Sałatka szwedzka - idealna na zimę
Obowiązkowo musi się znaleźć wśród przetworów w domowej spiżarni.
Są takie przetwory na zimę, które robimy od lat, ale nie ma jednego oficjalnego przepisu. Każda gospodyni bowiem dodaje składniki, które nadają wyrobom charakterystycznego smaku. Przykładem jest sałatka szwedzka. Głównym składnikiem są pokrojone w plastry ogórki, a dodatkami cebula, marchewka, ale niektórzy dodają także paprykę. Małgorzata Kijowska, autorka bloga "Daylicooking", proponuje swoją recepturę na tę sałatkę.
Składniki:
3 kg ogórków gruntowych
1 kg marchwi
1 kg cebuli
2-3 łyżki soli
Zalewa:
3 szklanki wody
2 szklanki octu
2 szklanki cukru
1 łyżka soli
Dodatkowo do każdego słoika:
1-2 łyżki oleju
1 łyżeczka ziaren gorczycy
5-7 ziaren ziela angielskiego
Ogórki dokładnie umyć i odsączyć z wody za pomocą ręcznika papierowego. Pokroić w średniej grubości plastry. Najwygodniej i najszybciej jest użyć elektrycznej maszynki lub tarki jarzynowej. Pokrojone ogórki zasypać solą, przemieszać i odstawić przynajmniej na godzinę. Po tym czasie odlać powstały sok i dokładnie odcisnąć ogórki. Marchew wyszorować dokładnie lub oskrobać i opłukać, cebulę obrać - wszystko pokroić w plastry. Marchew nieco cieniej niż cebulę. Wszystkie warzywa wymieszać razem i nakładać do umytych i wyparzonych słoików. Do każdego słoika wsypać po łyżeczce gorczycy i kilka ziaren ziela angielskiego. Nie ubijać zbyt mocno, aby zalewa wszędzie doszła.
Przygotować zalewę zagotowując wodę razem octem, cukrem i solą. Wrzącą zalewą uzupełniać słoiki, na wierzchu wlewając olej. Gorące słoiki natychmiast zakręcać i odstawiać do góry dnem. Powinny bez problemu zamknąć się bez konieczności pasteryzowania.
Jeśli obawiacie się, że taki sposób może nie zadziałać, to pasteryzujcie je przez kilka minut w garnku wypełnionym wodą do 3/4 wysokości słoików. Możecie również wstawić je do piekarnika (na blasze ułóżcie papier do pieczenia, a na nim słoiki) i przez około 10 minut "zapiekajcie" je w temperaturze 90-110 stopni.