Wielkanocna uczta w nowoczesnym wydaniu. Postaw na proste i efektowne dania
Wielkanocny stół co roku ugina się od jajek, kiełbasy i pasztetów. A gdyby tak tym razem tchnąć w te tradycyjne dania nieco świeżości i podać je w oryginalny sposób?
Biała kiełbasa w zaskakującym wydaniu
Czy można zaserwować białą kiełbasę w nowoczesny sposób? Oczywiście! Co powiecie na wersję zapiekaną w sosie chrzanowym? Połączenie chrzanu i białej kiełbasy to kulinarna kwintesencja Wielkanocy, jednak tym razem podana w nowatorski sposób.
Składniki:
· 4 kiełbasy białe surowe extra Sokołów
· 2 cebule
· 3 ząbki czosnku
· 400 ml kwaśnej śmietany
· chrzan do smaku
· sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Cebulę pokrój w piórka, czosnek drobno posiekaj. Przysmaż je na oleju na bursztynowy kolor. Wlej śmietanę, dopraw solą i pieprzem. Po zdjęciu sosu z palnika dodaj chrzan ze słoika – ilość dopasuj w zależności, jak bardzo ostry sos chcesz uzyskać.
Kiełbasę przełóż do żaroodpornej formy, zalej sosem, piecz w temperaturze 180 st. przez 20 min. Po wyjęciu z piekarnika posyp posiekaną natką pietruszki.
Wersja dla najmłodszych
Dzieci nie przepadają za kiełbasą, za to uwielbiają parówki. Być może podanie ich w klasycznej formie – zagrzanych z kleksem keczupu na talerzu – nie jest odświętnym pomysłem, ale co powiecie na zapiekane parówki w sosie pomidorowym? Możecie wstawić je do piekarnika razem z białą kiełbasą – upieczecie dwie kiełbaski na jednym ogniu, zaoszczędzając czas i pieniądze. A swoim dzieciom zrobicie fajną niespodziankę.
Składniki:
· parówki Sokoliki lub Stówki
· 5 pomidorów
· oliwa z oliwek
· świeża bazylia
· sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Pomidory pokrój w kostkę, przełóż do żaroodpornego naczynia, polej oliwą, dopraw solą i pieprzem. Do sosu włóż parówki. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 20 min. Gotowe danie posyp posiekanymi listkami bazylii.
Tip nr 1. Możesz zaszaleć i wykorzystać różne kolory pomidorów: czerwone, żółte, czekoladowe. Danie będzie się pięknie prezentować.
Tip nr 2. Podobnie jak w przypadku kiełbasy, tak i tu ważna jest przede wszystkim jakość produktu. Dlatego wybieraj parówki o sprawdzonym składzie, które zawierają jak najwięcej mięsa. W Sokolikach jest go 90 proc. Stówki mają 100 proc. mięsa z szynki i skład pozbawiony glutaminianu monosodowego, barwników i fosforanów.
Pasztet z pysznymi dodatkami
Pieczony pasztet to kolejny kulinarny symbol świąt. Jego przygotowanie bywa praco- i czasochłonne, na szczęście można w sklepach znaleźć gotowe produkty z dobrym składem, jak np. pasztet pieczony Naturrino od marki Sokołów. Jego recepturę oparto na starannym doborze składników mięsnych, podrobów oraz specjalnej mieszanki naturalnych przypraw, ziół i warzyw takich jak: biały i ziołowy pieprz, mielona, aromatyczna kolendra, majeranek i wyrazista, prażona cebulka. Dzięki temu produkt ma wyrazisty smak, jest lekko pikantny, nawiązuje do swojskich pasztetów wypiekanych w domu.
Jego smak dodatkowo wzbogacą sosy. Klasycznym dodatkiem do pasztetu jest żurawina – jej słodki charakter doskonale komponuje z się z mięsem. Zwolennicy ostrzejszych smaków mogą wypróbować połączenia żurawiny z chrzanem. To uproszczona wersja popularnego sosu cumberland. Świetny balans pomiędzy ostrością a słodkością.
Mniej popularnym, ale równie smacznym dodatkiem do pasztetu jest sos tatarski. Jego przygotowanie (w przeciwieństwie do smaku) jest banalne. Przygotujesz go raz-dwa.
Składniki:
· 1 opakowanie pasztetu Naturrino
· 4 ogórki konserwowe
· 1 cebula
· 4 łyżki marynowanych grzybów (podgrzybków, prawdziwków lub pieczarek)
· 1 łyżka musztardy francuskiej
· 5 łyżek majonezu
· sól i pieprz
· kiełki do dekoracji (np. rzeżuchy)
Przygotowanie:
Ogórki, cebulę oraz grzyby drobno posiekaj i wymieszaj z musztardą i majonezem.
Całość dopraw solą i pieprzem do smaku.
Pasztet pokrój w plastry, ułóż na półmisku i polej przygotowanym sosem. Udekoruj kiełkami.
WP Kuchnia na: