Dzika róża. Czas na zbiory
Owoce dzikiej róży to wyjątkowo cenny produkt spożywczy. Przede wszystkim zawierają one bardzo dużo witaminy C, która jak wiadomo, jest jednym z podstawowych mikroskładników zdrowej i zbilansowanej diety. Wywar i nalewka z dzikiej róży to znany od wieków sposób na jesienną chandrę. Różane owoce wykazują bowiem właściwości pobudzające i poprawiające nastrój. Warto więc jeść je pod wszystkimi postaciami, a teraz jest czas na zbiory tego smacznego owocu.
Owoce róży zbieramy, kiedy są dobrze wybarwione i jędrne. Nie ma co się spieszyć i zbierać niedojrzałych, ale też nie wolno odkładać tego zbyt długo, by nie stały się pomarszczone. Owoce powinny mieć pomarańczowo lub czerwony odcień i gładką, napiętą skórkę.
Najlepiej je zebrać przed przymrozkami, by nie ryzykować utraty części witamin. A gdy koszyki są już pełne, czas pomyśleć o tym, jak te dary natury przechować.
Najbardziej popularnym sposobem przechowywania dzikiej róży jest jej suszenie. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej suszarki do owoców i grzybów. Możemy również suszyć je, rozłożone na papierze w piekarniku nagrzanym do 80 stopni C. Wyższa temperatura spowoduje, że owoce się upieką, a nie wysuszą. Przed suszeniem nie powinniśmy myć owoców. Szypułki również usuwamy dopiero po wysuszeniu. Suszone róże przechowujemy w naczyniach z dostępem powietrza. Najlepsze są lniane woreczki, ale jeśli używamy słojów czy puszek, nie zamykajmy ich szczelnie, a jedynie zabezpieczmy gazą. Pojemnik z owocami należy umieścić w suchym i ciemnym miejscu, aby witamina C nie została zniszczona przez słońce. W takich warunkach dzika róża zachowuje swoją wartość przez nawet przez dwa lata.
Zobacz też: Niezwykłe właściwości dzikiej róży
Owoce możemy również mrozić. W ten sposób wytrzymają około roku. Przed mrożeniem owoce myjemy i dokładnie osuszamy. Kroimy je na pół i usuwamy nasiona. Możemy następnie posiekać je drobno. Umieszczamy je w woreczkach lub w plastikowych pojemnikach i od razu mrozimy. Dobrze jest podzielić owoce na takie porcje, by można było zużyć całość za jednym razem.
Innym popularnym sposobem zachowywania dzikiej róży jest jej smażenie z cukrem. W ten sposób uzyskamy bardzo smaczne dżemy lub konfitury. Te przetwory mają bardzo delikatny smak, a używać ich możemy nie tylko jako dodatku na kanapki, ale również do naleśników, czy do herbaty. Konfitura z róży to również świetny dodatek do pieczonego mięsa, zwłaszcza do drobiu lub dziczyzny, ale równie dobrze smakuje np. z pieczenią wieprzową. Z dzikiej róży wychodzi również bardzo smaczna galaretka, którą wykorzystamy np. przygotowując ciasta.
Dzika róża to również znakomity materiał na soki. Do jego zrobienia w domu potrzebna nam będzie jednak sokowirówka o sporej mocy, bo wyciśnięcie soku z owoców jest dość trudne. Sok konserwujemy cukrem, podgrzewając go, a następnie wlewamy do butelek i szczelnie zakręcamy.
Nie zapominajmy o nalewkach. Oczyszczone owoce róży zasypane cukrem i zalane mocnym alkoholem już po kilkunastu tygodniach przekażą do nalewki swój smak i aromat. Taki napój polecany jest osobom, które mają problemy z układem oddechowym, pomagają również w walce z infekcjami.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl