Mandarynki – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie w kuchni
Mandarynki to dla wielu z nas smak okresu zimowego. Kojarzy się on zwłaszcza z Bożym Narodzeniem. Mandarynki budową przypominają pomarańcze są jednak zdecydowanie mniejsze i słodsze. To nie tylko smaczny owoc, lecz także źródło wielu wartości odżywczych. Zdecydowanie warto częściej sięgać po mandarynki ze względu na właściwości lecznicze, które wykazują.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Mandarynki – charakterystyka
Mandarynki to rośliny wieloletnie pochodzące z rodziny rutowatych. Wywodzą się prawdopodobnie z Azji Południowej, są uprawiane w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do Europy zawitały ok. XIX wieku. Istnieje wiele odmian mandarynek. Jedne przypominają budową duży krzew, jeszcze inne drzewko o wysokości do 8 m. Owoce mandarynek mają cienką okrywę i średnicę 6-7 cm. W zależności od odmiany są słodkie lub słodko-kwaskowate. Od pomarańczy różnią się wielkością oraz tym, że łatwiej można oddzielić skórkę od miąższu. Warto dodać, że 100 g owocu zawiera ok. 45 kilokalorii.
Z liści mandarynek otrzymuje się olejek eteryczny, który wykorzystywany jest w perfumach oraz przemyśle spożywczym.
Mandarynki są źródłem witaminy C i A oraz minerałów takich, jak wapń, potas i fosfor.
Mandarynki – zastosowanie w kuchni
Mandarynki charakteryzują się słodkim lub słodko-kwaskowatym smakiem oraz łatwo je obrać, w związku z tym często wykorzystywane są w kuchni. Można je spożywać na surowo, lub wykonać pyszny i zdrowy sok, dżem, konfiturę lub inne przetwory. Dawką witamin jest również stworzony z nich sok mandarynkowy. Mandarynki uświetnią każdą owocową sałatkę. Możemy je z powodzeniem dodawać do galaretek owocowych oraz dekoracji ciast i deserów.
Niektórzy stosują mandarynki do sałatek warzywnych, zup i potraw mięsnych.
Z mandarynek można wykonać zdrową nalewkę, która przyda się w czasie przeziębienia lub grypy. Mandarynki należy dokładnie umyć i pokroić w plasterki. Następnie trzeba umieścić je w słoju i zalać litrem spirytusu. Po czym należy szczelnie zamknąć pojemnik i odstawić na tydzień w ciepłe i widne miejsce. Kolejnym krokiem jest wykonanie syropu cukrowego: z 25 g cukru i litra wody. Następnie syrop należy połączyć z alkoholem, po ostudzeniu trzeba przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne, ciemne miejsce. Po upływie kwartału nalewka z mandarynek będzie gotowa.
Mandarynki – właściwości lecznicze
Witamina C zawarta w mandarynkach wspomaga układ krwionośny. Jako naturalny antyoksydant chroni przed starzeniem i chorobami nowotworowymi. W dodatku witamina C zwiększa przyswajalność żelaza.
Witamina A, z kolei, ma zbawienny wpływa na wygląd skóry i wpływa na pracę narządu wzroku. Dlatego zalecana jest osobom narażonym na jaskrę bądź zaćmę. Podobnie jak witamina C zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych (zwłaszcza raka wątroby).
Dzięki temu mandarynki poprawiają koloryt skóry i odmładzają ją.
Zawarty w mandarynkach wapń wzmacnia układ kostny i nerwowy, potas wspomaga pracę mózgu i mięśni, a fosfor uczestniczy w procesach biochemicznych naszego organizmu.
Osoby zmagające się z cukrzycą mogą spożywać mandarynki, ponieważ ich indeks glikemiczny wynosi 30.
Zawarte w mandarynkach kwasy organiczne oczyszczają organizm z toksyn. Sok z mandarynek działa leczniczo przy kaszlu, stanach gorączkowych czy grzybicy. Mandarynki działają ochronnie na organizm i wzmacniają naturalną odporność. Łagodzą przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby.
Regularne spożywanie mandarynek zapobiega cukrzycy typu 2, miażdżycy naczyń krwionośnych, a także uchroni nas przed udarem lub zawałem.
Mandarynki posiadają nobiletynę (flawonoid), która zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie, spala jego nadmiar, dlatego skutecznie wspomaga proces odchudzania. Ponadto, są niskokaloryczne i pomagają pozbyć się zaparć.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.