Trwa ładowanie...

Idealny rosół krok po kroku. Wyjdzie esencjonalny i klarowny

Trudno sobie wyobrazić rodzinny, niedzielny obiad bez rosołu. To jedna z najbardziej tradycyjnych polskich zup, która jest popularna w całym kraju. Przygotowanie rosołu może wydawać się proste, ale jeśli chcemy uzyskać głęboki smak, domowego rosołu, musimy poświęcić mu trochę czasu i energii.

Zupę gotujemy na bardzo małym ogniu Zupę gotujemy na bardzo małym ogniu Źródło: Adobe Stock, fot: AGNES KANTARUK
d47p1ze
d47p1ze

Udka z marketu czy wiejska kura?

Rosół to zupa tradycyjnie gotowana na mięsie. Podstawę stanowi mięso drobiowe – najczęściej używamy kurczaka, ale jeśli mamy okazję, wykorzystajmy kurę, która jest bardziej twarda i żylasta, ale przez to ma więcej smaku. Aby rosół miał intensywny smak, potrzebujemy sporą ilość mięsa. Garnek o pojemności pięć litrów pomieści nawet półtora kilograma.

Kurczaka lub kurę warto podzielić na kawałki, jednak nie mogą być one zbyt małe. Wystarczy ptaka przekroić wzdłuż na połowę. Jeśli chcemy uzyskać zupę bardziej esencjonalną, dołóżmy do kurczaka kawałek wołowiny. Idealny jest szponder, czyli mięso zawierające sporo tłuszczu i ścięgien, ale równie dobrze możemy użyć antrykotu czy pręgi.

Kolejnymi składnikami dobrego rosołu są warzywa. Używamy sporej ilości marchewek, pietruszki, selera korzeniowego i pora. Smak poprawi również dodatek kapusty włoskiej oraz natki pietruszki. Warzywa dokładnie obieramy i myjemy. I teraz czas na przyprawy. Do rosołu dodajemy liście laurowe, pieprz ziarnisty i ziele angielskie. Możemy również dorzucić kilka liści świeżego lubczyku.

Co dodać do rosołu?

Jak gotować rosół? 

A jak rosół gotować? Do dużego garnka wkładamy mięso, zalewamy je zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy gaz, a po kilku minutach delikatnie usuwamy tworzące się na powierzchni szumowiny. Gdy zupa robi się klarowna, dokładamy warzywa i przyprawy. W tym momencie rosołu nie solimy! Dzięki temu mięso i warzywa oddadzą więcej smaku.

d47p1ze

 Kiedy solić rosół?

Zupę gotujemy na bardzo małym ogniu. Nie może ona wrzeć. Po kilku godzinach rosół jest prawie gotowy. Solimy go do smaku i odstawiamy w chłodne miejsce po to, by na powierzchni zebrał się tłuszcz, który usuwamy delikatnie łyżką. Przed podaniem zupę podgrzewamy, a mięso kroimy na kawałki. Klasyczny rosół powinien być podany z makaronem, kawałkami kurczaka, marchewki i z zieloną pietruszką. Wtedy jest najbardziej polski i tradycyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47p1ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47p1ze
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj