Nie wyrzucaj. Oto jak możesz wykorzystać skórki z bobu
Bób to jedno z najsmaczniejszych warzyw strączkowych. Gdy przyjdzie na niego sezon, zajadamy się bardzo smacznym miąższem, ale przy okazji wyrzucamy skórki. A możemy je także wykorzystać w kuchni.
Pamiętajmy o tym, że w skórce bobu znajdziemy o wiele więcej witamin niż w miąższu. Są tam witaminy z grupy B, witamina C, witamina A i wiele bardzo cennych mikroelementów. W dodatku skórka, szczególnie z młodych ziaren bobu to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego błonnika pokarmowego. Co więc możemy zrobić ze skórek z bobu? Oto kilka naszych propozycji.
Przekąska z chrupiących skórek
Do przygotowania tej pysznej przekąski potrzebujemy skórki z ugotowanego bobu, miód, olej lub oliwę z oliwek, sól, pieprz i trochę wędzonej papryki. Olej wlewamy do miski, dodajemy miód i przyprawy, wszystko dokładnie mieszamy. Zanurzamy w sosie skórki z bobu, pozostawiamy na pół godziny, żeby lekko nasiąkły. Po tym czasie odsączamy je na sitku, przekładamy na rozgrzaną blachę pokrytą papierem do pieczenia i wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Upieczone lekko studzimy, posypujemy lekko solą i podajemy od razu.
Kotleciki ze skórkami z bobu
Łupiny z bobowych ziaren możemy wykorzystać również do przygotowania bardzo smacznych kotlecików, przypominających trochę słynne falafele. Potrzebujemy: łupinki z bobu, gotowaną ciecierzycę, mąkę ryżową, cebulę, czosnek, sok z cytryny, oliwę z oliwy, kmin rzymski, ostrą paprykę, sól i pieprz. Skórki kroimy dość drobno i miksujemy z oliwą na gładką masę. Dodajemy pozostałe składniki: ciecierzycę, posiekaną cebulę i czosnek, sok z cytryny i przyprawy. Miksujemy, dodajemy tyle mąki, by masa była zwarta, formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i smażymy kotlety w głębokim tłuszczu.
Pasta z łupinek z bobu
Ze skórek bobu możemy również zrobić doskonałą pastę, którą możemy podawać z pieczywem lub chipsami. Składniki: skórki z ugotowanego bobu, trochę tahini, czyli pasty sezamowej, sok z cytryny, czosnek, sól, pieprz, oliwę z oliwek. Skórki miksujemy na dość gładką masę. Dodajemy tahini, posiekany czosnek, sok z cytryny, oliwę, sól i pieprz, miksujemy nadal, aż uzyskamy naprawdę gładką pastę. Schładzamy w lodówce kilka minut.