Nie jesz jajek? Nie rezygnuj z placków ziemniaczanych. Zobacz, czym możesz je zastąpić
Niejedzenie jajek nie oznacza konieczności rezygnacji z ulubionych potraw. Istnieje wiele prostych i łatwo dostępnych zamienników, które z powodzeniem zastąpią jajka w większości dań i wypieków. Zobaczcie, jak zrobić pyszne placki ziemniaczane bez jajek!
Zazwyczaj przyrządzamy placki ze startych ziemniaków i cebuli, mąki i jajka. Jajko, a zwłaszcza jego białko, jest jednym z najczęściej uczulających pokarmów. Niektórzy nie mogą spożywać ich pomimo braku alergii. Powodem jest nietolerancja, która może objawiać się na wiele sposobów, np. Problemami z cerą czy chorobami jelit. Jajek nie jedzą też weganie.
Wyeliminowanie ich z diety nie oznacza jednak, że musisz rezygnować z wielu smacznych dań, które wymagają ich użycia. Nie zjesz może jajka w sosie koperkowym, ale placki ziemniaczane możesz już z powodzeniem przygotować bez tego składnika.
Jak zrobić smaczne placki ziemniaczane?
Podstawą dobrych placków są dobrej jakości ziemniaki. Najlepiej wybierać odmiany, które mają mało wody. Oczywiście ważne, aby placki dobrze przyprawić. Jedzenie niedosolonych placków nie należy przecież do przyjemnych czynności. Dobrym plackom pikantności nadaje cebula i świeżo zmielony pieprz. Jeśli boicie się, że przesolicie placki, możecie przyprawiać je stopniowo i po każdym dodaniu przypraw smażyć niewielki placek na spróbowanie — wówczas macie pewność, że placki wyjdą idealne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czosnek na przeziębienie i grypę. Oto jak go stosować prawidłowo
Kolejnym istotnym krokiem jest dobre rozgrzanie oleju. Jeśli tego nie zrobicie, to placki wchłoną znacznie więcej tłuszczu, będą bardzo ciężkostrawne i niesmaczne. Dzięki smażeniu ich na gorącym tłuszczu placki szybciej się usmażą, będą mniej tłuste i dużo bardziej chrupiące. Placki należy smażyć na tłuszczu o wysokim progu dymienia, np. oleju rzepakowym, słonecznikowym lub smalcu.
Czym zastąpić jajka?
Jeśli nie możecie lub nie chcecie jeść jajek, możecie zastąpić je olejem lub mąką ziemniaczaną. Wówczas każde jajko zamieniamy na jedną łyżkę oleju lub mąki. Oba te składniki niemal zawsze mamy w domu, dlatego to rozwiązanie wydaje się najwygodniejsze.
Popularnym zamiennikiem jajka, którego można używać także w innych potrawach i wypiekach, jest siemię lniane. Rozpuszczamy wówczas dwie łyżeczki zmielonego siemienia w 3 łyżkach zimnej wody, mieszamy i odstawiamy, aż mieszanina zgęstnieje. Potem dodajemy ją do masy ziemniaczanej tak, jak zrobilibyśmy to z jajkiem.