Drinki i shoty
Drink to koktajl alkoholowy uzyskiwany przez połączenie różnych rodzajów trunków, płynów niebędących alkoholami, dodatków w postaci przypraw czy owoców. Drinki są większe objętościowo niż shoty.
Shot to napój alkoholowy podawany w kieliszku nie większym niż 50 ml. Powinien być wypity na raz. Shoty zwykle są mocniejsze od drinków, ponieważ ich składnikami są zazwyczaj alkohole o wysokiej zawartości procentowej i sporządza się je bez składników rozcieńczających.
Na przełomie XV i XVI wieku alkohol, czyli wtedy spirytus winny, przestał być w Europie lekiem, a stał się napitkiem. Zaczęto do niego dodawać różne substancje smakowe i aromatyczne jak miód, zioła, korzenie, soki owocowe, a nawet mleko, śmietankę oraz jajka. Początkowo przygotowywano go na gorąco. W ten sposób powstały prototypy dzisiejszych napojów mieszanych.
Martini, Margarita, Tequila Sunrise, Cuba libre czy wreszcie Sex on the beach z obowiązkową palemką – lista drinków, choć właściwie powinniśmy powiedzieć "koktajli" jest wręcz nieograniczona. Barwne i wesoło brzmiące słowo cocktail jest zbitką dwóch wyrazów angielskich: "cock" (kogut) i "tail" (ogon), wiążące się z walkami kogutów. Istniał zwyczaj, by po walkach kogucich nagrodzony właściciel zwycięskiego koguta stawiał kolejkę dla widzów, zamawiając trunek u oberżysty.
Pewien amerykański oberżysta, nie dysponując jednorodnym napojem, zlał różne trunki wraz z dodatkami i zamieszał je fruwającymi podczas walki koguciej kolorowymi piórami oraz piórami z ogona pokonanego koguta. Przypadkowy i niespotykany dotąd napój, który okazał się doskonały w smaku, nazwano wówczas kogucim ogonem.
Nauka o napojach mieszanych, czyli miksologia, rozróżnia napoje mieszane zimne i gorące, alkoholowe i bezalkoholowe. Dzielą się one z kolei na napoje małe, czyli short drinki, których porcja waha się w granicach 60-100 ml oraz na napoje duże – long drinki – których porcja przekracza 100 ml i może dochodzić do 250 ml i więcej.
Przygotowując koktajl, należy bezwzględnie przestrzegać receptury, techniki miksowania, dobrego oziębienia, wielkości porcji oraz stosownego szkła (wielkość i fason). Koktajle alkoholowe przygotowuje się zawsze bezpośrednio przed spożyciem, zwykle na oczach gości. Muszą być odpowiednio zimne, spienione i tylko takie spełniają swoje zadanie. Pije się je powoli, małymi łykami.