Jak zrobić doskonałe pad thai?
Jedno z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej, które w ostatnich latach zrobiło oszałamiającą karierę na całym świecie. Dziś już nawet w niewielkich polskich miastach można znaleźć lokale serwujące ten przysmak. Jeśli nie uda nam się ich znaleźć, warto spróbować przyrządzić pad thai we własnej kuchni.
W Tajlandii serwuje się pad thai wszędzie, zarówno na obskurnym ulicznym straganie, jak i luksusowej restauracji w biznesowym centrum Bangkoku. Trudno znaleźć danie, które bardziej kojarzyłoby się z kuchnią tego niezwykłego zakątka świata.
Tymczasem historia pad thai jest dość krótka i prawdopodobnie sięga czasów II wojny światowej. Premierem Tajlandii był wówczas Plaek Pibulsongkram, konsekwentnie realizujący program nacjonalistyczny, który oddziaływał również na lokalną kuchnię. Choć Pibulsongkram walczył z chińskimi wpływami, nie przeszkadzało mu to w zachęcaniu współobywateli do spożywania pochodzącego zza Wielkiego Muru makaronu ryżowego, który stał się wówczas bazą nowej potrawy, nazwanej dla podkreślenia miejsca pochodzenia pad thai.
Danie występuje w różnych wersjach, oprócz makaronu ryżowego jego składnikami są zwykle: krewetki lub mięso (kurczak, wołowina, wieprzowina), jajka, szalotka, czosnek, kiełki fasoli, orzeszki ziemne, zielona cebulka. Na niezwykle bogaty i różnorodny smak pad thai wpływają też popularne w Azji dodatki, m.in. sos rybny, pasta z tamaryndowca czy płatki chili.
Zobacz też: 5 powodów, by jeść kapustę pekińską
Zalety woka
Przygotowanie tajskiego specjału nie jest specjalnie trudne, wymaga jednak doboru odpowiednich produktów, a także naczynia, w którym będziemy przyrządzali pad thai. Najlepiej sprawdzi się oczywiście wok, czyli przypominająca miskę patelnia, umożliwiająca krótkie, ale intensywne smażenie.
Nie mniej ważny jest rodzaj użytego tłuszczu. W kuchni tajskiej często używa się oleju arachidowego, cenionego za smak i wartości odżywcze, wyróżniającego się również wysoką temperaturą dymienia (po jej przekroczeniu zaczynają wytwarzać szkodliwe dla zdrowia związki). Podobnie właściwości wykazuje też olej ryżowy, rzepakowy czy z awokado. W woku zdecydowanie nie należy stosować natomiast oliwy z oliwek albo masła.
Sos do pad thai
Do przyrządzenia pad thai niezbędny jest makaron ryżowy, który zazwyczaj bez trudu kupimy w każdym większym sklepie, a także internecie. To produkt o bardzo prostym składzie, ograniczającym się do mąki ryżowej i wody, lekkostrawny, niskokaloryczny oraz bezglutenowy.
Równie ważny jest sos, który nada pad thai bogatego smaku. Na rynku dostępne są "gotowce", ale często znajdziemy w nich sporo niepotrzebnych dodatków, zazwyczaj słodzących (syrop glukozowy lub glukozowo-fruktozowy).
Lepszym rozwiązaniem jest samodzielnie przygotowanie sosu, choć wymaga to zdobycia niezbyt popularnych w Polsce produktów, przede wszystkim pasty z tamaryndowca, która charakteryzuje się interesującym słodko-kwaśnym smakiem. Należy też pamiętać o sosie rybnym, będącym efektem fermentacji różnych gatunków ryb (m.in. anchois i gurami) w beczkach z solą. W czasie obróbki termicznej traci niezbyt przyjemny aromat, za to nadaje potrawie smaku umami.
Przepis na pad thai
Najpierw warto przygotować sos do pad thai. Zadanie jest proste – w miseczce mieszamy sos rybny (4 łyżki), pastę z tamaryndowca (2 łyżki), sok z limonki (2 łyżki), cukier (3 łyżki) i płatki chili (pół łyżki).
Później gotujemy makaron ryżowy, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przecedzamy i przekładamy do miseczki.
Następnie przyrządzamy wkładkę mięsną – obrane krewetki lub pokrojoną w paski pierś z kurczaka (możemy też użyć wołowiny lub wieprzowiny) marynujemy w sosie rybnym (krewetki przez kilka minut, mięso – godzinę), krótko podsmażamy w woku i odkładamy na talerz.
Następnie na patelnię wrzucamy kilka ząbków posiekanego czosnku i posiekaną szalotkę. Gdy się lekko zarumienią, dolewamy przygotowany sos i wkładamy makaron. Chwilę smażymy i dorzucamy pozostałe składniki: mięso lub krewetki, pokrojone w kostkę tofu, posiekaną zieloną cebulkę, garść orzeszków arachidowych, kiełki fasoli mung oraz 3-4 jajka (mogą być rozbełtane surowe, choć niektórzy przygotowują w z nich wcześniej słabo ściętą jajecznicę i dopiero w takiej formie dodają do pad thai). Wszystko mieszamy i jeszcze chwilę podsmażamy.
Pad thai przed podaniem posypujemy posiekanymi orzeszkami ziemnymi lub suszonymi krewetkami, serwujemy z cząstkami limonki i świeżą kolendrą.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl