Cytrusy zero waste, czyli jak wykorzystać miąższ, albedo i skórkę?
Okres bożonarodzeniowy ogromnej ilości osób kojarzy się z cytrusami. Nie jest to wcale takie dziwne, gdyż w tym czasie pomarańcze i mandarynki naprawdę są najsmaczniejsze. Zazwyczaj obieramy je ze skórki i zjadamy, wyrzucając zbędne (naszym zdaniem) elementy, czyli właśnie skórkę, albedo, pestki. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, by wykorzystać je w kuchni! Po co więc je marnować? Zobaczcie, co można z nich zrobić.
Cytrusowa marmolada
Składniki:
- 1,5 kg pomarańczy,
- 0,5 kg cytryn,
- 1 grejpfrut,
- 1,5 kg cukru,
- 2,5 l wody.
Przygotowanie:
- Owoce dokładnie szorujemy. Obieramy je ze skórki – najlepiej obieraczką do warzyw, by skórka była bardzo cienka. Nad dużym garnkiem wykrawamy miąższ, dzielimy go na części i wrzucamy razem z sokiem do garnka.
- Błonki, albedo i pestki odkładamy na bok. Jedynie skórka z grejpfruta nie będzie już używana. Pozostałe skórki kroimy w cienkie paseczki i dorzucamy do garnka.
- Pestki, błonki i albedo zawijamy w gazę, zawiązujemy i wkładamy do garnka – dadzą nam one naturalną pektynę. Wszystko razem zagotowujemy. Gotujemy bez przykrycia przez pół godziny na sporym ogniu.
- Od czasu do czasu mieszamy, uważając, by zawartość garnka nie przywierała do dna. Po tym czasie dolewamy wodę, dosypujemy cukier i całość zagotowujemy.
- Gotujemy przez ok. 2 godziny bez przykrycia i na dużym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Jeśli chcemy, by marmolada była klarowna, zbieramy łyżką pianę, która powstaje pod koniec gotowania cytrusów.
- Po tym czasie wszystko zostawiamy w temperaturze pokojowej na noc. Rano wyjmujemy gazę z pestkami i ponownie zagotowujemy zawartość garnka. Jeśli konsystencja jest zbyt płynna, marmoladę można dłużej pogotować.
- Nakładamy do słoików i od razu zakrywamy. Odstawiamy do wystudzenia. Następnie zawekowane słoiki odstawiamy do spiżarki czy piwnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wybrać idealne pomarańcze? Niezawodny sposób
Ekstrakt pomarańczowy do aromatyzowania wypieków i deserów
Składniki:
- 4 pomarańcze,
- 200 ml wódki,
- 50 ml spirytusu 96 proc.
Przygotowanie:
- Pomarańcze dokładnie szorujemy pod ciepłą bieżącą wodą, a następnie sparzamy je wrzątkiem i osuszamy. Owoce obieramy ze skórki, a następnie odcinamy z nich ostrym nożem albedo. Jest ono gorzkie i mogłoby zepsuć smak ekstraktu.
- Tak odcięte skórki kroimy w drobną kostkę. Wsypujemy je do butelki po soku 0,33 l. Zalewamy spirytusem i wódką, a następnie zakręcamy. Odstawiamy w ciemne miejsce, np. do szafki kuchennej.
- Codziennie buteleczką wstrząsamy. Ekstrakt jest dobry do użycia po ok. 4-6 tygodniach. Im dłużej stoi, tym staje się bardziej intensywny.
Naturalna pektyna
Składniki:
- wszystkie odcięte albedo, pestki i błonki z cytrusów.
Przygotowanie:
- Wszelkie elementy cytrusów, które zazwyczaj wyrzucamy, możemy przekształcić w naturalną pektynę. Albedo, pestki, błonki, okrawki z cytrusów wrzucamy do rondla. Zalewamy wodą, ale tylko do przykrycia zawartości.
- Gotujemy wszystko przez ok. 30 minut. Przecedzamy.
- Powstały płyn stosujemy do zagęszczania galaretek owocowych. Na 1 kg owoców przypada 1-2 łyżki domowej naturalnej pektyny.
Skórka pomarańczowa w syropie
- Dokładnie umytą i wyparzoną skórkę z pomarańczy pozbawiamy albedo. Kroimy ją w dowolny sposób: w kostkę, w cienkie paseczki, w grubsze kawałki. Zalewamy wodą i zagotowujemy. Gotujemy przez kilka minut.
- Zmieniamy wodę 2-3 razy i za każdym razem przez kilka minut gotujemy. W ten sposób skórka zrobi się miękka i pozbawiona goryczki.
- Następnie przygotowujemy syrop w takiej ilości, by przykrył skórki. Na 1 część wody przypada 1 część cukru.
- Zagotowujemy wodę na średnim ogniu i rozpuszczamy w niej cukier. Gdy syrop zacznie lekko wrzeć, wrzucamy do niego obgotowane skórki pomarańczy. Gotujemy ok. 15 minut.
- Przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy. Taka skórka w syropie świetnie sprawdza się jako dodatek do ciast, deserów czy nawet mięsnych dań wytrawnych.
Skórki z cytryn i pomarańczy można również suszyć, a następnie zetrzeć je na proszek, który można dodawać do aromatyzowania różnego rodzaju produktów. Zawsze też można dorzucić je do gorącej wody w wannie i cieszyć się ich fantastycznym zapachem podczas kąpieli.
Jeśli więc lubimy cytrusy i często goszczą one w naszych domach, zastanówmy się następnym razem, zanim wyrzucimy ich skórki i pestki. W duchu zero waste naprawdę można je wykorzystać zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji ciała.