Trwa ładowanie...

Aspartam - E951

Często osoby na diecie sięgają po produkty z napisem „light”. W składzie tych produktów można znaleźć związek chemiczny E951. Jest to aspartam, sztuczny środek słodzący. Od wielu lat krążą plotki na temat szkodliwości tego organicznego związku chemicznego. Ostatnie badania jednak dowodzą, że aspartam stosowany w umiarkowanych ilościach, nie szkodzi naszemu zdrowiu. Pozostaje pytanie: jak jest w końcu z tym aspartamem?

Aspartam - E951Źródło: 123RF.COM
dqwzyks
dqwzyks

Aspartam, czyli związek chemiczny o symbolu E951, możemy znaleźć na liście związków E - substancji dodawanych do żywności. Występuje on w grupie „Środki słodzące, nabłyszczające i inne”. Wszystkie związki o symbolu E900-E999 są dopuszczone do używania w państwach Unii Europejskiej. Wygląd E951 przypomina cukier: jest to biały (lub bardzo zbliżony do białego), krystaliczny proszek. Aspartam nie jest czysty. W jego skład wchodzi również kwas asparaginowy oraz fenyloalanina, czyli produkty jego rozkładu.

Ten środek słodzący ma jedną, wielką zaletę. Jest ok. 180 razy (niektóre źródła podają, że nawet o 200 razy!) słodszy od cukru, a jego kaloryczność jest niemal zerowa. 100 g tej substancji zawiera tylko 4 kcal. Istnieje jednak odczuwalna różnica w smaku, co dla niektórych może okazać się dużym minusem.
Aspartam i jego słodki smak odczuwamy wolniej, jednak dłużej. Właśnie dlatego E951 nie powinno używać się do wyrobów cukierniczych.

E951 - bezpieczny czy nie?

Pomimo wielu negatywnych zdań odnoszących się do szkodliwości stosowania tego słodziku, jest on uważany za bezpieczny przez ok. 100 organizacji związanych z bezpieczeństwem żywności. Niektórzy naukowcy jednak nadal są zdania, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem aspartamu a rozwijaniem się nowotworów. Ostatnie badania dowiodły, że dopuszczalna dzienna dawka aspartamu wynosi 40 mg/kg.

Aspartam idealny dla diabetyków?

dqwzyks

Aspartam chętnie stosowany jest przez osoby cierpiące na cukrzycę. Dodawany do produktów spożywczych, nie wpływa na wytwarzanie insuliny po ich zjedzeniu. Diabetycy nie muszą się więc martwić, że po zjedzeniu produktu z aspartamem, ich poziom glukozy gwałtownie wzrośnie. E951 jest jedynym słodzikiem metabolizowanym przez człowieka.

E951 nie dla osób z fenyloketonurią

Powtórzmy: Aspartam w procesie metabolicznym rozkłada się na fenyloalaninę i kwas asparaginowy. Ten pierwszy związek chemiczny nie jest rozkładany przez osoby chore na fenyloketonurię. W procesie rozkładu aspartamu produktem ubocznym jest również metanol. Przy umiarkowanych dawkach nie jest on jednak szkodliwy dla zdrowia.
Napis na produkcie:„Produkt zawiera źródło fenyloalaniny” oznacza więc, że w jego składzie znajdziemy właśnie aspartam.

Gdzie znajdziemy aspartam E951?

  1. napoje niskokaloryczne,
  2. gumy do żucia,
  3. wędliny oraz ryby,
  4. suplementy diety dostępne w tabletkach musujących,
  5. napoje gazowane, izotoniczne,
  6. dropsy, cukierki i drażetki,
  7. kakao rozpuszczalne, kawa i herbata w granulkach,
  8. lukry, polewy do ciast,
  9. środki przeczyszczające,
  10. jogurty oraz galaretki.
dqwzyks

Skutki uboczne stosowania Aspartamu

Częste stosowanie słodzika może skutkować: bólami i zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami, drętwieniami kończyn, alergiami skórnymi, utratą smaku, problemami z zasypianiem, zaburzeniami oddychania i widzenia, częstoskurczami, a nawet depresją. Przyjmowanie E951 umiarkowanych ilościach nie wpływa jednak na organizm, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czy wiesz, że...?

Aspartam wynaleziono całkowicie przypadkowo! Otrzymano go podczas badań nad nowymi lekami przeciwwrzodowymi. Naukowiec, nie bacząc na przepisy BHP, polizał palec, na którym znajdowała się owa substancja. 16 lat po tym wydarzeniu, E951 zaczęto produkować w większych ilościach.

Magdalena Bury

dqwzyks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqwzyks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj