Kuchnia rosyjska i jej najsmaczniejsze dania. Te przepisy cię zachwycą
Kuchnia rosyjska jest dosyć specyficzną kuchnią. O ile dla nas, Polaków, niektóre dania nie są nawet zaskakujące, o tyle mieszkańcy Europy Zachodniej lub Ameryki większość potraw będą uważali za egzotyczne, a nawet - niezjadliwe.
Charakterystyka kuchni rosyjskiej
Rosyjska kuchnia jest prosta. Do poszczególnych dań wykorzystywane są produkty, które w zdecydowanej większości przecięty Rosjanin może samodzielnie wyhodować lub upolować.
Takim sposobem na rosyjskich stołach znajdziemy potrawy bazujące na mące, grzybach, rybach, warzywach, kiszonej kapuście, mięsie, ogórkach, kaszy gryczanej.
Kuchnia rosyjska jest smaczna i sycąca, a do tego bardzo aromatyczna. Niektóre dania znane są na całym świecie, inne można spotkać tylko i wyłącznie w Rosji.
Rosyjskie zupy
Nie byłoby kuchni rosyjskiej bez zup. Są one dla niej najbardziej charakterystyczne: gęste, pożywne, zaprawiane śmietaną, posypywane koperkiem, z ogromną ilością warzyw, z bulionem rybnym. Które zupy są typowe dla rosyjskiej kuchni?
Solanka. Królowa rosyjskich zup. Gotuje się ją na rosole z ryb, mięsa albo grzybów z dodatkiem dużej ilości ziół. Znajdują się w niej różne rodzaje mięsa: słonina, boczek, wędzone lub gotowane wędliny. Zakwasza się ją kwasem chlebowym, sokiem z cytryny, wodą z kiszonych ogórków, marynowanymi kaparami. Zupa jest bardzo gęsta, a na wierzchu kładzie się jeszcze łyżkę kwaśnej śmietany i posypuje siekaną zieleniną: natką pietruszki, koperkiem, szczypiorkiem. W smaku solanka jest wyrazista, kwaskowo-słodka, mocno ziołowa.
Szczi. Zupa z kapusty kwaszonej, czasami słodkiej. Również gotuje się ją na wywarze rybnym, mięsnym lub grzybowym. Jej stałym składnikiem jest właśnie kapusta – pozostałe elementy mogą być najróżniejsze. Można przyrządzić ją z dowolnych warzyw i grzybów. Można wrzucić pomidory albo koncentrat pomidorowy. Często dodaje się do niej również kaszę gryczaną, a po przestygnięciu – łyżkę śmietany. Można podawać ją z żytnim chlebem. W smaku szczi jest bardzo kwaśna i pikantna.
Okroszka. Podaje się ją na zimno. Do jej przygotowania potrzebny jest ogórek, kiełbasa lub inna mięsna wkładka, jajka, rzodkiewki, ziemniaki i dowolne warzywa. Gotuje się ją na bazie kwasu chlebowego, a zabiela kefirem, śmietaną, jogurtem albo serwatką. Takie połączenie wydaje się szczególnie "dziwne" obcokrajowcom. Do smaku do okroszki dodaje się cytrynę, chrzan i koperek.
Rosyjskie dania mączne
Mąka jest jednym z nieodłącznych elementów kuchni rosyjskiej. Stanowi podstawę wielu potraw, z których poniżej przedstawimy najpopularniejsze.
Pielmieni. Brzmi dziwnie, a to po prostu pierożki z mięsem mielonym (wołowina, wieprzowina, baranina), cebulą, czosnkiem i ziołami. Czasami podaje się je w bulionie. Częściej można je spotkać podawane z miseczkami octu i śmietany do maczania, ewentualnie z musztardą lub majonezem.
Bliny. Są to placki przygotowane na bazie mąki gryczanej, drożdży, mleka oraz masła. Podawane są z posiekanym śledziem, kawiorem, śmietaną i stopionym masełkiem.
Kulebiak. To rolada z ciasta drożdżowego nadziewana kapustą kiszoną i grzybami oraz siekanymi jajkami ugotowanymi na twardo.
Rosyjskie sałatki
Sałatki charakterystyczne dla kuchni rosyjskiej przede wszystkim składają się z dużej ilości gotowanych warzyw połączonych w zadziwiające kombinacje.
Winegret. To pokrojone w drobną kostkę gotowane warzywa (buraki, ziemniaki, marchewka) wymieszane z konserwowym groszkiem lub fasolką, z posiekaną cebulą i ogórkami kiszonymi. Polewa się ją sosem przygotowanym na bazie oleju, octu, musztardy, soli i pieprzu, z niewielką ilością cukru.
Olivier. Bardzo przypomina naszą sałatkę jarzynową. Składa się z gotowanych ziemniaków, gotowanej marchewki, jajek ugotowanych na twardo, ogórków kiszonych, kiełbasy i koperku. Przyprawia się ją majonezem, solę i pieprzem.
Szuba, czyli śledź pod pierzynką. To unikalne połączenie gotowanych warzyw (marchew, burak, ziemniak), jajek i solonych śledzi kładzionych warstwami i przekładanych majonezem.
Dla kuchni rosyjskiej bardzo charakterystyczny jest również kwas chlebowy. To napój pochodzący z XI wieku. Początkowo produkowano go w domach prywatnych jako napój alkoholowy o zawartości 2-3 proc. alkoholu. Powstawał na słodzie żytnim. Dodawano do niego aromatyzowane trawy i soki owocowe. Niektórzy Rosjanie ciągle samodzielnie zajmują się jego produkcją. Kwas chlebowy najlepiej smakuje schłodzony.
W kuchni rosyjskiej można się zakochać, a najbardziej charakterystyczne dla niej dania zazwyczaj są proste, więc z powodzeniem można je przygotować we własnej kuchni. A naprawdę warto spróbować!
Syrniki – rosyjska wersja słodkich racuchów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.