Miód manuka, czyli wyjątkowe lekarstwo wśród zdrowej żywności
Choć jego nazwa brzmi egzotycznie, jest wytworem czystej natury. Miód manuka wyglądem nie wyróżnia się spośród innych tego typu produktów spożywczych, a jednak kryje w sobie właściwości, które czynią go nie tylko źródłem wartości odżywczych, ale i niezwykłym lekarstwem stosowanym w medycynie i kosmetyce. Czemu zawdzięcza swoją wyjątkową moc?
Choć jego nazwa brzmi egzotycznie, jest wytworem czystej natury. Miód manuka wyglądem nie wyróżnia się spośród innych tego typu produktów spożywczych, a jednak kryje w sobie substancje, które czynią go nie tylko źródłem wartości odżywczych, ale i niezwykłym naturalnym panaceum stosowanym w medycynie i kosmetyce. Czemu zawdzięcza swoją wyjątkową moc?
Manuka. Co to takiego?
Manuka to nazwa krzewu o pięknych kwiatach, który rośnie na terenie Nowej Zelandii i na południu Australii. Nazwa, która dla nas może brzmieć obco, jest po prostu tamtejszym określeniem drzewa herbacianego. Miód manuka to produkt spożywczy, który powstaje z nektaru kwiatów tego krzewu. Warto tu dodać, że uprawa manuki odbywa się w iście ekologicznych warunkach – pola porośnięte tym krzewem są bowiem oddalone od cywilizacji. Uzyskany z nektaru manuki miód ma charakterystyczną ciemną barwę zbliżoną do miodu gryczanego i dość intensywny smak. No, ale nie to jest jego prawdziwą tajemnicą. Prawdziwie dobroczynne działanie miodu poznajemy w momencie, gdy dowiadujemy się co jest jego kluczowym składnikiem. Najważniejszą substancją, na której opiera się jego wartość lecznicza jest bowiem methylglyoxal (MGO) – aktywny składnik o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Istnienia tej substancji w miodach manuka dowiódł niemiecki profesor z Uniwersytetu w Dreznie – Thomas Henle, który w 2009 roku przeprowadził
stosowne badania potwierdzające wcześniejsze przypuszczenia. Ponieważ MGO występuje również w innych typach miodów, nie byłoby w tym fakcie nic zaskakującego gdyby nie to, że w przypadku miodów z manuki, stężenie jest istotnie wyższe (nawet do kilkuset razy) i niezmienne, a to już świadczy o wysokim potencjale leczniczym tych produktów.
Właściwości miodów z manuki
Przełomowe odkrycia T. Henle pozwoliły udowodnić, że miód manuka ma silne właściwości lecznicze i może być stosowany nawet w medycynie. Potwierdzono to późniejszymi badaniami, w których między innymi wykorzystano miód w skutecznym leczeniu trudno gojących się ran. Udokumentowano przypadki wyleczenia wrzodów skórnych, ropni i owrzodzeń, a nawet dobroczynnego wpływu w czasie leczenie tasiemca czy nowotworów m.in. piersi, skóry czy jelita grubego. Dziś już wiadomo, że to dzięki MGO miód manuka znacznie poprawia samopoczucie chorego i ma liczne właściwości lecznicze. Do najważniejszych zaliczamy działania: antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne (zwalczające wolne rodniki), antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Miód z manuki ma dzięki temu szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Wykorzystuje się go m.in. w:
*• Leczeniu poważnych ran *
Miód manuka w tym przypadku działa jak najlepszy opatrunek i lekarstwo w jednym. Zapobiega przenikaniu infekcji, ułatwia gojenie dzięki odpowiedniemu nawilżeniu, zasklepia ranę, minimalizuje powstawanie blizn i zrostów oraz ułatwia oczyszczanie rany. Dobrze sprawdza się w leczeniu ran oparzeniowych i owrzodzeń, czyli tych wyjątkowo podatnych na infekcje i obciążonych ryzykiem powikłań.
•Profilaktyce przeciwzapalnej
Miód manuka dzięki właściwościom antybakteryjnym minimalizuje wystąpienie stanu zapalnego , który miewa poważne konsekwencje dla zdrowia – od bólowych po silne reakcje stanowiące zagrożenie dla całego organizmu.
*•Problemach żołądkowych *
Wielokrotnie udowodniono dobroczynny wpływ miodu na dolegliwości żołądkowe i jelitowe (wrzody, refluks, zespół jelita drażliwego). Miód manuka skutecznie zahamowuje rozwój bakterii Helicobacter Pyroli – odpowiedzialnej za występowanie wrzodów żołądka, a także łagodzi dolegliwości bólowe.
Oprócz wymienionych zastosowań miód manuka sprawdza się także w zwiększaniu odporności organizmu, w leczeniu problemów skórnych takich jak trądzik czy łuszczyca, wykorzystuje się go również w leczeniu przeziębień i grypy, chorobach gardła, jest także skuteczny w usuwaniu osadu i kamienia nazębnego, a także leczeniu zapalenia dziąseł.
Dla kogo miody manuka?
Miód manuka poza swoimi wyjątkowymi prozdrowotnymi właściwościami jest zwykłym produktem spożywczym zaliczanym do zdrowej żywności, bogatym w mikroelementy i składniki odżywcze. Mogą go spożywać wszyscy ci, którzy nie są uczuleni na pszczele produkty oraz nie mają problemów cukrzycowych. Nie ma przeciwwskazań, by miód dostawały również dzieci powyżej pierwszego roku życia, tym bardziej, że jest to dla nich istotne źródło energii. Do tej pory nie odnotowano skutków ubocznych dotyczących spożycia miodu manuka, dlatego uważa się go za bardzo bezpieczne urozmaicenie codziennej diety. Dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym, miód manuka jest szczególnie polecany osobom z problemami z układem pokarmowym i skórnymi. Na świecie miód ten uchodzi za cenny kosmetyk, więc jego zwolennikiem jest wiele osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry głównie dzięki antyoksydantom. Wybierając miód manuka, należy zwracać uwagę na ilość methylogloxalu w jego składzie, bo to od jego stężenia zależy skuteczność tego
naturalnego cudu. Oryginalne miody manuka posiadają specjalne certyfikaty MGO, które mogą być wyznacznikiem w wyborze tego właściwego. Musimy jednak liczyć się z tym, że za taki produkt zapłacimy więcej niż za zwykły miód np. wielokwiatowy czy gryczany. Trudno się jednak temu dziwić - żaden inny produkt spożywczy nie ma tak szerokiego działania terapeutycznego i prozdrowotnego, jak właśnie miód pozyskiwany z nowozelandzkiej manuki.
_ Materiał powstał przy współpracy z Propharma _
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski