7 pomysłów na paprykę
Choć dziś można ją kupić w sklepie przez cały rok, bez wątpienia najlepiej smakuje późnym latem i wczesną wiosną. Papryka to produkt o imponujących wartościach odżywczych, w kuchni dający duże pole do popisu, ponieważ można ją wykorzystać na wiele pysznych sposobów.
Pierogi z papryką
Polacy od wieków zajadają się specjałami z cienkiego ciasta wypełnionymi rozmaitym farszem, zazwyczaj z mięsa, kapusty i grzybów albo masy twarogowo-ziemniaczanej. Jednak pierogi warto też napełniać bardziej oryginalnym nadzieniem, choćby paprykowym.
2-3 czerwone papryki opłukujemy, czyścimy, mielimy w maszynce lub kroimy w bardzo drobną kostkę, po czym przesmażamy na maśle. Po przestudzeniu łączymy z dwoma żółtkami, startym serem żółtym (ok. 10 dag), doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Farsz do pierogów gotowy.
Szaszłyki z papryką, kurczakiem i ananasem
Mogą być znakomitym urozmaiceniem biesiady przy grillu. Jak przygotować pyszne szaszłyki z egzotyczną nutą?
Na początku należy zamarynować pierś z kurczaka, choćby na sposób bułgarski – pozostawiając ją na kilka godzin w zalewie z jogurtu, startego ogórka, posiekanej zielonej papryki, 1-2 ząbków czosnku (przeciśniętych przez praskę) oraz szczypty suszonego cząbru. Po wyjęciu mięso wystarczy pokroić na kawałki podobnej wielkości i nadziać na specjalne, długie patyczki (moczone wcześniej przez pół godziny w wodzie), na przemian z kawałkami papryki czerwonej oraz kostkami świeżego ananasa. Szaszłyki układamy na tacce do grillowania i pieczemy.
Bałkański ajvar
Zupa z papryki i pomidorów
Smaczna, aromatyczna i łatwa w przygotowaniu potrawa.
Dwie duże czerwone papryki pieczemy w piekarniku (w temperaturze 220 st.) przez około 20-25 minut, aż ich skórka zrobi się niemal czarna. Następnie wkładamy je do papierowej torby na 10-15 minut, po czym pozbawiamy skórki, szypułki oraz gniazd nasiennych. W tym czasie dusimy w garnku pomidory z puszki oraz mleczko kokosowe (jedno opakowanie), doprawiając solą, suszoną bazylią, ostrą papryką i granulowanym czosnkiem. Paprykowy miąższ kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do pozostałych składników. Dusimy jeszcze minimum kwadrans (im dłużej, tym pełniejszy smak uzyskamy), a na koniec blendujemy.
Burrito z jajkami i pieczoną papryką
Pyszny, meksykański pomysł na lunch, obiad albo kolację. Do przygotowania potrawy będziemy potrzebować placków tortilla, kupionych w sklepie lub przygotowanych samodzielnie. Jak to zrobić? Trzy szklanki mąki kukurydzianej zalewamy dwoma szklankami wody, dodajemy łyżkę oleju roślinnego i szczyptę soli. Mieszamy do uzyskania gładkiej masy, a następnie odstawiamy ciasto na godzinę. Po tym czasie wałkujemy na cienki placek, wycinamy z niego koła o średnicy około 20 centymetrów, które nakładamy na rozgrzaną i suchą patelnię. Opiekamy kilka razy z każdej strony, aż lekko się uniosą i nabiorą złocistego koloru.
Równocześnie pieczemy dwie papryki (może być czerwona i żółta), z których następnie zdejmujemy skórkę i usuwamy gniazda nasienne. Na patelnię wylewamy osiem jajek, lekko ubitych, doprawionych solą i pieprzem. Smażymy 1-2 minuty, często mieszając. Gdy masa zacznie się ścinać dodajemy pokrojone w paski papryki i dwie łyżki posiekanej świeżej kolendry. Smażymy kolejne 2-3 minuty, po czym mieszaninę rozkładamy na plackach tortilla, które rolujemy i serwujemy. Potrawa świetnie smakuje z salsą pomidorową.
Chlebek z czerwoną papryką i zielonym chili
Szukasz smacznej i oryginalnej przekąski? Oto prosty pomysł w meksykańskim stylu.
W rondelku zagotowujemy wodę (1,5 szklanki) wymieszaną z mąką kukurydzianą (szklanka). Gotujemy na małym ogniu przez 3-4 minuty, często mieszając, po czym przelewamy do dużej miski. Dodajemy mleko (szklankę), masło (łyżkę), opłukane zielone papryczki chili z puszki (125 g), odsączoną kukurydzę z puszki (150 g) oraz czerwoną paprykę pokrojoną w kostkę. Doprawiamy solą. Gdy masło się rozpuści, a masa trochę wystudzi, dodajemy rozmącone trzy żółtka, a później pianę ubitą z trzech białek. Delikatnie mieszamy i przekładamy do nasmarowanej tłuszczem formy keksowej. Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 190 st., aż ciasto będzie ładnie przyrumienione. Najlepiej smakuje na ciepło.
Papryka faszerowana ryżem i kiełbasą chorizo
Faszerowana papryka to bardzo popularny przysmak kuchni bałkańskiej. Na pewno zadowoli również kulinarne gusta Polaków, szczególnie gdy w nadzieniu znajdzie się kiełbasa. Możemy wykorzystać rodzimą wędlinę, ale świetnie sprawdzi się również pikantne chorizo.
Cztery duże, różnokolorowe papryki kroimy wzdłuż na połówki, usuwamy gniazda nasienne, po czym dolne połówki gotujemy przez 5-6 minut na parze (aż zmiękną), zaś górne drobno siekamy. Na patelnię wrzucamy pokrojoną kiełbasę chorizo, dodajemy posiekaną paprykę oraz łyżeczkę suszonego oregano. Smażymy 4-5 minut, zdejmujemy z ognia i dodajemy wcześniej ugotowany ryż (1,5 szklanki), startą marchewkę i starty żółty ser (50 g). Połówki papryki układamy na blasze do pieczenia, do każdej nakładamy farsz, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.
Koktajl z papryki
Nie tylko orzeźwi, ale również zapewni solidną dawkę cennych witamin i minerałów. Taki koktajl najlepiej smakuje latem, gdy jego składniki – papryka i pomidor są szczególnie aromatyczne.
Zadanie jest bardzo proste. Wystarczy zblendować czerwoną paprykę (wcześniej pozbawioną gniazda nasiennego), z 2-3 dojrzałymi pomidorami oraz szklanką wody źródlanej. Smak koktajlu warto podbić 1-2 łyżkami soku z cytryny, szczyptą chili, drobno posiekanym koperkiem oraz oczywiście solą, najlepiej świeżo zmieloną.