Gofry na słono – pyszny pomysł na obiad
Chrupiące, kratkowane wafle zazwyczaj spożywamy z bitą śmietaną, frużeliną, świeżymi owocami i innymi słodkimi dodatkami. Jednak gofry z powodzeniem można też zaserwować na obiad, w towarzystwie mięsnych specjałów, wytrawnych sosów, jajek czy ryb. Jak przygotować takie pyszne i proste dania?
Bardzo lubiany specjał ma stosunkowo krótką historię, ponieważ receptura gofrów, przypominających te współczesne, narodziła się w XVIII wieku, w belgijskim mieście Liège. Tutejsze wypieki do dziś cieszą się wielką popularnością, mają charakterystyczny, zaokrąglony kształt i muszą posiadać niezbędny składnik – granulki cukru perłowego, które podczas pieczenia topią się i nadają ciastkom karmelowego smaku i aromatu.
Także w Polsce gofry kojarzymy przede wszystkim ze słodyczą, tymczasem chrupiące wafle sprawdzają się także jako baza dań wytrawnych mogących być świetnym urozmaiceniem domowego jadłospisu.
W przygotowaniu domowych gofrów, podawanych później na słodko lub słono, najważniejsze jest ciasto. Kluczowe znaczenie mają jego składniki, zarówno ich jakość, jak i temperatura. Mleko czy jajka należy wcześniej wyjąć z lodówki. Nie mniej istotne są proporcje dodatków. W większości przepisów pojawia się taka sama ilość mąki i mleka, które jednak bywa też częściowo zastępowane gazowaną wodą mineralną, co ma zapewnić później gofrom pożądaną chrupkość. Bardzo ważna jest również świeżość jajek.
Produkty, które źle przechowujesz
Na początku ubijamy mikserem mąkę pszenną (250 g), mleko (250 ml, połowę tej proporcji możemy zastąpić wodą gazowaną), żółtko, proszek do pieczenia (łyżeczka), olej rzepakowy (3 łyżki), cukier (łyżka) oraz szczyptę soli. Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę, jednak nie powinno to trwać zbyt długo, gdyż intensywne ubijanie powoduje wydzielanie glutenu, którego nadmiar sprawi, że wypiek stanie się ciężki i gumowaty. Pod koniec dodajemy ubite na pianę białko, delikatnie mieszamy i odstawiamy ciasto na pół godziny.
Mocno rozgrzewamy gofrownicę (najlepsze są urządzenia o mocy powyżej 1000 W), nakładamy porcje ciasta i smażymy około 3-4 minut, aż do przyrumienia. By zachować chrupkość gofrów, po upieczeniu powinniśmy studzić je na metalowej kratce albo pionowo. Unikajmy układania ich warstwami, bo staną się miękkie i gumowate.
Z czym skomponować gofry, bo otrzymać smaczne danie obiadowe? Oto kilka propozycji.
Gofry z guacamole i jajkami w koszulce
Propozycja z nutką egzotyki. Guacamole zajadali się już Aztekowie, którzy przed wiekami zasiedlali tereny dzisiejszego Meksyku. Podstawowy przepis na tę pastę polega na roztarciu widelcem dojrzałego awokado (oczywiście po wcześniejszym wyjęciu pestki), następnie zmieszaniu z sokiem z limonki i solą. Reszta składników zależy od osobistych upodobań smakowych, guacamole możemy wzbogacić posiekanymi pomidorami, cebulą, czosnkiem, papryczką chili czy kolendrą.
Pastę rozsmarowujemy na gofrach, najlepiej jeszcze ciepłych. Na każdym układamy jajko w koszulce. Jak je przygotować? Gotujemy w garnku litr wody i zakwaszamy ją octem lub sokiem z cytryny (około 2 łyżkami). Jajko (powinno mieć temperaturę pokojową) wbijamy ostrożnie do małej miseczki, wrzącą wodę mieszamy, by uzyskać wir, w którego środek wlewamy jajko, przestajemy mieszać i gotujemy jajko przez 3 minuty, a następnie wyjmujemy delikatnie łyżką cedzakową i odsączamy na ręczniku papierowym.
Chicken and waffles
Amerykanie zajadali się goframi serwowanymi z panierowanym kurczakiem, usmażonym w głębokim tłuszczu – już w latach 30. XX wieku słynny muzyk jazzowy Bunny Berigan poświęcił im nawet utwór zatytułowany po prostu „Chicken and Waffles”.
Jeśli chcemy spróbować amerykańskiego przysmaku wystarczy skropić gofry syropem klonowym i podać je w towarzystwie panierowanych podudzi z kurczaka. Jak je przyrządzić? Najpierw należy zamarynować mięso w maślance, z dodatkiem solidnej porcji soli. Powinno spędzić w tej zalewie przynajmniej dwie godziny, a najlepiej całą noc. Później podudzia panierujemy w mieszance z mąki, papryki słodkiej, cayenne i świeżo zmielonego pieprzu czarnego, wcześniej obtaczając je w rozmąconym jajku. Tak przygotowanego kurczaka smażymy w głębokim tłuszczu na złoty kolor.
Gofry z pastą jajeczną
Prosty i smaczny pomysł na obiad dla osób, które nie jedzą mięsa. Jak przygotować pastę? Wystarczy ugotować na twardo sześć jajek, które po wystudzeniu drobno siekamy lub ścieramy na tarce, a później mieszamy z pokrojonym szczypiorkiem i koperkiem, majonezem (2 łyżki), drobno posiekaną małą cebulą czerwoną oraz musztardą Dijon (łyżeczka).
Jeśli chcemy trochę urozmaicić nasze danie, możemy podać je z ugotowanymi szparagami albo podsmażonymi na maśle rzodkiewkami.
Gofry z łososiem wędzonym i serkiem chrzanowym
Danie delikatne w smaku i banalnie proste w przygotowaniu, szczególnie jeśli użyjemy gotowego serka twarogowego z chrzanem. Osoby bardziej ambitne mogą przyrządzić jego domową wersję – pół szklanki śmietanki 30-procentowej wystarczy ubić mikserem, pod koniec dodając tarty chrzan (dwie łyżeczki), musztardę (łyżeczka) i doprawiając solą i pieprzem.
Następnie na gofrach układamy plasterki wędzonego łososia, każdego wafla ozdabiamy solidną porcją serka lub naszej śmietanki chrzanowej, a na koniec gałązkami koperku.
Gofry z szynką parmeńską, szpinakiem i tapenadą
Bogactwo smaków i aromatów. Najbardziej skomplikowanym zadaniem jest przygotowanie tapenady, choć sprowadza się to tylko do zblendowania na gładką masę czarnych oliwek (szklanka) z kaparami (2 łyżeczki), czosnkiem (1-2 ząbki), oliwą (2 łyżki) oraz sokiem z cytryny (łyżka). Pastę doprawiamy solą, pieprzem i suszonym tymiankiem.
Tapendą smarujemy gofra, nakładamy trochę liści szpinaku, plasterek szynki parmeńskiej, kilka przekrojonych na połówki pomidorków koktajlowych i przykrywamy drugim gofrem, tworząc coś na kształt kanapki.