Co zamiast rosołu? Rozgrzewające zimowe zupy i ich cudowne właściwości
Kiedy za oknem pada deszcz lub panuje siarczysty mróz, najlepiej zjeść rozgrzewającą zupę. Niekoniecznie musi to być rosół! Oto 5 propozycji zup, które przyrządzimy domownikom i szybko znikną z talerza. Dzięki nim urozmaicimy codzienne posiłki. Przygotowując je na kilka dni, zaoszczędzimy też sporo czasu. Każda z propozycji jest gęsta i smaczna, dlatego naje się nią każdy, niezależnie od wieku.
Zupa grochowa z dodatkami
Spożywanie zupy grochowej przynosi wiele korzyści organizmowi. To jej najważniejsze właściwości:
- poprawia krążenie, łagodzi skurcze,
- zapobiega zachorowaniu na depresję,
- poprawia jakość snu,
- stymuluje procesy metaboliczne,
- można podawać ją profilaktycznie, aby zapobiegać przeziębieniom,
- hamuje rozwój nowotworu,
- poprawia stan skóry,
- poprawia jakość funkcjonowania mózgu,
- daje siłę, łagodzi stres,
- wzmacnia odporność organizmu,
- pozytywnie wpływa na ostrość wzroku i zaburzenia tego narządu.
"Zupa grochowa nadaje się na cały obiad – jest bardzo sycąca. Jeżeli chcemy uatrakcyjnić tradycyjną wersję, możemy wzbogacić ją o parmezan lub karkówkę i kiełbasę" – podpowiada Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulubiona zupa Polaków. Sprawdzone sposoby tłuste na oczka w rosole
Barszcz ukraiński z białą i czerwoną solą
Barszcz ukraiński jest sycący, aromatyczny, dostarcza energii. Zawiera mnóstwo białka. To danie będzie smakowało dorosłym i dzieciom. Znajduje się w nim wiele warzyw, dlatego sprytnie je w nim przemycimy. Czas przygotowania dania zajmuje około 2 godzin. Jeśli zdecydujemy się ugotować go na 2 dni, zaoszczędzimy sporo czasu.
Co jest sekretem tej zupy? Specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku tłumaczy: "Barszcz ukraiński przyrządzimy z buraków ćwikłowych na zakwasie buraczanym. Dzięki wysokiej zawartości warzyw zawiera sporą dawkę witamin i minerałów. Doskonale sprawdzi się zatem podczas zimowych lub jesiennych dni. Jest doskonały dla osób, które cierpią z powodu anemii i walczą z cukrzycą. Spożywanie barszczu ukraińskiego korzystnie wpływa także na kondycję skóry i włosów".
Zupa gulaszowa
W sezonie jesienno-zimowym sprawdzi się także gulaszowa. To jedna z tradycyjnych zup węgierskich. Jest prosta w przygotowaniu i może być daniem jednogarnkowym. Podobnie jak polski, klasyczny bigos – odgrzewana za każdym razem smakuje lepiej.
Bazą tego dania jest mięso i papryka. W zależności od gustu możemy podawać ją z innymi warzywami oraz przyprawami. Do zupy gulaszowej nadają się dwa gatunki mięs: zarówno wołowina, jak i wieprzowina. Jej sekretem są aromatyczne przyprawy: ostra i wędzona papryka, tymianek, oregano oraz pieprz.
Dlaczego warto ją spożywać? To danie, które nie jest nie tylko sycące, ale i poprawi nastrój. Wzmacnia organizm oraz może być podawane osobom, które po chorobie czy przeziębieniu wracają do zdrowia.
Zupa grzybowo-cebulowa
Ta propozycja może okazać się idealna dla miłośników smaków grzybowych i cebuli. Decydując się na jej przygotowanie, odmienimy smak klasycznej cebulowej. To danie, które syci i ma mało kalorii. Dzięki tym korzyściom świetnie nadaje się dla osób, które przebywają na diecie. To jednak nie wszystko! Oto najważniejsze jej właściwości:
- korzystnie wpływa na pracę jelit, przyśpiesza ich perystaltykę, wspomaga trawienie i metabolizm,
- jest dobrym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy;
- zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwas pantenowy, żelazo, potas, fosfor, miedź i selen,
- świetnie rozgrzewa zziębnięty organizm i przyśpiesza krążenie krwi,
- wspomaga naturalną barierę ochronną organizmu.
Kapuśniak
Ostatnią propozycją na naszej liście jest zupa z kiszonej kapusty, inaczej nazywana kapuśniakiem. Jest przygotowana z poszatkowanej kapusty głowiastej oraz warzyw. Gotujemy ją na wywarze z żeberek lub wędzonego boczku. Najważniejszym jej składnikiem jest oczywiście kiszona kapusta.
Specjalistka z ekobazaru Arkana Smaku zdradza: "Kapuśniak jest doskonałą zupą nie tylko na jesienne dni, ale sprawdzi się także na leczenie kaca. Oczyszcza i wspiera organizm. Regularne spożywanie kapuśniaku umożliwia zapobieganie nowotworom. Zupa jest niskokaloryczna, zawiera witaminy i minerały: A, C, E, K, z grupy B oraz żelazo siarkę, mangan, cynk. Ma w sobie również bakterie mlekowe, które przyśpieszają proces fermentacji. Dzięki ich zawartości przyśpiesza perystaltyka jelit i walka organizmu z drożdżakami".
Propozycje zup, które przedstawiliśmy powyżej, są aromatyczne i sycące. Nadają się nie tylko do spożywania w okresie jesienno-zimowym, ale także przez cały rok.
Informacje o autorze
Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.