Przetwory z truskawek
Świeże truskawki są aromatyczne, soczyste i niezwykle smaczne, jednak nie możemy się nimi cieszyć przez cały rok. Sezon na te owoce rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa do końca czerwca, czasami nieco dłużej – w zależności od warunków pogodowych. Jest on więc stosunkowo krótki. Zawsze czekamy na niego z utęsknieniem i z żalem się z nim żegnamy. Doba wiadomość jest taka, że smak i zapach truskawek można zatrzymać na dłużej, robiąc z nich przetwory lub mrożąc je. Wybierz, jakie truskawkowe przetwory zrobisz w tym roku.
Dżem truskawkowy
Dżem to podstawa, jeśli chodzi o przetwory z truskawek. Uwielbiają go dzieci i dorośli. Jest słodki, pachnący i pięknie czerwony. Jeśli dodamy do niego nieco kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, będzie wyrazisty zarówno w smaku, jak i w wyglądzie.
Składniki:
- 2 kg truskawek,
- 600 g cukru,
- 1 cytryna – wyciśnięty z niej sok.
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy i usuwamy z nich szypułki. Wrzucamy je do dużego garnka, rozgniatamy np. tłuczkiem do ziemniaków, by puściły sok. Zagotowujemy.
- Dodajemy sok z cytryny i gotujemy wszystko przez ok. 3 godziny jednego dnia lub 1,5 godziny jednego, a kolejnego następne 1,5 godziny. Co jakiś czas mieszamy.
- Gdy masa stanie się odpowiednio gęsta, możemy ją zblendować, by uzyskać gładką konsystencję dżemu. Dodajemy cukier.
- Gotujemy na małym ogniu i często mieszamy, bo masa z cukrem ma skłonność do przypalania się.
- Gdy cukier rozpuści się, nakładamy gorący dżem do słoików. Stawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Przepyszna beza z mascarpone i truskawkami. Słodki i orzeźwiający deser na upalne dni
Mus truskawkowy
Mus z truskawek to po prostu zmiksowane truskawki bez żadnych dodatków. Wybierajmy do niego te najbardziej dojrzałe owoce. Nie muszą być idealne z wyglądu. Można je potem wykorzystać do robienia koktajli albo zjeść z makaronem czy wymieszać z galaretką i wyłożyć na ciasto.
Składniki:
- 2 kg truskawek.
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy i pozbawiamy szypułek. Wszystkie razem blendujemy. Warto przetrzeć je przez sito, by pozbyć się drobnych pestek.
- Tak powstały mus przelewamy do szklanych butelek lub słoików i pasteryzujemy. Możemy też przełożyć go do plastikowych pojemników albo woreczków i zamrozić.
Kompot truskawkowy
Kompot z truskawek to kolejny must have na zimę. Doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można go pić albo np. wymieszać z makaronem i zjeść ze smakiem razem z owocami z kompotu.
Składniki:
- truskawki,
- cukier,
- wrząca woda.
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy i usuwamy z nich szypułki. Wkładamy je do słoików mniej więcej do połowy ich pojemności.
- W każdym słoiku zasypujemy truskawki 4 łyżkami cukru. Zalewamy je wrzątkiem i delikatnie mieszamy, by cukier rozpuścił się. Słoiki nie za mocno zakręcamy i pasteryzujemy w garnku z wodą.
- Czas pasteryzacji to ok. 20 minut od momentu zagotowania się wody w garnku.
- Słoiki wystawiamy z garnka, dokręcając je mocniej i odstawiamy do przestygnięcia.
Wino truskawkowe
Truskawki, w przeciwieństwo do winogron czy czarnych porzeczek, nie mają naturalnych pektyn, dzięki którym można by było zrobić z nich wino bez dodatku drożdży winiarskich. Warto też pamiętać, że owoce mocno fermentują, więc trzeba mieć odpowiedniej wielkości naczynie, by wino z niego nie wyleciało.
Składniki:
- truskawki,
- woda,
- cukier,
- drożdże winiarskie.
Przygotowanie:
- Do produkcji wina należy wybierać jak najdojrzalsze owoce. W pierwszej kolejności musimy przygotować syrop cukrowy. Na 1 litr wody potrzeby 500 g cukru.
- Wodę zagotowujemy i dodajemy do niej cukier. Mieszamy, aż się rozpuści i studzimy. Suche drożdże rozpuszczamy w 100 ml wody. Truskawki drobno siekamy. Nie bledujemy ich tylko rozdrabniamy, by pozostały w kawałkach.
- Owoce przekładamy do dużej szklanej butli lub słoja. Powinno pozostać przynajmniej 1/3 wolnego miejsca w naczyniu. Dodajemy do nich rozrobione drożdże i połowę syropu. Naczynie przykrywamy korkiem z rurką fermentacyjną.
- Proces fermentacji powinien rozpocząć się w ciągu dwóch dni. Po tygodniu dodajemy resztę syropu cukrowego.
- Po dwóch tygodniach płyn odcedzamy od owoców. Naczynie z płynem ponownie zakrywamy korkiem z rurką fermentacyjną. W przeciągu miesiąca fermentacja powinna ustać, a wino stanie się klarowne. Wtedy można przelać je do butelek.
- Jeśli nie chcemy wina musującego, sprawdzajmy, czy w butelkach nie zbiera się gaz.
Sok truskawkowy
W zależności od tego, czy posiadamy sokownik, czy nie, możemy przygotować sok właśnie z jego wykorzystaniem albo przy pomocy sokowirówki.
Składniki:
- 1 kg truskawek,
- 90 dag cukru.
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy i pozbawiamy szypułek. Jeśli posiadamy sokownik, wsypujemy je do naczynia w element z dziurkami, a do dolnej części wlewamy wodę. Przykrywamy i podstawiamy garczek pod rurkę odprowadzającą z sokownika.
- Gotujemy przez pół godziny, systematycznie przelewając gromadzący się w garczku sok do większego garnka. Po tym czasie odkrywamy sokownik i sprawdzamy, czy owoce puściły już cały sok.
- Gotujemy do momentu, aż truskawki znacznie zmniejszą swoją objętość. Wyłączamy ogień i zostawiamy owoce do osączenia. Jeśli nie mamy sokownika, owoce przepuszczamy przez sokowirówkę.
- Naczynie z gotowym sokiem podgrzewamy. Gdy płyn jest gorący, dodajemy do niego cukier i mieszamy do momentu, aż się rozpuści. Sok doprowadzamy do wrzenia. Z jego powierzchni zbieramy szumowiny.
- Gorący wlewamy do wyparzonych gorących butelek, które od razu zakręcamy. Odstawiamy do przestygnięcia.
Sezon na truskawki jest bardzo krótki, więc warto zadbać o to, by go w pełni wykorzystać. Przetwory z truskawek pozwolą cieszyć się smakiem i zapachem tych owoców nawet w zimowych miesiącach.