Domowy pasztet do słoika na 5 sposobów
Jestem wielbicielką pasztetów, więc nie ma się co dziwić, że poszukuję różnych przepisów, które można by było wykorzystać do ich przygotowania. Pasztety pieczone nie mają sobie równych, ale te ze słoika nie tylko świetnie smakują, ale też idealnie rozsmarowują się na pieczywie i można bez problemu zabrać je ze sobą nawet na wycieczkę czy dłuższy urlop. Poznajcie kilka pomysłów na pasztet ze słoika.
Domowy pasztet wieprzowy
Składniki:
- 1,3 kg karkówki,
- 300 g tłustego świeżego boczku,
- 250 g wieprzowej wątroby,
- 1 szkl. wywaru,
- 3-4 łyżeczki majeranku suszonego,
- 2 łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki pieprzu,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarenka ziela angielskiego.
Przygotowanie:
- Mięso kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy je do dużego garnka. Zalewamy wodą do przykrycia i dodajemy nieco soli, liście laurowe i ziele angielskie. Przez 1,5 godziny gotujemy całość na niewielkim ogniu.
- Wątrobę nacinamy od góry ostrym nożem. Ugotowane mięso wyjmujemy z garnka, a do gorącego wywaru wrzucamy wątrobę tak, by tylko się sparzyła. Gdy jej kolor nie będzie już przypominał surowizny, kroimy ją na mniejsze kawałki i dodajemy do mięsa.
- Wszystko razem przekręcamy przez maszynkę i odstawiamy do przestudzenia. Następnie dodajemy przyprawy i ponownie przekręcamy całość przez maszynkę. Dolewamy wywar i dokładnie mieszamy. Konsystencja masy nie może być zbyt zbita. W razie potrzeby dodajemy więcej wywaru.
- Masę wkładamy do słoików, dobrze ugniatamy i zakręcamy. Teraz musimy przeprowadzić proces pasteryzacji.
- Na dno dużego garnka wkładamy ściereczkę i stawiamy na niej słoiki. Do garnka wlewamy wodę tak, by sięgała ok. ¾ wysokości słoików. Doprowadzamy ją do wrzenia i zmniejszamy ogień.
- Gotujemy przez 1,5 godziny i zostawiamy słoiki w wodzie do następnego dnia. Uzupełniamy wodę i ponownie gotujemy słoiki przez 1 godzinę i 15 minut. Pasztet jest gotowy do spożycia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kotlety jajeczne. Wspomnienie z PRL-u
Pasztet drobiowy do słoika
Składniki:
- 1 kg filetu z kurczaka albo indyka,
- 350 g wątróbki drobiowej,
- 2 szkl. bulionu (np. wywaru z gotowania mięsa),
- 4-5 ziaren ziela angielskiego,
- 2 listki laurowe,
- 2-3 łyżki suszonego majeranku,
- 3-4 łyżki masła,
- 2 cebule,
- 4-5 ząbków czosnku,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 2 łaskie łyżeczki pieprzu,
- 1 płaska łyżeczka mielonej słodkiej papryki.
Przygotowanie:
- Filety kroimy w kostkę. Wrzucamy do lekko osolonej wody z listkami laurowymi i zielem angielskim. Gotujemy przez ok. 30 minut. Mięso wyjmujemy do przestudzenia. Osobno przez 20 minut gotujemy wątróbkę. Po ugotowaniu również wyjmujemy ją do ostudzenia.
- Na maśle podsmażamy cebulę wcześniej pokrojoną w kostkę. Dodajemy do niej czosnek. Wszystko umieszczamy w jednej misce, dolewamy wywar, przyprawiamy i dokładnie blendujemy lub przekręcamy przez maszynkę do mielenia mięsa. W razie potrzeby dodajemy więcej wywaru, by masa nie była zbyt gęsta.
- Jeśli pasztet ma już odpowiedni smak, przekładamy go do słoików, dokładnie ubijając. Pasztet warto wstawić do lodówki i już jest gotowy do jedzenia.
- Pozostałe słoiki dobrze jest zapasteryzować. Należy gotować je przez 30 minut. Najlepiej przechowywać w lodówce. Pasztet wytrzyma przez kilka tygodni.
