Czereśnie – warto jeść jak najczęściej. Są pyszne i zdrowe
Czereśnie to jeden ze skarbów lata, na który czekamy z niecierpliwością. Szczyt sezonu na czereśnie przypada na czerwiec i lipiec. Co prawda w tym roku ceny pierwszych czereśni przyprawiały o ból głowy, jednak zaczynają już spadać. Cieszmy się więc tymi owocami, bo sezon jest krótki.
Czereśnie – właściwości odżywcze
Im owoc ma ciemniejszą skórkę, tym jego wartość odżywcza jest większa – zawiera więcej wapnia, potasu, żelaza i magnezu, a także witamin. Czereśnie zawierają witaminy z grupy B, które zmniejszają poziom stężenia kwasu moczowego w stawach. A występująca w tych owocach cyjanidyna pomoże zmniejszyć próg odczuwania bólu związanego z obecnością kryształków kwasu moczowego w stawach.
Dodatkowo czereśnie dostarczą sporą dawkę witaminy C, która łagodzi różnorakie stany zapalne organizmu. Te czereśnie, które są bardziej kwaskowate, zawierają sporo kwasów organicznych, dlatego regulują pracę przewodu pokarmowego i pobudzają działanie trzustki.
Natomiast te słodsze wykazują działanie moczopędne oraz wpływają łagodząco na przewód pokarmowy. Sok z czereśni pomaga w procesie odtruwania wątroby i oczyszczania nerek, co pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Prosty sposób na drylowanie czereśni. Potrzebujesz tylko butelki
Czereśnie – ile mają kalorii?
W 100 g znajdziemy aż 12,82 g cukru, jednak samej sacharozy jest niewiele, zatem ich indeks glikemiczny jest dosyć niski i wynosi 22. Dlatego diabetycy mogą jeść te owoce, ale w rozsądnych ilościach. Pamiętajmy też, że jeżeli zjemy czereśnie na czczo albo zbyt łapczywie i w dodatku w za dużych ilościach albo popijemy je wodą, wówczas mogą spotkać nas nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Czereśnie - cena
Na początku sezonu za kilogram czereśni mogliśmy zapłacić od 70 do stu złotych. Na szczęście ceny świeżych owoców zaczynają spadać. W tej chwili cena od 40 złotych na bazarkach i w warzywniakach do 19 złotych w dyskontach. Wybieraj jędrne i dobrze wybarwione owoce.
Czereśnie – jak poznać, że są robaczywe
Żeby przekonać się, czy czereśnia jest dobra, trzeba przyjrzeć się jej skórce. Jeśli jest na niej mała, ciemna plamka, to jest to znak, że w środku może być robak. Niestety robaczywe owoce możemy tylko wyrzucić. Zjedzenie takich czereśni może skutkować nie tylko rozstrojem żołądka, ale też poważnymi chorobami, które roznoszą owady. Dlatego przed kupnem warto dokładnie przyjrzeć się owocom w łubiance.
Czereśnie – co można z nich zrobić?
Czereśnie możemy przechowywać do 7 dni w lodówce. Pamiętajmy jednak, że jeden zepsuty owoc, może sprawić, zgnije cała partia. Czereśnie po obróbce termicznej będą lżej strawne. Można z nich przygotować kompot, przecier lub mus.
Często wykorzystujemy je jako składnik ciast, domowych galaretek i kisieli, ale sprawdzają się także jako dodatek do delikatnego, króliczego mięsa. Czereśnie wraz z rukolą i kozim serem stworzą wyśmienitą sałatkę.
Przepis na ciasto drożdżowe z czereśniami
Składniki:
- 80g świeżych drożdży
- 3 żółtka + 3 całe jajka
- 0,5 l mleka
- 1 szklanka cukru
- 1 kg mąki pszennej
- 120 g masła
- 1 kg czereśni
Przygotowanie:
- Drożdże połączyć z letnim mlekiem, 3 łyżkami cukru i 3 łyżkami mąki. Wymieszać i odstawić, aby zaczęły "pracować".
- Jajka i żółtka ubić z resztą cukru na puszystą masę. Podrośnięte drożdże wymieszać z ubitymi jajkami, dodać mąkę i ponownie wymieszać.
- Zagnieść ciasto, a pod koniec wyrabiania dodać roztopione i przestudzone masło. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 2 godziny do podwojenia objętości.
- W tym czasie wydrylować czereśnie.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Dodać czereśnie.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C i przez ok. 35-40 minut aż ciasto nabierze ładnego złotego koloru.