Jak zrobić bitą śmietanę – przepis na idealny, szybki deser
Bita śmietana to doskonały pomysł na szybki deser, ale również ważny element innych słodkości, na przykład tortów czy babeczek z owocami. Przygotowuje się ją ze słodkiej śmietany, do której dodaje się cukier (zwykle w proporcjach: 1 łyżka cukru na 250 ml śmietany), a czasami również inne dodatki. Jaką śmietanę najlepiej ubijać? Jak zrobić bitą śmietanę i co można do niej dodać?
Jak zrobić bitą śmietanę – jakich składników potrzeba?
Bitą śmietanę w podstawowej wersji przygotowuje się jedynie z dwóch składników: słodkiej śmietany i cukru. Najlepiej wykorzystać cukier puder, ale można użyć również drobnego cukru do wypieków. Cukier kryształ jest zbyt gruby i może nie rozpuścić się w trakcie ubijania.
Do bitej śmietany można dodać jeszcze inne składniki, takie jak:
- Cukier waniliowy (albo cukier o innym aromacie),
- Kawałki owocowej galaretki,
- Wiórki kokosowe,
- Wiórki czekoladowe,
- Kakao,
- Kawę rozpuszczalną,
- Likier amaretto.
Żeby bita śmietana była bardziej sztywna, stabilna i trwała, można dodać do niej żelatynę. Żelatynę (około 2-3 łyżeczki) trzeba rozpuścić w odrobinie wody, połączyć z niewielką ilością ubitej śmietany, a następnie dodać do całej śmietany i dokładnie wymieszać. Zamiast żelatyny, do bitej śmietany można dodać 2-3 łyżki serka mascarpone.
Do przygotowania bitej śmietany potrzebne są również:
- Duża miska,
- Trzepaczka albo mikser z końcówkami do ubijania.
Bitą śmietanę przygotowuje się ze słodkiej śmietany o zawartości 30% lub 36% tłuszczu. Tą pierwszą trudniej się ubija i istnieje większe ryzyko, że nie uzyskamy pożądanej, gęstej konsystencji, jednak zbyt długie ubijanie bardziej tłustej śmietany może skończyć się oddzieleniem masła. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju śmietany używasz, przed ubijaniem należy ją dobrze schłodzić, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uzyskanie sztywnej i gęstej bitej śmietany.
Jak zrobić bitą śmietanę – przepis krok po kroku
Zrobienie bitej śmietany jest banalnie proste, dlatego z pewnością przygotowanie takiego deseru nie sprawi trudności nawet osobom, które nie czują się pewnie w kuchni. Jak szybko przygotować pyszną śmietanę?
- Schłodź miskę i trzepaczkę albo końcówki miksera - śmietana będzie się łatwiej ubijała,
- Wlej śmietanę do miski,
- Zacznij ubijać śmietanę na średnich obrotach,
- Ubijaj, aż śmietana zgęstnieje,
- Dodaj cukier puder i ubijaj jeszcze chwilę, do momentu, gdy cukier wymiesza się ze śmietaną. Jeśli używasz drobnego cukru, dodaj go wcześniej.
- Jeżeli przygotowujesz śmietanę z żelatyną, owocową galaretką albo innymi dodatkami, dodaj je na koniec i delikatnie wymieszaj masę.
- Śmietany nie należy ubijać zbyt długo, ponieważ może się zwarzyć, a wtedy zamiast śmietany uzyskasz masło!
Bita śmietana – jak ją przechowywać?
Bita śmietana musi być przechowywana w lodówce. Warto umieścić ją w szczelnie zamkniętym pojemniku, na przykład słoiku albo plastikowym pojemniku, ponieważ pochłania zapachy. Gotowej śmietany nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny.
Bita śmietana – do czego można ją wykorzystać?
Bita śmietana może być podstawą deseru albo tylko jednym z wielu elementów słodkiej układanki. Śmietanę można podać z owocami albo polewą, jest ona świetnym dodatkiem do lodów i gofrów. Gdy dodasz do niej żelatynę albo galaretkę masa będzie stanowić idealny, lekki krem do tortów albo innych ciast. Wytrawną bitą śmietanę, czyli taką, do której nie dodaje się cukru, można wykorzystać jako dodatek do zupy krem. Wystarczy dodać łyżkę takiej śmietany do talerza z kremową zupą, a ta stanie się lżejsza i zyska bardziej świeży smak.
Bita śmietana – dlaczego nie wychodzi?
Mimo że bitą śmietanę robi się szybko i dość łatwo, przy jej przygotowaniu można popełnić kilka błędów, które sprawią, że śmietana nie będzie wystarczająco gęsta. Jakie są najczęstsze błędy przy ubijaniu śmietany?
- Używanie niewystarczająco schłodzonej śmietany,
- Ubijanie śmietany w tłustym albo mokrym naczyniu,
- Zbyt szybkie dodanie do śmietany składników smakowych,
- Dodanie do śmietany zbyt dużej ilości dodatkowych składników.
Bita śmietana – co zrobić, jak się zwarzy?
Jeżeli będziesz ubijać śmietanę za długo, prawdopodobnie się zwarzy, stanie się niejednolita i z masy wyodrębnią się cząsteczki tłuszczu. Gdy zauważysz, że śmietana zaczyna się warzyć, dodaj do niej odrobinę zimnej śmietanki i dalej ubijaj - śmietana powinna stać się gładka i jednolita.