Malinowa chmurka i nie tylko, czyli najsmaczniejsze ciasta z malinami
Smak malin jest nieporównywalny z niczym innym. Słodki, a jednocześnie nieco kwaśny i cierpki sprawia, że ciasta z malinami są orzeźwiające, a swoim kolorem zachwycają nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wypróbujcie kilka przepisów na najsmaczniejsze ciasta z malinami.
Malinowa chmurka
Niemożliwym byłoby pominięcie tego fantastycznego ciasta w naszym zestawieniu. Jako wypiek bardzo efektowny musi widnieć na samym początku propozycji. Ciasto wymaga sporo czasu i wprawy, więc lepiej uzbroić się w cierpliwość w czasie jego przygotowywania.
Składniki na kruchy spód:
- 4 żółtka,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 1 cukier waniliowy,
- 170 g mąki pszennej,
- 130 g masła lub margaryny,
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
Składniki na maliny w galaretce:
- 800 g malin,
- 1 litr wrzącej wody,
- 4 malinowe galaretki.
Składniki na krem:
- 500 ml śmietany kremówki,
- 250 g mascarpone,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 50 ml gorącej wody,
- 2 płaskie łyżeczki żelatyny.
Składniki na bezę:
- 4 białka,
- szczypta soli,
- 200 g cukru,
- 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- płatki migdałowe – ok. 2 spore garście.
Przygotowanie:
- Najlepiej zacząć przygotowanie ciasta od bezy, którą upieczemy dzień wcześniej. Białka należy ubić na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli.
- Następnie stopniowo dodajemy po łyżce cukru i ubijamy do momentu, aż masa stanie się gładka i błyszcząca. Pod koniec wsypujemy mąkę ziemniaczaną.
- Masę wykładamy na dużą blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wierzch posypujemy płatkami migdałowymi.
- Bezę wkładamy do nagrzanego do 140 stopni piekarnika. Pieczemy ją przez ok. 60 minut. Następnie wyłączamy piekarnik, uchylamy go, a bezę pozostawiamy w jego wnętrzu na całą noc.
- Przystępujemy do zagniecenia kruchego ciasta. Wszystkie składniki łączymy ze sobą aż do uzyskania jednolitej masy. Ciasto wkładamy do lodówki na ok. pół godziny.
- Dużą blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, a następnie na jej spód kładziemy ciasto. Razem z blaszką chłodzimy je w lodówce przez kolejne pół godziny.
- Następnie ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy przez ok. 15 minut. Wyjmujemy i studzimy.
- Galaretki rozpuszczamy we wrzącej wodzie. Po przestygnięciu mieszamy z malinami. Można zostawić je w całości lub zblendować. Odstawiamy do wystudzenia.
- Tężejącą galaretkę z malinami wylewamy na ostudzony kruchy spód. Ostawiamy do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.
- Aby przygotować krem, śmietanka i mascarpone powinny być zimne. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem. Gdy zacznie gęstnieć, dodajemy po łyżce serka. Miksujemy, aż składniki dobrze się ze sobą połączą.
- We wrzątku rozpuszczamy żelatynę. Ostudzoną żelatynę dodajemy do masy i dokładnie mieszamy. Tak powstały krem wykładamy na stężałą galaretkę z malinami. Na wierzch delikatnie kładziemy bezę i lekko dociskamy ją do kremu.
- Gotowe ciasto wstawiamy przynajmniej na kilka godzin do lodówki.
Maliny – czy musimy je myć?
Biszkopt z malinami
Po tak pracochłonnym cieście, jakim jest malinowa chmurka, przyszedł czas na najprostsze i najszybsze ciasto z malinami, jakie znam, które jednak jest również bardzo smaczne.
Składniki na dużą blaszkę:
- 6 jajek,
- 1,25 szkl. cukru,
- 1,5 szkl. mąki pszennej,
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4,5 łyżki oleju,
- aromat waniliowy albo śmietankowy,
- maliny,
- cukier puder.
Przygotowanie:
- Jajka ubijamy z cukrem, aż masa będzie puszysta i jasna. Dodajemy olej i aromat i jeszcze chwilę ubijamy.
- Wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i bardzo delikatnie mieszamy do uzyskania jednolitego ciasta.
- Masę wykładamy na blachę z papierem do pieczenia. Na wierzch wysypujemy równomiernie maliny.
- Pieczemy ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Po wyjęciu i wystudzeniu ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Kruche ciasto z budyniem i malinami
Kruche ciasto doskonale smakuje z różnymi owocami, z malinami również. Urozmaicenie go budyniem korzystnie wpływa na smak i wygląd takiego deseru.
Składniki na ciasto:
- 2,5 szkl. mąki,
- 1 margaryna,
- 5 żółtek,
- 3 łyżki cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Składniki na masę:
- 5 białek,
- 1 szkl. cukru,
- 2 budynie waniliowe,
- 1 cukier waniliowy,
- ½ szkl. oleju,
- maliny.
Przygotowanie:
- Ze wszystkich składników wyrabiamy jednolite ciasto. Dzielimy je w proporcji 2:1. Pojedynczą część wkładamy do zamrażarki, a podwójną do lodówki na czas przygotowania masy budyniowej.
- Białka ubijamy. Dodajemy do nich cukier, cukier waniliowy oraz budynie. Mieszamy robotem na niskich obrotach. Dodajemy olej i jeszcze trochę miksujemy.
- Blachę wykładamy papierem do pieczenia i ciastem z lodówki. Nakłuwamy je widelcem, a na wierzch wylewamy masę. Układamy na niej równomiernie maliny. Jako ostatnią warstwę ścieramy ciasto wyjęte z zamrażarki.
- Całość wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy ok. 45-50 minut. Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
Przepisów na ciasta z malinami jest wiele, a każde z nich ma niesamowity urok i smak. Na pewno ich samodzielne wykonanie przyniesie wam wiele radości i dumy.