Pasztet wieprzowo-drobiowy
Składniki:
- 0,5 kg łopatki wieprzowej,
- 1 duże udko z kurczaka,
- 1 duża pierś z kurczaka,
- 250 g wątróbki drobiowej,
- 250 g surowej słoniny,
- 1-2 liście laurowe,
- 2 ziarna ziela angielskiego,
- 0,5 szkl. kaszy manny,
- sól, pieprz,
- 1 łyżka majeranku,
- ½ łyżeczki curry,
- ½ łyżki tymianku,
- ½ łyżki oleju.
Przygotowanie:
- Mięso myjemy i wkładamy do dużego garnka. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu mięso wyjmujemy, a wywar zostawiamy.
- Wątróbkę myjemy, kroimy w kawałki i podsmażamy na oleju. Kaszę mannę zalewamy niepełną szklanką gorącego wywaru i odstawiamy na 5-10 minut.
- Mięso i wątróbkę przepuszczamy dwa razy przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodajemy mannę oraz 1 szklankę wywaru. Dokładnie mieszamy lub miksujemy. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodajemy więcej wywaru. Doprawiamy i jeszcze raz dobrze mieszamy.
- Wkładamy do słoików, ale nie do pełna, gdyż w trakcie gotowania masa może nieco urosnąć.
- Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy w garnku z wodą przez 2-2,5 godziny. Garnek powinien być przykryty, aby woda nie wyparowała. Pasztet przechowujemy w lodówce.
Pasztet z indyka
Składniki:
- 2 golonki z indyka,
- 150 g wątróbki drobiowej,
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka,
- ½ l rosołu,
- 70 g kaszy manny,
- 1 jajko, przyprawy: chili, pieprz, sól, słodka papryka, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarenkach.
Przygotowanie:
- Mięso z warzywami gotujemy w osolonej wodzie. Dodajemy pieprz, liść laurowy i ziele angielskie. Zmniejszamy jak najbardziej ogień i gotujemy jak rosół. Gdy mięso i warzywa są miękkie, wyjmujemy je z wywaru, a rosół przecedzamy przez sito.
- W 2 szklankach rosołu gotujemy kaszę mannę. W tym czasie mięso oddzielamy od kości. Umieszczamy je wraz z wątróbką i warzywami w jednym naczyniu i miksujemy. Dodajemy przyprawy, kaszę mannę i jajko. Dokładnie mieszamy.
- Gdy smak już nam odpowiada, masę nakładamy do słoików do ¾ wysokości. Słoiki zakręcamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120 stopni. Pasteryzujemy przez 1 godzinę i 20 minut.
- Piekarnik wyłączamy, ale nie wyjmujemy słoików. Następnego dnia znów pasteryzujemy słoiki w tej samej temperaturze i przez tyle samo czasu. Po wystudzeniu pasztet jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać nawet do pół roku.
Pasztet z indyka z pieczoną papryką
Składniki:
- 2 czerwone papryki,
- 300 g wątróbki drobiowej,
- 250 g piersi z indyka,
- 1 cebula,
- 60 g masła ziołowego,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej,
- ½ łyżeczki czosnku niedźwiedziego,
- ½ łyżeczki oregano,
- ¼ łyżeczki rozmarynu,
- 2 łyżki oliwy.
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Paprykę myjemy, skrapiamy oliwą i pieczemy w piekarniku przez pół godziny. Wyjmujemy i zawijamy w folię aluminiową. Odstawiamy do ostudzenia.
- Potem zdejmujemy z papryki skórkę i usuwamy gniazda nasienne. Kroimy na kawałki. Pierś z kurczaka i wątróbkę kroimy na mniejsze cząstki. Wątróbkę podsmażamy na oliwie, a pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę oraz czosnek. Chwilę podsmażamy.
- Na tej samej patelni podsmażamy indyka. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.
- Wszystkie składniki umieszczamy w jednym naczyniu, dodajemy przyprawy i miksujemy na gładką masę.
- Przekładamy do słoików tak, żeby zostało ok. 2 cm miejsca od góry. Pasteryzujemy słoiki przez pół godziny. Pasztet przechowujemy w lodówce.
Który przepis najbardziej przypadł wam do gustu?