Ekspert podopowiada, co zapakować dziecku do szkoły na drugie śniadanie
Dietetycy podkreślają, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ale nie można zapominać o drugim śniadaniu – jest ono równie ważne. Pierwsze co przychodzi nam myśl to oczywiście tradycyjne kanapki. Są łatwe i szybkie do przygotowania, a także pożywne. Niestety dzieci często krzywią się na ich widok. Jak skomponować smaczny, wartościowy i atrakcyjny posiłek do szkoły, radzi Paulina Skalbani, ekspert marki DOBRY SQUAD.
Katarzyna Gileta, WP Kuchnia: Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. A jaka jest rola drugiego śniadania?
Paulina Skalbani, ekspert marki DOBRY SQUAD: Drugie śniadanie dostarcza dziecku energii i składników pokarmowych, przez co zapewnia mu utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się między innymi na wyniki w nauce, wpływa na wydolność, sprawność, siłę fizyczną i dobre samopoczucie.
Dlaczego takie ważne jest to, co zapakujemy dziecku do śniadaniówki?
Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, w czasie których powinny zjadać zdrowe przekąski, które pozwolą im wydajnie pracować. Chipsy czy słodka drożdżówka ze szkolnego sklepiku na pewno nie zaspokoją potrzeb organizmu małego człowieka. Żeby dobrze się rozwijać, dziecko musi zjeść nie tylko porządne śniadanie w domu, ale zabrać także pełnowartościowe, pożywne przekąski do szkoły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smacznego: przepis na budyń jaglany z marakują
Każdy wysiłek umysłowy zużywa zapasy składników odżywczych. Już po paru godzinach, dziecko nie będzie funkcjonować wydajnie, dlatego potrzebuje nowej dostawy energii. Nie od dziś wiadomo, że uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania są rozkojarzeni i trudniej jest im się skupić na nauce. Głodne dzieci czują się zmęczone, senne albo rozdrażnione. Mózg domaga się paliwa do dalszej nauki! Gdy wraz z drugim śniadaniem zostanie mu dostarczona porcja energii, z pewnością łatwiej takim uczniom o dobre oceny. Bardzo ważne jest, aby drugie śniadanie było pełnowartościowe. Bo tu nie chodzi o to, żeby dzieci zjadły cokolwiek.
Synonimem śniadania do szkoły są kanapki. Jak je urozmaicić lub czym je zastąpić?
My oczywiście polecamy nasze batony. To pyszne, ekologiczne i certyfikowane przekąski, które codziennie mogą znaleźć się w śniadaniówce każdego dziecka. Uzupełnią codzienne menu dzieci o wartościowe orzechy oraz naturalnie suszone owoce, bez dodatku konserwantów i sztucznych słodzików. Wiele produktów dostępnych w sklepach, nawet tych ze zdrową żywnością, zawiera syrop glukozowo-fruktozowy. Badania wykazały, że syrop ten hamuje wydzielanie określonych neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za poczucie sytości. Dlatego baton zawierający naturalne suszone owoce i orzechy zapewni poczucie sytości na dłużej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bułeczki z jabłkami. Idealne na drugie śniadanie
Jakich składników odżywczych nie może zabraknąć w diecie ucznia?
W diecie ucznia nie może też zabraknąć warzyw i owoców, które powinny być wybierane do każdego posiłku. To nie tylko źródło witamin i minerałów, ale i – w przypadku owoców – świetny zamiennik słodyczy. Słodycze oraz słodkie napoje generalnie nie są w diecie ucznia zakazane, ale trzeba pamiętać, że ich nadmiar sprzyja rozwojowi otyłości oraz próchnicy zębów. Słodycze nigdy nie powinny też zastępować posiłków. Jeśli dziecko jest na to otwarte, warto proponować mu przekąski na bazie owoców oraz ewentualnie gorzką czekoladę.
Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice, szykując posiłek dla dziecka do szkoły?
Większość spożywa nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Najczęściej, charakteryzuje się ona zbyt dużą zawartością niektórych składników pokarmowych, podczas gdy inne komponenty występują w niedoborze. Do popularnie błędów popełnianych w organizacji posiłków u dzieci należą: nadmierne spożycie wysoko przetworzonej żywności, zbyt duże spożycie cukru, za mało błonnika pokarmowego, nieregularne spożywanie posiłków.
Dzieci lubią grymasić. Albo chcą jeść to samo, albo nie chcą jeść w ogóle. Jak przekonać ucznia do różnorodnego jedzenia?
Przykład idzie z góry. Dobrze jest włączyć dziecko do planowania posiłków lub wspólnych zakupów. Warto rozmawiać o roli warzyw i owoców, poznawać ich smaki, kolory czy nazwy. Na pewno dobrze jest dać dziecku wybór i nie zniechęcać się w staraniach.