Gwiazda wśród owoców. Jak jeść karambolę?
Karambola to gwiaździsty owoc. Zachwyca smakiem, kolorem i kształtem. Dodana do potraw i deserów nie tylko doda słodko-kwaśnego aromatu, lecz także pięknie je udekoruje. Oprócz tego jest źródłem cennych składników, dlatego warto po nią sięgać.
Karambola – charakterystyka i wartości odżywcze
Karambola to potoczna nazwa oskomianu pospolitego. To tropikalne drzewo z rodziny szczawikowatych. Występuje w Malezji, Indonezji, wyspie Jawa, Ghanie, Brazylii, Florydzie i Hawajach. Owoc karamboli kształtem przypomina gwiazdę, ma wydłużoną strukturę, żółtą lub zielono-żółtą barwę. Owoc otoczony jest woskowana skórką. Miąższ karamboli zawiera drobne pestki. Dojrzewa zwykle 6-8 tygodni.
Karambola jest niskokalorycznym owocem – dostarcza zaledwie 31 kalorii w 100 g. Jest źródłem witaminy A, C i B. Ponadto, zawiera beta-karoten, wapń, fosfor, żelazo i magnez. W miąższu karamboli odnajdziemy flawonoidy i kwercetynę. Niestety posiada także kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych oraz osłabić kości i zęby. Ponadto, może potęgować działanie lub toksyczność niektórych leków.
Karambola – właściwości lecznicze
Karambola wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi i poziomu złego cholesterolu. Jest pomocna w leczeniu cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Karambola złagodzi zaparcia, działa korzystnie na układ nerwowy i pokarmowy. Zawarta w miąższu kwercetyna posiada właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne.
Sprawdzone sposoby na niedojrzałe awokado
Karambola, dzięki zawartości witaminy C, stymuluje organizm do walki z infekcjami, dlatego działa wzmacniająco na układ odpornościowy. Pomaga także w walce z wolnymi rodnikami. Zawarte w niej przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia i zapewniają piękną cerę. Do pozostałych właściwości prozdrowotnych karamboli można zaliczyć regulowanie ciśnienia krwi i pracy serca, wpływ na ostrość wzroku, a także wzmocnienie układu kostnego. Uzupełniając braki składników mineralnych przywraca równowagę psychiczną.
Karambola – zastosowanie w kuchni
Owoce karamboli mają słodko-kwaśny smak. Po dokładnym umyciu można jeść je w całości ze skórką, albo w plasterkach. Można też obrać ją ze skóry, pokroić w plastry i usunąć pestki. W Polsce można je kupić w okresie od jesieni do wiosny. Im bardziej żółty kolor, tym karambola będzie słodsza. Charakteryzuje się soczystym, chrupiącym miąższem bez włókien. Karambolę można przechowywać w lodówce przez ok. 3 tygodnie.
Owoc pokrojony w plastry stanowi ciekawą i wyjątkową dekorację. Surowe, pokrojone owoce karamboli mogą stanowić składnik sałatek i surówek. Podsmażana na maśle dobrze komponuje się z rybami i mięsem. Bardziej kwaśne odmiany karamboli można użyć do przygotowania marynat, sosów czy dżemów. Karambola nadaje się także do kandyzowania, suszenia i do produkcji wina. Można z niej także wycisnąć sok, bogaty w witaminę C. Karambola wzbogaci także smak potraw z owocami morza. Owocem tym możemy także nadziewać mięso do pieczenia.