Ewa Wachowicz: Czym się charakteryzuje mąka orkiszowa?
Mąka to ten produkt, który chyba każdy z nas ma w swojej kuchni. Nie możemy jednak zapominać o tym, że istnieje naprawdę bardzo wiele różnych jej rodzajów. Dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć o mące orkiszowej, a więc zdecydowanie zdrowszej, jednak równie smacznej, alternatywie dla tej tradycyjnej. Jakie są ciekawostki z nią związane i co z niej zrobić? O tym przeczytacie poniżej.
Mąka orkiszowa niejedno ma imię
Jeśli chodzi o mąkę orkiszową, to jest ona dostępna w dwóch wersjach: razowej (np. typ 1850, 2000), jak i jasnej. Ta druga wytwarzana jest z ziaren pozbawionych otrąb (może to być na przykład typ mąki 405, 605). W niektórych sklepach, głównie internetowych, ale też stacjonarnych, można kupić makarony z mąki orkiszowej.
To nie wszystko. Znajdziemy też między innymi: chrupki, krakersy, precelki, suchary, wafle i coś dla miłośników słodyczy - różnego rodzaju ciasteczka. Przyznam wam, że osobiście zastąpiłam w swojej kuchni zwykłą mąkę tą orkiszową (postawiłam na jasną) i używam jej do tworzenia wypieków. Torty, tarty, babeczki, a nawet naleśniki - gwarantuję, że wszystko się uda!
Oczywiście nie każdy z nas to lubi. Dla tych, którzy nie przepadają za pieczeniem, też jest rozwiązanie. Dostępne są bowiem gotowe wypieki z orkiszu. Kupimy je zarówno w sklepach internetowych, ale też spożywczych, które sprowadzają produkty nieco bardziej "eko".
Zobacz też: Mąka kukurydziana na włosy i skórę
Cena orkiszu jest wyższa z uwagi na niższe plony z jednego hektara, ale za to ta odmiana pszenicy jest bardziej odporna na susze. Jest to szczególnie ważne w tym roku, ponieważ może nam ona zagrażać. Przyznam się wam, że działając w Kapitule Karpia Zatorskiego miałam okazję odwiedzić gospodarstwo specjalizujące się w uprawie tych starodawnych odmian zboża. Obecnie powstaje ich w Polsce coraz więcej, co niezwykle mnie cieszy.
Dlaczego akurat mąka orkiszowa?
Ten rodzaj mąki to nie tylko samo zdrowie, ale też bogactwo smaku i aromatu. Przygotowywane z niej potrawy są naprawdę znakomite. Mąka ta ma też wpływ na naszą odporność, wzmacniając ją i dobrze oddziałując na produkcję krwi. Co więcej wspomaga tym, którzy czują przewlekłe zmęczenie albo też chwilowy spadek energii. Jak już wspomniałam, można ją wykorzystać do wypieków, ale nadaje się też do naleśników, na zacierki albo do zagęszczenia sosów. Zawsze wychodzę z założenia, że warto eksperymentować kulinarnie!
Pszenica orkisz zwyczajowo jest nazywana szpelcem albo po prostu orkiszem. Jest to gatunek zboża, który był bardzo popularny w... średniowieczu! Obecnie (nad czym bardzo ubolewam, ale widzę potencjał na zmianę) uprawiany jest rzadko. Nie zapominajmy jednak o charakterystycznych właściwościach prozdrowotnych tego produktu spożywczego.
O czym mowa? Orkisz jest bogatym źródłem witamin z grupy B, ryboflawiny, niacyny, tiaminy. Oprócz tego zawiera: żelazo, mangan i miedź. W porównaniu do zwykłej pszenicy orkisz ma więcej białka. Mówiąc o bezpośrednim wpływie na zdrowie, nie można nie wspomnieć o tym, że zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz anemii, a dodatkowo zapobiega rozwojowi nowotworów. Powinni na nią zwrócić uwagę również ci, którzy dbają o zgrabną sylwetkę, ponieważ “podkręca” metabolizm. Czy wiecie, że z orkiszu wytwarza się nawet kawę? Ta dostępna jest w postaci zarówno mielonej, ziarnistej, jak i nawet rozpuszczalnej. Jej smak, oraz oczywiście zbawienny wpływ na organizm, na pewno zainteresuje "kawoszy", ale nie tylko.
Kochani, w obecnych czasach, nawet jeśli sytuacja w kraju i na świecie jest trudna, mamy dostęp do wielu różnorodnych produktów spożywczych. Jako że mąka jest jednym z tych podstawowych, którego używamy bardzo często, warto rozważyć znalezienie nieco zdrowszego jej substytutu. Mąka orkiszowa na stałe zagościła w mojej kuchni i z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu bez wyjątku. Wypieki smakują doskonale, a w dodatku po ich zjedzeniu nie mamy wyrzutów sumienia i nie czujemy się ociężale.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl