Trwa ładowanie...

Konjac – co to jest, jakie ma właściwości, do czego używać?

Dziwadło, trupi kwiat, riviera, shirataki – te wszystkie określenia to po prostu konjac, czyli oryginalna roślina, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej doceniana przez dietetyków. Jakie ma właściwości i do czego jest wykorzystywana?

Konjac Konjac Źródło: Adobe Stock
d1jz0wn
d1jz0wn

Czym jest konjac?

Dziwadło zadziwiało i zadziwia botaników na całym świecie. Jest to roślina z rodziny Amporphophallus. Z jej wyjątkowych właściwości korzystało się już setki lat temu. Naturalnie roślina ta występuje w krajach południowo-wschodniej Azji, m.in. w Chinach, Japonii i Korei Południowej. W Polsce trupi kwiat możemy spotkać tylko w ogrodach botanicznych.

Konjac osiąga swoją dojrzałość w wieku ok. 8-10 lat. Rośnie bardzo duży (nawet do 5 m wysokości), ale kwitnie zaledwie raz na kilka lat i przekwita w ciągu trzech dni. Jej kwiat za to jest ogromny i pachnie… zgniłym mięsem. W ten sposób wabi owady, które go zapylają. Na szczęście wykorzystywana w kuchni i kosmetyce bulwa rośliny pozbawiona jest tego zapachu.

Jakie właściwości ma konjac?

Bulwa konjacu zawiera takie składniki odżywcze jak: witaminy A, B1, B6, B12, C, D i E, kwas foliowy, żelazo, cynk, miedź, wapń, fosfor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Danie jednogarnkowe w kwadrans. Pomysł na szybki i syty obiad z makaronem

Korzeń dziwadła jest elementem rośliny, który ma wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim jest niskokaloryczny, nie zawiera glutenu ani cukru, ma niski indeks glikemiczny. W bulwie znajduje się glukomannan, czyli błonnik, który nie jest trawiony, ale wchłania duże ilości wody – nawet 200 razy tyle, co sam waży. Dzięki temu makaron z tej rośliny na długo zapewnia uczucie sytości, zmniejszając chęć na podjadanie.

d1jz0wn

Błonnik glukomannan dodatkowo wspiera trawienie, obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi, a także zapobiega zaparciom i usuwa toksyny. Ponadto może zmniejszać objawy alergii. Z kolei dzięki zasadowemu odczynowi konjac może równoważyć pH skóry, dlatego wykorzystuje się go do robienia gąbeczek kojących i pielęgnujących cerę, które mają też właściwości antybakteryjne.

Makaron konjac – czym się charakteryzuje?

Ze zmielonego korzenia konjacu robi się przede wszystkim mąkę, z której z kolei produkuje się makaron. Makaron konjac powstaje w 97 proc. z wody, a w zaledwie 3 proc. z mąki konjac. Zawiera on niewielkie ilości węglowodanów i białka. Nie ma w nim w ogóle tłuszczu. Jest za to bogaty w błonnik roślinny, co sprawia, że można go spożywać na diecie redukcyjnej, niskowęglowodanowej, ketogenicznej czy wegańskiej.

Makaron konjac jest bezsmakowy i bezzapachowy. Za to chłonie smaki i zapachy towarzyszących mu produktów, dlatego świetnie nadaje się do każdego rodzaju dań – zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Makaron jest przezroczysty, a po ugotowaniu jest sprężysty i jędrny.

Makaron konjac dostępny jest w różnych kształtach, z których najpopularniejsze są: tagliatelle, spaghetti, penne czy też pearl rice. Kupuje się go w opakowaniach, w których zanurzony jest w wodnej zalewie. Po otwarciu można przechowywać go w chłodnym miejscu przez maksymalnie 2-3 dni.

d1jz0wn

Makaron konjac – jak gotować?

Jako że makaron konjac kupuje się w szczelnych opakowaniach, w których zanurzony jest w zalewie, przygotowuje się go w zaledwie kilka minut. Są na to trzy sposoby:

Makaron odcedzamy z zalewy na sitku i płuczemy pod zimną wodą 2-3 razy. Jest gotowy do jedzenia na zimno, np. z owocami. Makaron odcedzamy na sitku i gotujemy w wodzie przez 5 minut. Podajemy z dowolnymi dodatkami – sosem, pesto, kurczakiem. Makaron odcedzamy na sitku i smażymy na patelni przez 5 minut. Można dodać go do zup, sałatek, dań z patelni.

Makaron konjac nie jest powszechnie spotykany w sklepach, ale aktualnie coraz łatwiej go znaleźć, np. w sklepach ze zdrową żywnością, na stoiskach w supermarketach z produktami azjatyckimi czy też produktami dla wegan i wegetarian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jz0wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jz0wn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj