także zupy na bazie kiszonej kapusty i ogórków mogą być ważnym elementem oczyszczającej diety.
Siemię lniane, bogate w kwasy omega-3 oraz witaminy i składniki mineralne to kolejny, niezbędny składnik detoksykacji. Nasiona lnu korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, a kleik przygotowany na ich bazie przynosi ulgę przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.
Gdy chcemy oczyścić organizm, musimy nie tylko włączyć do jadłospisu konkretne dania, ale przede wszystkim z wielu produktów powinniśmy zrezygnować.
Podczas stosowania diety musimy wyrzucić z codziennego menu cukier, żywność przetworzoną, wędliny, napoje gazowane i używki, w tym przede wszystkim alkohol. Musimy również ograniczyć spożywanie tłuszczów i soli.
A co po tygodniu diety? Nie możemy wracać zbyt gwałtownie do starych, niezdrowych nawyków żywieniowych. Wracajmy do normalnego jedzenia stopniowo, a przede wszystkim nie przejadajmy się. Cały nasz wysiłek pójdzie wtedy na marne.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl