Trwa ładowanie...

Dlaczego nie warto rezygnować ze zbóż na diecie? Ekspert wyjaśnia

Przekonanie o tym, że zboża nie tylko uniemożliwiają osiągnięcie szczupłej sylwetki, ale także szkodą, to popularny mit związany ze zdrowym odżywianiem. Zdaniem specjalistów zboża i żywność z nich powstała powinny stanowić ważny element naszej codziennej diety.

Dlaczego nie warto rezygnować ze zbóż na diecie? Ekspert wyjaśniaŹródło: Materaoły prasowe Soligrano
d42xgfj
d42xgfj

Odchudzamy się przed wakacjami, ślubem, spotkaniem klasowym po latach, po Nowym Roku i na wiosnę – bo to nowy początek. Walka ze zbędnymi kilogramami to niekończąca się historia, stały trend i bolączka kobiet, które dążą do idealnej figury. Odchudzaniem interesują się coraz częściej także mężczyźni, którzy chcą być smukli i boją się przemiany w pana z wystającym brzuszkiem.

Zboża to przyjaciel czy wróg?

Internet pełen jest porad osób, które szybko zrzuciły wagę, poddając się restrykcyjnym ograniczeniom, niestety osłabiając swój organizm lub wręcz wyjaławiając go z wartości odżywczych, co może prowadzić do poważnych chorób. Jedną ze "złotych wskazówek" jest rezygnacja z produktów zbożowych, najlepiej na stałe.
- Wiele modnych diet skłania do rezygnacji z produktów zbożowych takich jak makaron, pieczywo, kasze i ryż. Rzeczywiście szybko można zaobserwować spadek wagi, ale konsekwencją są często: gorsze samopoczucie, problemy zdrowotne i napady głodu, które prowadzą do osłabienia woli odchudzania. W dalszej perspektywie zazwyczaj kończy się to efektem jo-jo, czyli tym, czego najbardziej obawiają się osoby będące na diecie - komentuje Magda Heba, dietetyk i ekspert Soligrano.

Zdaniem eksperta...

Zboża zyskały jakiś czas temu złą opinię, która szybko została spopularyzowana. Niestety, nie wszystko, co jest na czasie, jest zdrowe i nam służy. W przypadku zbóż także warto mieć to na uwadze.

- Zboża to grupa produktów, która powinna stanowić stały element codziennej diety – także tej ukierunkowanej na utratę zbędnych kilogramów. To podstawa kaloryczna naszych posiłków, paliwo, z którego czerpiemy energię na długie godziny aktywności fizycznej i umysłowej. W piramidach zdrowego odżywiania zboża i pseudozboża (np. gryka, komosa czy amarantus) stanowią podstawę, czyli powinny być spożywane często, praktycznie w każdym posiłku. Oczywiście najlepiej wybierać pełne ziarna zbóż, gdyż są one bogate w minerały i witamin - dodaje dietetyczka.

d42xgfj

Zboża w nowej odsłonie

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych propozycji wykorzystania zbóż, dzięki którym można nie tylko zadbać o swoją dietę, ale także urozmaicić codzienne posiłki. Na uwagę zasługują między innymi zboża ekspandowane. Wśród produktów z tej grupy znajdziemy amarantus, jagły, komosę ryżową, owies, grykę i orkisz. Są to produkty ekologiczne, posiadające certyfikaty potwierdzające wysoką jakość. Warto zaznaczyć, że groźnie brzmiące "ekspandowanie" to proces całkowicie bezpieczny, który polega na użyciu pary wodnej i odbywa się bez dodatków sztucznych.

- Produkty z pełnych ziaren zbóż to produkty naturalne, roślinne, a co się z tym wiąże, bogate m.in. w błonnik, który świetnie reguluje pracę układu pokarmowego i odżywia współpracujące z nami bakterie jelitowe. Dzięki niemu nasz metabolizm się poprawia, organizm na bieżąco pozbywa się toksyn i nadmiaru złego cholesterolu, a my czujemy się znacznie lepiej. Zboża sprawiają, że jesteśmy syci przez 3 do 4 godzin i nie musimy podjadać między posiłkami. Oczywiście nie można ograniczać się tylko do produktów zbożowych, ale całkowita ich eliminacja nie jest wskazana - podsumowuje Magda Heba.

Zobacz także wideo: Fakty i mity o pieczywie z ciasta mrożonego

d42xgfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42xgfj
Więcej tematów