Mintaj – wartości odżywcze, kalorie, zastosowanie w kuchni
Filet z mintaja nie jest najpopularniejszą potrawą rybną w Polsce. Traktuje się go trochę po macoszemu ze względu na niewielką zawartość kwasów tłuszczowych i składników odżywczych. Mintaj pod kilkoma względami przewyższa jednak inne ryby i można go przyrządzić naprawdę smakowicie.
Mintaj – wartości odżywcze
Mintaj, podobnie jak dorsz, należy do ryb bardzo chudych. Ma śladowe ilości kwasów tłuszczowych, co paradoksalnie nie świadczy o tej rybie najlepiej. Z rybami bowiem, odwrotnie niż innymi produktami spożywczymi, jest tak, że lepiej wybierać te tłuste. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są bardzo zdrowe. Mintaj będzie jednak dobrą propozycją dla wszystkich odchudzających się, bo jedząc potrawy z mintaja nie dostarczamy organizmowi zbyt dużo kalorii.
Mimo niskiej zawartości kwasów tłuszczowych mintaj jest rybą zdrową i pod kilkoma względami może się okazać lepszy od pozostałych. Przede wszystkim dlatego, że ryby hodowlane albo rodzime – bałtyckie, często żyją w wodach zanieczyszczonych, a przez to ich mięso przeniknięte jest związkami niepożądanymi w organizmie, np. rtęcią. Mintaj jest natomiast rybą oceaniczną, importowaną i problem zanieczyszczenia mięsa go nie dotyczy. Dlatego śmiało można mintaja podawać nawet dzieciom i kobietom w ciąży.
Mintaj ma co prawda mało tłuszczu, ale nie znaczy to, że nie ma go w ogóle. W mięsie mintaja znajdziemy kwasy omega 3, czyli zdrowy tłuszcz, ale niestety bardzo mało. Wśród innych właściwości mintaja można wymieniać sporą zawartość witaminy D i witaminy A. Jak inne ryby, mintaj jest także bogaty w selen.
Smacznego: przepis na orientalny makaron ryżowy
Mintaj – kalorie
Po filet z mintaja sięgajmy przede wszystkim wtedy, kiedy ograniczamy kaloryczność posiłków i jesteśmy w trakcie odchudzania. Kalorii w mintaju jest bardzo mało ze względu na fakt, że jest to ryba niskotłuszczowa. W 100 g mintaja jest zaledwie 56 kalorii. Dla porównania takiej samej wielkości kawałek łososia ma już 179 kalorii, a makreli – 205 kalorii. W dodatku mintaja można przygotować tak, żeby był lekko strawny i naprawdę pyszny.
Mintaj – zastosowanie
Mintaja możemy kupić w formie paluszków rybnych albo surimi. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie z uwagi na fakt, że obróbka termiczna wpływa na zawartość składników odżywczych w mintaju. W tych wysoko przetworzonych daniach będzie ich oczywiście najmniej. Dlatego warto sięgać po surowe kawałki ryby i samodzielnie przygotować potrawy z mintaja.
Najzdrowsze będzie oczywiście przyrządzenie mintaja na parze. Wystarczy taki filet otoczyć warzywami i polać sosem koperkowym, żeby stworzyć pyszne i lekkie danie. Świetny wychodzi także mintaj smażony albo pieczony w piekarniku. Możemy przygotować także klasyczne kotlety i obtoczyć mintaja w panierce, a następnie smażyć na patelni. Ciekawą propozycją jest także mintaj w cieście. Zastosowań jest więc naprawdę sporo. Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na jak najniższej kaloryczności posiłków, powinniśmy zrezygnować z panierki i smażenia, które znacznie podnoszą zawartość tłuszczu w potrawie.