Trwa ładowanie...

Tatarak, czyli polski imbir. Co warto o nim wiedzieć?

Jego aromatyczne kłącza można kandyzować lub suszyć. Ze względu na silny zapach i rozgrzewające właściwości określa się go mianem "polskiego imbiru". Występuje na podmokłych terenach, porasta brzegi stawów, jezior, sadzawek, rzek, o czym mowa? O tataraku. Jego kłącza zbiera się od wiosny do jesieni. Im młodsze, tym lepsze. Warto zaprosić tę roślinę do swojej kuchni.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Tatarak, czyli polski imbir. Co warto o nim wiedzieć?Źródło: 123RF.COM
d2m6qp8
d2m6qp8

Tatarak od dawna jest wykorzystywany w medycynie naturalnej. Stosuje się go również do produkcji kosmetyków i perfum. Surowcem leczniczym są kłącza. Mają intensywny zapach i gorzki smak. Zawarte w nich olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne oraz witamina C odpowiadają za ich prozdrowotne właściwości.

Kłącza tataraku wspomagają trawienie, działają moczopędnie i napotnie, łagodzą bóle miesiączkowe oraz stany zapalne gardła. W nadmiernych ilościach mogą jednak wywołać problemy żołądkowe i halucynacje.

123RF.COM
Źródło: 123RF.COM

Kłącza tataraku zbiera się od wiosny do jesieni. Znajdziemy je ok. 20 cm pod wodą. Aby je wyciągnąć, wystarczy scyzoryk. Uwaga, tatarak łatwo pomylić z pałką wodną. Tatarak jest jednak niższy i ma zdecydowanie bardziej aromatyczne pędy. Kłącza należy dokładnie umyć, oczyścić i obrać. Tak przygotowanie nadają się do kandyzowania lub suszenia.

d2m6qp8

Jak przygotować tatarakowe cukierki? Potrzebujemy ok. 100 g oczyszczonych kłączy i 200 g cukru. Kłącza kroimy na niewielkie kawałki (ok. 0,5 cm), wrzucamy do garnuszka i gotujemy przez 35 minut. Zmieniamy wodę i gotujemy kolejne 35 minut. Czynność powtarzamy jeszcze dwa razy. Ugotowany tatarak należy odsączyć na sicie, następnie rozłożyć na tacce, zasypać cukrem i odstawić na noc. Następnego dnia smażymy go na suchej patelni przez ok. 40 minut, często mieszając. Kandyzowany tatarak możemy dodawać do deserów. Ma słodko-ostry smak, piękny różowy lub czerwonawy kolor (nieco delikatniejszy niż imbir) i pięknie pachnie.

123RF.COM
Źródło: 123RF.COM

Z kolei suszone i zmielone kłącza to doskonała przyprawa do kompotów, zup owocowych, deserów, ciasteczek i sosów. Oczyszczone pędy suszymy w piekarniku lub suszarce do grzybów, a potem mielimy lub ucieramy w moździerzu. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ szybko wietrzeje.

Tatarak można wykorzystać także do przygotowania aromatycznej nalewki. Aby przygotować nalewkę ajerową, potrzebujemy 150 g suszonego kłącza tataraku. Kruszymy je i zalewamy litrem spirytusu (70 proc.). Szczelnie zamknięty słój przez miesiąc trzymamy w ciepłym i zaciemnionym miejscu. Po tym czasie filtrujemy i rozlewamy do butelek. Nalewka przeciwdziała niestrawności, wzmacnia apetyt, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych. Jest dobra na układ nerwowy. Aktywizuje także pracę mózgu. Należy ją pić trzy razy dziennie po 20 kropli na niewielką ilość przegotowanej wody.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2m6qp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m6qp8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj