Jak wybrać odpowiednią patelnię? Praktyczny poradnik
Patelnia to nieodzowny element w każdej kuchni. Wybierając solidną i wielofunkcyjną patelnię, przyrządzimy wiele pysznych dań bez większego wysiłku. Jak wybrać idealną patelnię, która spełni wszystkie wymagania domowników? Przeczytaj nasze porady.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Patelnia już dano przestała być uważana jedynie za przyrząd kuchenny do smażenia kotletów. Obecnie używa się także do grillowania, przygotowania dań kuchni azjatyckiej, przyrządzania naleśników, placków oraz wszelkich potraw mięsnych i warzywnych. Żeby jednak smażone dania cieszyły pełnią smaku, warto wybrać patelnię dobrej jakości. Która patelnia zapewni nam bezpieczeństwo gotowania i wspaniałe efekty kulinarne? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu wymarzonej patelni i jaki wariant będzie odpowiedni dla twoich potrzeb.
Patelnia idealna – czyli jaka?
Ogromny wybór patelni może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku dostępne są niezliczone warianty o różnych kształtach, grubościach i przeznaczeniu. Patelnie różnią się także sposobem wykonania. Zanim wybierzesz idealną patelnię, zwróć uwagę, z jakiego tworzywa została wyprodukowana. Najpopularniejsze są patelnie teflonowe – głównie ze względu na ich wielofunkcyjność w wygodę smażenia. Potrawy przyrządzane na teflonie nie przywierają do podłoża, jednak ten materiał ma także wady – przede wszystkim, łatwo go zarysować, dlatego nie poleca się mieszania metalowymi łyżkami i mycia ostrym zmywakiem. Wiele mówi się o szkodliwości uszkodzonego teflonu. Nie m na to jasnych dowodów, jednak wielu ekspertów jest zdania, że wysłużoną patelnię najlepiej wyrzucić, bo szkodzić może nie tyle sam teflon, co związki, które wiążą go ze stalą.
Bezpieczniejszą opcją, która także daje wiele możliwości kulinarnych, jest patelnia ceramiczna. Ten rodzaj patelni niestety ma tendencje do przywierania, dlatego podczas smażenia warto polać potrawę odrobiną tłuszczu. Ceramiczne podłoże nie daje tak rumianego efektu smażenia, ale za to potrawy przyrządzane na takiej patelni są bardzo zdrowe i mają delikatny smak. Ceramiczny wariant polecany jest szczególnie do obróbki termicznej ryb i warzyw.
Jeżeli zależy ci na patelni trwałej i odpornej na zarysowania, warto zainwestować w patelnię tytanową lub żeliwną. Oba tworzywa są bardzo wytrzymałe i dobrze przewodzą ciepło. Powierzchnia tytanowa nie przywiera, można na niej z powodzeniem smażyć bez tłuszczu, z minimalną ilością wody. Z kolei patelnia żeliwna podczas ciepła wytwarza żelazo, wzbogacając posiłki o ten cenny pierwiastek. Niestety, minusem jest porowata faktura, która utrudnia czyszczenie. W przypadku tego wariantu lepiej unikać upadków. Żeliwne tworzywo szybko się niszczy pod wpływem silnych uderzeń.
Patelnia tradycyjna – przygotujesz na niej każdą potrawę
Ten wariant patelni zapewne ma w domu każdy. Duża, odpowiednio głęboka, idealna do przyrządzania mięs, ryb, warzyw, sosów innych smażonych przysmaków. Jeżeli zależy nam na jednej patelni, która doskonale poradzi sobie z wieloma różnymi daniami, ta opcja jest idealna. Tradycyjna patelnia wyręczy nas w przygotowaniu smacznych śniadań, pysznych obiadów i pożywnych kolacji na ciepło. Dzięki niej usmażysz mięso, ryby, jajka i placuszki, zgrillujesz warzywa i przyrządzisz smaczne sosy do makaronów.
Patelnia do naleśników. Pyszne śniadania we francuskim stylu
Każdy, kto lubi zaczynać dzień od smacznych dań na słodko, powinien sprawić sobie patelnię do placków i naleśników. Czym charakteryzuje się ten wariant? Patelnia do naleśników jest wyjątkowo cienka i płytka – dzięki temu mamy możliwość rozprowadzenia na jej powierzchni idealnie cienkiej warstwy ciasta. Ten rodzaj patelni wykonany jest najczęściej z teflonu, a więc nie musimy używać do smażenia tłuszczu – każde danie bez trudu przygotujemy na suchym podłożu, bez ryzyka przywierania. Zaletą patelni do naleśników jest jej szybkość i pięknie zrumienione, chrupiące dania. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, możesz smażyć na niej także inne potrawy, jak np. bliny, racuchy czy też różne rodzaje omletów.
Sezon na grilla przez cały rok? Odkryj zalety patelni grillowej
Każdy, kto kocha dania z grilla, powinien sprawić sobie patelnię grillową. Z tym niezawodnym przyrządem kuchennym przygotujesz wyborne potrawy w zaciszu swojej kuchni – bez potrzeby rozstawiania całego sprzętu do grillowania. Co prawda, patelnia grillowa nie daje tego wyjątkowego aromatu, jakie mają mięsa, kiełbaski i szaszłyki zdjęte z rożna, ale pod względem smaku w niczym nie ustępuje tradycyjnym grillom ogrodowym. Na patelni grillowej usmażysz także tofu, sery typu halloumi lub camambert, a także warzywa i owoce.
Praktyczny wok - smak orientu w twoim domu
Ciężka, żeliwna, głęboka jak garnek. Patelnię typu wok trudno pomylić z jakimkolwiek innym modelem. Jej wyjątkowy kształt i sposób wykonania sprawia, że można w niej smażyć, gotować i dusić niezliczone warianty dań. Jednak wok przede wszystkim kojarzy się z kuchnią azjatycką i to właśnie takie potrawy wychodzą w nim najlepiej. Jeżeli lubisz smak orientu, patelnia typu wok będzie na pewno świetną inwestycją. Dodatkową zaletą jest fakt, że woki są bardzo trwałe i mogą służyć wiele lat w doskonałym stanie. Mając taki przyrząd na wyposażeniu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby puścić wodze fantazji i tworzyć pyszne dania o wyjątkowym smaku.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.