Każdy ma go w swojej kuchni. Co warto wiedzieć o czarnym pieprzu?
Czarny pieprz jest stosowany jako przyprawa w każdej kuchni na całym świecie. Poza tym, ma również właściwości zdrowotne. Dodaje smaku wszystkim potrawom, zarówno mięsnym, jak i wegetariańskim. Dodawany do wódki pomaga w leczeniu przeziębienia. Czarny pieprz ułatwia również walkę z cellulitem.
Pieprz czarny, biały, czerwony - czym się różnią?
Pieprz czarny jest tradycyjną indyjską przyprawą, jednak obecnie uprawia się go w Brazylii, Wschodniej Azji, Afryce i rejonach Oceanu Indyjskiego. Pieprz czarny jest robiony z niedojrzałych owoców, które są suszone na słońcu. Właśnie dlatego pieprz czarny ma pomarszczoną powierzchnię.
Poza pieprzem czarnym, z pestkowców (owoców) można otrzymać również pieprz biały i pieprz zielony. Pieprz czarny zawiera dużo olejków eterycznych i alkaloidów piperyny, które sprawiają, że ma gorzki smak. Pieprz czarny dostarcza również do organizmu mangan, potas, żelazo oraz witaminę C i K.
Pieprz czarny – właściwości lecznicze
Pieprz czarny pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy. Udrażnia górne drogi oddechowe, likwidując objawy mokrego kaszlu. Jest skuteczny zwłaszcza u osób, które mają zapalenie oskrzeli lub przewlekłe zapalenie zatok. Szczypta pieprzu czarnego pomoże również szybciej zwalczyć katar.
Cudowne działanie przypraw. Zmniejszają skutki tłustej diety
Piperyna ma właściwości wykrztuśne, które pomagają rozpuszczać flegmę zalegającą w górnych drogach oddechowych. Poza tym, pieprz czarny chroni układ krążenia, a także wątrobę, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem. Pieprz czarny można stosować również na zewnątrz np. jako peeling. Rozjaśnia skórę i zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek. Stosowany na włosy, działa przeciwłupieżowo.
Pieprz czarny na odchudzanie
Pieprz czarny wspomaga proces odchudzania, ponieważ blokuje gromadzenie się tłuszczu w organizmie. Poza tym niszczy komórki tłuszczowe, przez co pomaga w walce z otyłością. Jest polecany również ludziom uprawiającym sport oraz tym, którzy są na diecie, ponieważ przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, spalanie tkanki tłuszczowej. Czarny pieprz ułatwia również wchłanianie się mleczka pokarmowego do jelit.
Pieprz czarny na dolegliwości trawienne
Pieprz czarny stosuje się do leczenia biegunki i kolki, ponieważ przyspiesza proces trawienia. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko tworzenia się gazów jelitowych. Stymuluje również pocenie, dzięki czemu organizm łatwiej pozbywa się toksyn z organizmu. W czasie grypy żołądkowej warto zjeść rosół lub bulion warzywny z dodatkiem pieprzu, który złagodzi przebieg choroby.
Pieprz czarny – zastosowanie w kuchni
Pieprz czarny jest stosowany jednak przede wszystkim jako przyprawa. Nadaje potrawom aromatu, a poza tym jest dobry dla zdrowia. Pieprzem czarnym przyprawiane są zupy, dania mięsne (gotowane, pieczone i smażone), sałatki, surówki. Pieprzu ziarnistego dodaje się na początku gotowania. Natomiast mielonego do przyprawiania i podrasowania smaku. Z pieprzu czarnego robi się również pieprzówkę.