Trwa ładowanie...

Shoarma - orientalny smak Bliskiego Wschodu

Shoarma to danie, które jakiś czas temu zrobiło istną furorę w restauracjach w Polsce. Nic dziwnego - jest niezwykle smaczna, a dodatkowo zachwyca aromatami, typowymi dla krajów arabskich. Najprościej mówiąc, są to skrawki mięsa odkrawane z obrotowego rożna, podawane w bułce typu pita. Czym różni się shoarma od kebaba lub gyrosa? Jak ją zrobić w domowych warunkach? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Shoarma - orientalny smak Bliskiego WschoduŹródło: 123RF
dzqpx9v
dzqpx9v

Skąd pochodzi shoarma?

Shoarma, inaczej szawarma, szałarma, pochodzi z Turcji. To właśnie w tym kraju już wiele lat temu przyrządzano potrawę o nazwie cevrime. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona obracające się mięso. W ten sposób piecze się mięso na shoarmę, które jest na bieżąco odkrawane płatami z wiszącego rożna i dodawane do dania.

Czym różni się shoarma od kebaba? Zasadniczo jest to ta sama potrawa, ponieważ zarówno mianem kebaba, jak i shoarmy określane jest mięso pieczone na rożnie, podawane z pieczywem i warzywami. Mimo podobieństw różnica między tymi daniami jednak istnieje. Stanowi ją mięso użyte do obydwu potraw.

Do kebaba najczęściej wykorzystywana jest baranina, wołowina lub jagnięcina, w shoarmie zaś znajdziemy kurczaka, cielęcinę, indyka lub mięso kozie. W niektórych restauracjach podawana jest także z wieprzowiną.

Sekretem smaku shoarmy jest sposób przyprawiania mięsa. Używana jest do tego idealnie skomponowana mieszanka przypraw, w której skład wchodzą między innymi imbir, kurkuma, kolendra, cynamon, pieprz cayenne, kmin rzymski czy gałka muszkatołowa. Proporcje, w jakich te składniki zostaną użyte, zależą od indywidualnych upodobań. Dominować powinny jednak przyprawy korzenne jak kolendra, imbir czy cynamon.

dzqpx9v

Taki zestaw przypraw możemy też kupić w gotowej formie w sklepie, jednak my zachęcamy, aby zrobić marynatę samodzielnie. Dzięki temu mamy wpływ na proporcje i w efekcie na ostateczny smak shoarmy.

Shoarma - z czym podawać?

Shoarma standardowo podawana jest w bułce typu pita, warzywami i hummusem. Innymi dodatkami mogą być frytki, kasza bulgur na ostro, ryż z makaronem vermicelli, a także pokrojony w plastry pomidor z cebulą i sosem jogurtowym. Może być serwowana także z ostrym sosem pomidorowym.

Shoarma z kurczakiem - przepis

Potrzebne składniki:

Na shoarmę:

  • 600 g mięsa z piersi kurczaka (ewentualnie cielęciny lub wieprzowiny);
  • olej.
dzqpx9v

Na marynatę:

  • 1 łyżeczka kminu rzymskiego;
  • 1 łyżeczka przyprawy curry;
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki;
  • 1 łyżeczka granulowanego czosnku;
  • 0,5 łyżeczki cynamonu;
  • 0,5 łyżeczki imbiru;
  • 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej;
  • 0,5 łyżeczki kurkumy;
  • sól;
  • pieprz cayenne.
123RF
Źródło: 123RF

Sposób przygotowania:

1. Pierś z kurczaka oczyszczamy z błonek i kostek i kroimy w paski (nie muszą być równe).

2. Wszystkie przyprawy do marynaty mieszamy ze sobą. Mięso kropimy olejem i obtaczamy w mieszance przypraw. Na godzinę odstawiamy w chłodne miejsce, aby dobrze przeszła marynatą.

dzqpx9v

3. Po upływie godziny przekładamy mięso na patelnię i przez kilkanaście minut smażymy. Mięso powinno być dobrze ścięte w środku, a z wierzchu zarumienione. Gotowe.

Smak shoarmy można dodatkowo wzbogacić startym żółtym serem - na koniec smażenia posypujemy nim danie i podajemy od razu, jak tylko się rozpuści. Można podać ją z sosem czosnkowym (2 ząbki czosnku rozcieramy na papkę, mieszamy z solą, z 400 ml jogurtu naturalnego). Shoarmę serwujemy w picie lub zawiniętą w placek tortilla.

Smacznego!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzqpx9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzqpx9v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj