Trwa ładowanie...

Rujnują twoje jelita, a na pewno masz je w kuchni. Ekspert ostrzega

Bartek Szemraj, dietetyk kliniczny zwraca uwagę na produkty, które negatywnie wpływają na pracę jelit. Na liście rzeczy zakazanych znajdują się także takie, które powszechnie są uważane za zdrowe.

Ekspert podpowiada, jak dbać i zdrowie jelitEkspert podpowiada, jak dbać i zdrowie jelitŹródło: Adobe Stock, YouTube
d1m9fxp
d1m9fxp

Wiele osób wybiera napoje lub batoniki bez cukru, wierząc w to, że są zdrowszą opcją. Chociaż faktycznie produkty te nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi i są odpowiednie dla diabetyków, nie są pozbawione negatywów. Częstymi zamiennikami cukru są substancje wytworzone sztucznie, takie jak aspartam, sukraloza czy cyklaminian sodu. Jak pokazują najnowsze badania naukowe, wpływają one negatywnie na równowagę mikrobiomu jelit. Poza słodzikami ekspert wymienia jeszcze 3 grupy produktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapomnij o zwykłych klopsikach. Ich grecka odsłona bije je na głowę

Co zamiast słodzików?

Jeśli ograniczasz cukier, zamiast napojów z napisem na etykiecie: "zero cukru", sięgnij po domową lemoniadę lub herbatę ziołową. Możesz posłodzić ją stewią, erytrolem lub odrobiną miodu. Jednak uważaj także na ilość naturalnego cukru, który w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia.

d1m9fxp

Inne produkty zaburzające pracę jelit

Poza słodzikami dietetyk wymienia żywność wysoko przetworzoną, pszenicę i napoje gazowane. Świadomość na temat gotowych przekąsek, takich jak chipsy czy orzeszki w chrupiącej skorupce jest wysoka, jednak nadal nie wpływa to na obniżenie ich sprzedaży. Wadą jest nie tylko wysoka zawartość tłuszczów trans, które podnoszą poziom złego cholesterolu, ale także brak błonnika. Kiedy spożywasz takie przekąski w nadmiarze, bakterie w jelitach nie mają czym się żywić, co może prowadzić do uszkodzeń ścianek jelit i stanów zapalnych.

Dlaczego warto ograniczać pszenicę?

Białe pieczywo, makarony i ciastka zrobione z mąki pszennej zawierają gluten, który u osób z nietolerancją tego białka mogą powodować stany zapalne. Jednak także osoby bez zdiagnozowanej celiakii mogą odczuwać dolegliwości spowodowane nadmiernym spożyciem pszenicy. Jeśli cierpisz na częste bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, zmęczenie, ból głowy lub choroby skórne, spróbuj przez miesiąc ograniczyć gluten i sprawdź, czy poczujesz się lepiej. Pszenicę warto zastąpić ryżem, komosą ryżową, amarantusem lub batatami.

Ekspert zwraca uwagę na napoje gazowane

Nawet napoje niezawierające cukru i słodzików mogą negatywnie wpływać na jelita. Chodzi o bąbelki, które często powodują wzdęcia i podrażniają ścianki jelit. Dodatkowo ich kwaśne pH znacznie zaburza mikroflorę układu pokarmowego. O wiele lepsza jest zwykła woda z cytryną lub zielonym ogórkiem.

Jak dbać o zdrowe jelita?

Jeśli zależy ci na ochronie jelit, zadbaj o zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, probiotyki i prebiotyki, takie jak czosnek, cebula czy por – zawierają one substancje, będące pożywką dla bakterii jelitowych.

d1m9fxp

W trosce o zdrowie jelit zwróć również uwagę na stres i tempo życia. Praca układu pokarmowego nie tylko zależy od produktów, które spożywasz, ale także od spokoju twojego umysłu. Bartek Szemraj poleca jogę i techniki medytacyjne.

d1m9fxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9fxp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj