Ciasto z makiem. Pyszny "poparaniec" w prostym przepisie
Natalia, autorka bloga "Mała Cukierenka", poleca przepis na ciasto z makiem i kokosem, czyli tzw. popaprańca. Biszkopt z makiem, kokosem, kakao został przełożony aksamitnym kremem budyniowym. Na wierzchu znalazła się galaretka z jagodami.
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 8 |
Okazja: |
Do nasączenia:
- 190-200 ml mleka
- 5 łyżek rumu (można zastąpić kawą lub dać ze 2 krople aromatu rumowego)
Krem:
- 700 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią 12g
- 50g mąki ziemniaczanej
- 40g mąki pszennej
- 250g masła w temperaturze pokojowej
Wierzch:
- 700 ml gorącej wody
- 2 galaretki o smaku owoców leśnych (można użyć innej)
- 300 g mrożonych lub świeżych jagód – jagody należy rozmrozić
Dodatkowo:
- 200 g konfitury malinowej (można użyć dżemu jagodowego)
- 200 g konfitury z czarnej porzeczki
- Biszkopt: piekarnik nastawić na 180 st. C na funkcji góra-dół. Blaszkę o wymiarach 25cm x 35cm wyłożyć papierem do pieczenia, ale tak aby papier wystawał troszkę poza blaszkę.
- Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę.
- Do jajecznej masy dodać olej i wymieszać szpatułką. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać na jajeczną masę, wymieszać szpatułką na jednolite ciasto.
- Ciasto podzielić na 3 równe części, do jednej dodać mak, wymieszać. Do drugiej kokos, wymieszać i do trzeciej przesiać kakao.
- Ciasto przekładać na przemian do przygotowanej blaszki, robiąc jakby szachownicę. Z każdego ciasta nakładać po sporej łyżce ciasta. Jeśli ciasto nam zostanie to dokładamy je do tego w blaszce.
- Blaszkę z ciastem możemy troszkę potrząść, aby ciasto trochę się wyrównało i następnie nożem przecinamy ciasto, aby zrobiły się esy – floresy. Przecinamy nożem raz wzdłuż jednego brzegu blaszki i później wzdłuż drugiego.
- Ciasto wyrównać trochę łyżką i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około
- 30-35 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Po wyjęciu z piekarnika biszkopt odstawić do całkowitego ostudzenia.
- Krem: do rondelka wlać około 500ml mleka, dodać cukier, cukier z prawdziwą wanilią, postawić na ogniu i zagotować.
- Do pozostałego mleka dodać obie mąki i dokładnie wymieszać, aby nie było grudek. Rozmieszane mąki wlać do gotującego się mleka i mieszając, ugotować gęsty budyń.
- Gdy budyń się zagotuje, zmniejszyć ogień na najmniejszy i trzymać go na małym ogniu mieszając przez około 1-2 minuty.
- Zdjąć z ognia, nakryć folią spożywczą na dotyk i odstawić do całkowitego ostudzenia. Ma mieć temperaturę pokojową jak masło.
- Do miski przełożyć miękkie masło i ucierać mikserem przez około 2 minuty. Następnie w 4 partiach dodać ostygnięty budyń, po każdym dodaniu wymieszać mikserem na niskich/średnich obrotach do połączenia składników.
- Składanie ciasta: ostudzony biszkopt wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia i papier włożyć z powrotem do blaszki. Z wierzchu biszkoptu odciąć przypieczoną skórkę.
- Następnie biszkopt przekroić w poziomie na dwie równe części. Jedną część biszkoptu włożyć do blaszki.
- Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.
- Obie konfitury wymieszać i połową tak przygotowanej konfitury posmarować biszkopt. Na wierzch wyłożyć połowę kremu, wyrównać. Na wierzchu ułożyć drugą cześć biszkoptu, nasączyć go pozostałym ponczem i posmarować konfiturą. Wyłożyć pozostały krem, wyrównać. Ciasto na czas dalszych przygotowań wstawić do lodówki.
- Wierzch: do gorącej wody wsypać obie galaretki i mieszać, aż galaretki się rozpuszczą. Odstawić do całkowitego ostudzenia, galaretka ma być lekko tężejąca.
- Do galaretki dodać rozmrożone jagody (razem z sokiem, który puściły podczas rozmrażania), wymieszać.
- Galaretkę z jagodami wylać na wierzch ciasta. Ciasto wstawić do lodówki na całą noc.
- Dobrze schłodzone ciasto można wyjąć z blaszki.
Kategoria przepisów | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze