Robaki w czereśniach. Jak się ich pozbyć?
Czereśnie to jeden z symboli lata. Sezon na te pyszne i zdrowe owoce trwa jednak bardzo krótko, dlatego warto wykorzystać go maksymalnie. Czereśnie najlepiej smakują na surowo, nadają się również do sałatek, deserów i ciast. Niestety kupując czereśnie (które przecież wcale nie są tanie), możemy trafić na robaczywe owoce. Jak sprawdzić przed zakupem, czy w czereśniach znajdują się robaki? To bardzo proste.
Chyba nikt nie lubi jedzenia robaczywych owoców. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że larwy obecne w owocach świadczą o tym, że uprawa była ekologiczna. Żeby przekonać się, czy czereśnia jest dobra, trzeba przyjrzeć się jej skórce. Jeśli jest na niej mała, ciemna plamka, to jest to znak, że w środku może być nieproszony gość. Robaki, które znajdujemy w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Larwy wyjadają miąższ z dojrzewających owoców. W efekcie żerowania larw owoce tracą na wartości, szybciej dojrzewają, a potem opadają na ziemię.
Czy jedzenie robaczywych czereśni szkodzi zdrowiu?
Zjedzenie czereśni z białymi robakami nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Larwy nie wydzielają żadnych szkodliwych ani toksycznych substancji. Zostawiają jedynie w środku odchody. Bardziej ucierpi na tym nasze poczucie estetyki i higieny. Widok larwy żerującej w owocu niektórych może obrzydzić. Na szczęście możemy się pozbyć robaków w bardzo prosty sposób.
Jak usunąć robaki z czereśni?
Aby pozbyć się robaków z czereśni, należy umieścić owoce w misce z zimną wodą. Do wody warto dodać kilka łyżek soli. Czereśnie odstawiamy na 30-60 minut. Larwy żerujące w owocach zaczną się dusić w wodzie. Szukając ratunku, wyjdą z owoców. Po tym zabiegu wystarczy wylać wodę i dokładnie wypłukać owoce.