Jesienne desery. 5 prostych słodkości z gruszkami
Choć na polskim rynku pojawia się coraz więcej egzotycznych owoców, gruszki wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Są nie tylko smaczne, ale dostarczają również dużej porcji cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Bez większego trudu przygotujemy z nich nieskomplikowane i pyszne desery…
Gruszki pod kremową pierzynką
Propozycja dla miłośników tradycyjnych deserów z owocami i kremem.
4 duże, jędrne i dojrzałe gruszki obieramy, kroimy w ćwiartki i pozbawiamy gniazd nasiennych. W garnku zagotowujemy wodę (szklankę) z cukrem (4 łyżki) i sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Gotujemy i mieszamy, aż do rozpuszczenia słodzika. Następnie do powstałego syropu wkładamy gruszki, zagotowujemy, po czym zdejmujemy z ognia i odstawiamy na pół godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie owoce wyjmujemy, odsączamy (syropu nie wylewamy – może być pysznym dodatkiem do herbaty czy napoju) i umieszczamy w miseczkach.
Schłodzoną śmietanę kremówkę (szklanka) ubijamy na sztywną pianę, pod koniec dodając cukier puder (łyżka) i cukier waniliowy (torebka). Powstałym kremem przykrywany gruszki, wierzch posypujemy grubo startą czekoladą. Przed podaniem deser schładzamy w lodówce.
5 owoców, które pomogą ci schudnąć
Karmelizowane gruszki
Jak przygotować szybki, smaczny i aromatyczny deser? Zadanie jest bardzo proste.
2-3 duże gruszki obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, a następnie kroimy w dość duże kostki. Na patelnię wysypujemy 2-3 łyżki cukru trzcinowego, a jeszcze lepiej cukru Muscovado (charakteryzuje się karmelowo-miodowym smakiem i dość lepką konsystencją). Podgrzewamy, by się rozpuścił i nabrał ciemnej barwy, po czym dodajemy kawałek masła i wykładamy gruszki. Karmelizujemy je ze wszystkich stron, aż do uzyskania złotej barwy. Owoce podajemy ciepłe, z lodami waniliowymi lub jogurtem naturalnym.
Zapiekanka z gruszek, winogron i bananów
Ciekawy pomysł na deser albo kolację. Zachwyci zwłaszcza dzieci.
2-3 gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na mniejsze kawałki. Dodajemy przekrojone na pół winogrona (najlepiej bezpestkowe) oraz pokrojone w plasterki banany. W sumie owoców powinno być ok. 40 dag. Układamy je na dnie wysmarowanej masłem formy, posypujemy cukrem trzcinowym i cynamonem, a na koniec zalewamy masą z dwóch żółtek ubitych ze 150 ml słodkiej śmietany i takiej samej ilości mleka. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 st. (z termoobiegiem), zapiekamy około 10 minut, aż wierzch się zezłoci. Serwujemy na ciepło.
Crumble gruszkowe
Duszone gruszki zapieczone pod warstwą kruszonki znakomicie zastąpią tradycyjne wypieki, a przyrządzenia tego deseru jest znacznie prostsze i szybsze niż przygotowanie klasycznego ciasta z owocami.
Około pół kilograma dojrzałych gruszek obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na mniejsze kawałki, a następnie mieszamy ze 150 g cukru, najlepiej trzcinowego lub Muscovado. Owocami wykładamy dno naczynia żaroodpornego lub specjalnych kokilek, po czym posypujemy je warstwą kruszonki przygotowanej z masła lub oleju kokosowego o stałej konsystencji (100 g), mąki pszennej (70 g), mąki orkiszowej (80 g), płatków owsianych (50 g), wiórków kokosowych (50 g) i szczypty cynamonu – wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, najlepiej ręcznie.
Crumble gruszkowe pieczemy ok. 25-30 minut, w piekarniku nagrzanym do 180 st.
Marmolada z gruszek
Smaczny dodatek do chleba, ciasta, placków czy naleśników. Jak przygotować marmoladę z gruszek?
Potrzebujemy 2 kilogramów dojrzałych gruszek (najlepiej tradycyjnej odmiany klapsa), które obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na mniejsze kawałki i krótko miksujemy. Tak rozdrobnione owoce przekładamy do szerokiego garnka z grubym dnem, zalewamy wodą źródlaną (szklanka) i gotujemy na małym ogniu przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Gdy gruszki się rozgotują dosypujemy cukier (pół kilograma, choć jego ilość można w razie konieczności zmniejszyć, szczególnie jeśli owoce są słodkie) i smażymy kolejne 20 minut, często mieszając, by masa nie przywarła do dna. Następnie dodajemy skórkę otartą z wyparzonej cytryny i wyciśnięty z niej sok. Smażymy 3-4 minut, by marmolada odpowiednio zgęstniała. Przekładamy ją do wyparzonych słoiczków.