Nawadnia, odkwasza i usuwa obrzęki. Najlepszy wybór na upały
Ogórek gruntowy świetnie nawadnia skórę w upały, usuwa obrzęki, odkwasza. Dzięki niesolonym ogórkom woda i toksyny są szybciej usuwane z organizmu.
Ogórek gruntowy – kalorie i wartości odżywcze
Ogórki gruntowe charakteryzują się znacznie lepszym smakiem niż ogórki szklarniowe, zwłaszcza w szczycie sezonu, pomiędzy czerwcem a sierpniem. Są delikatne, przyjemnie chrupią i doskonale orzeźwiają. 100 gramów ogórków gruntowych ma około 14 kalorii, to mniej więcej dwa niewielkie warzywa. Zawierają one mnóstwo wody. Nie poleca się obierania ogórków gruntowych ze skóry, tylko ich porządne wyszorowanie przed przyrządzeniem i spożyciem. Skórka ogórków jest dość łagodna w smaku, jednak po jej zjedzeniu niektórzy skarżą się na obniżony nastrój oraz wzdęcia i gazy.
Co zawiera ogórek gruntowy? Jest bogaty w związki zasadowe (doskonale odkwaszające), zapobiega powstawaniu zaparć, zatrzymywaniu wody i obrzęków, nawadnia wszystkie warstwy skóry. Dzięki ogórkom gruntowym trawienie przyspiesza, a toksyny szybciej opuszczają organizm. Ogórek gruntowy zawiera błonnik pokarmowy, kwas foliowy, żelazo, potas, cynk, fosfor, wapń, magnez, sód, a także witaminy C, A, K i z grupy B.
Ogórek gruntowy – przetwory i inne zastosowania w kuchni i nie tylko
Ogórki gruntowe to jedne z najstarszych roślin warzywnych. Mogą być składnikiem każdej diety odchudzającej i dobrze gaszą pragnienie. Jeśli surowe ogórki gruntowe nie zostaną posolone, znacznie szybciej odprowadzą wodę oraz toksyny z organizmu.
Ogórki gruntowe zawierają askorbinazę, enzym znoszący pozytywne właściwości witaminy C. Sposobem na to jest kiszenie ogórków gruntowych – w jego wyniku enzym zostanie zniszczony. Jakie zastosowania w kuchni mają ogórki gruntowe? Robi się z nich takie przetwory, jak:
- Ogórki konserwowe, np. z chilli, miodem, czosnkiem. Ogórki gruntowe po zakonserwowaniu są pyszne jako przystawka, dodatek do potraw z grilla, pieczywa, element deski serów.
- Ogórki kiszone (są znacznie łatwiejsze do strawienia niż świeże).
- Sałatka szwedzka do słoików. W jej skład wchodzą lekko karbowane plasterki ogórków gruntowych, koper, ziarenka gorczycy i lekko kwaśna zalewa na occie spirytusowym.
Ponadto ogórki gruntowe kroi się w cienkie plasterki i układa na kanapkach. Najbardziej znaną potrawą z użyciem ogórków jest mizeria, niezastąpiony dodatek do niedzielnego obiadu na bazie kotleta schabowego lub mielonego i ziemniaków. Pokrojone ogórki polewa się śmietaną i przyprawia do smaku i popularna oraz lubiana sałatka gotowa.
Jeśli świeże ogórki gruntowe są dla kogoś zbyt ciężkostrawne, można je odrobinę posolić.
W kosmetyce ogórki gruntowe są popularnym składnikiem perfum. Ich działanie ściągające i oczyszczające wykorzystuje się w maseczkach, tonikach oraz kremach. Plasterków świeżego ogórka można użyć na skórę.
- Ogórek gruntowy na spuchnięte powieki.
- Ogórek gruntowy na skórę podrażnioną słońcem lub zbyt mocną opaleniznę.
- Ogórek gruntowy na cienie i worki pod oczami.