Trwa ładowanie...

Jak wybrać dobrą wołowinę? Oto, czym się kierować w sklepie

Wołowina jest popularna zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Ma lekkie mięso, które można przyrządzić na wiele sposobów. Wołowina jest podawana w różnej postaci (ugotowana, uduszona, zapieczona). Wybornie smakują również steki wołowe przyrządzane na grilla.

Mięso wołowe, podobnie jak wieprzowina, podzielone jest na klasyMięso wołowe, podobnie jak wieprzowina, podzielone jest na klasyŹródło: 123RF
d2brt7p
d2brt7p

Wołowina – charakterystyka

Wołowina jest mięsem otrzymywanym z bydła, które ma ponad pół roku. Do największych producentów należą Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Brazylia, Indie oraz Chiny. W Polsce rzadko hoduje się mięsne rasy, dlatego jakość wołowiny jest mniejsza niż w krajach, w których jest większa tradycja spożywania mięsa wołowego.

Wołowina – klasyfikacja mięsa

Mięso wołowe, podobnie jak wieprzowina, podzielone jest na klasy. Klasyfikacja wołowiny zależy od jakości mięsa. Do I klasy zalicza się mięso chude i nieścięgniste. Wołowina II klasy nadal musi mieć chude mięso, jednak mogą się pojawić drobne ścięgna. Do III klasy zalicza się mięso tłuste, a do IV klasy – wołowina krwawa. Natomiast w klasie IV można znaleźć mięso, które posiada ścięgna i powięzi.

Do najlepszych gatunków wołowiny zaliczana jest wołowina Kobe, którą otrzymuje się z japońskich krów. Bydło jest karmione tylko ekologiczną paszą ze zbóż, ziemniaków oraz roślin strączkowych, dzięki czemu wołowina ma lekkie oraz aromatyczne mięso. Poza tym, zawiera więcej kwasów omega-3 niż wołowina otrzymywana z ras innych krów. Poza wołowiną Kobe, popularna jest również wołowina Aberdeen Argus, wołowina Brahman oraz wołowina Charolaise.

Pochodzi z Serbii, ale furorę robi nie tylko na Bałkanach

Wołowina – rodzaje mięsa

Do półtuszy wołowej zaliczane są:

  • karkówka
  • żeberka
  • mostek
  • rozbratel
  • antrykot
  • rostbef
  • polędwica
  • łopatka
  • udziec
  • pachwina
  • rumsztyk
  • pręga
  • ligawa
d2brt7p

W zależności od zawartości mięsa i tłuszczu wołowina może być przeznaczona do pieczenia, smażenia, grillowania, gotowania lub duszenia.

Wołowina – wartości odżywcze

Wartość kaloryczna wołowiny zależy od zawartości tłuszczu w mięsie. Jednak zazwyczaj wołowina ma ok. 230 kcal w 100 g i jest uznawana za mięso średnio kaloryczne. Poza tym, ponad połowa tłuszczu zawartego w wołowinie to tłuszcz nienasycony, który korzystnie wpływa na zdrowie. Mięso wołowe ma w swoim składzie również łatwoprzyswajalne białko. Jest również jednym z najlepszych źródeł kwasu linolowego (CLA), który pomaga osobom, które chciałyby zmniejszyć masę ciała. Poza tym, wołowina zawiera L-karnitynę oraz alaninę zwiększające przemianę materii w organizmie. Mięso wołowe jest również źródłem witamin z grupy B, głównie B6 i B12, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także zapobiegają anemii.

Wołowina – sposoby przyrządzenia

W zależności od rodzaju kawałka mięsa, można przyrządzić różne potrawy z wołowiny. Najpopularniejszy jest rostbef mający delikatne mięso, z którego przygotowuje się steki wołowe. Karkówka idealnie nadaje się do przygotowania gulaszu z wołowiny. Z szyi, szpondera, łopatki oraz mostku można przygotować mięso mielone. Polędwicę można upiec, natomiast z udźca można wykroić zrazy wołowe. Do najpopularniejszych dań z wołowiny zaliczana jest wołowina po burgundzku, wołowina po chińsku, wołowina po tajsku oraz wołowina po seczuańsku.jak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2brt7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2brt7p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj