Niedoceniane warzywo w roli głównej. 5 pomysłów na pora
To jedno z najbardziej niedocenionych warzyw w naszej kuchni, gdyż zazwyczaj używamy go tylko po to, by dodać smaku zupom. Tymczasem por może z powodzeniem odgrywać ważniejszą rolę i stanowić bazę wielu pysznych potraw. Co można z niego przyrządzić?
Irlandzkie puree z porów, ziemniaków i kapusty
Pożywne, samodzielnie danie lub pyszny dodatek do potraw mięsnych. Na początku musimy ugotować ziemniaki (900 g), w wodzie lub na parze. W tym czasie kroimy w cienkie plasterki pory (450 g), przekładamy do rondelka, zalewamy mlekiem (szklanka), dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (3 ząbki), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ma małym ogniu przez 15-20 minut. Wyjmujemy pory i czosnek, mleko odlewamy do osobnego naczynia. Do garnka przekładamy drobno poszatkowaną kapustę, białą lub włoską (450 g), zalewamy wodą (¼ szklanki), gotujemy 10-15 minut, odcedzamy.
Ziemniaki, mleko i czosnek ucieramy na puree. Dodajemy ugotowane pory i kapustę, a także miękkie masło (2 łyżki), doprawiamy solą, świeżo mielonym białym pieprzem i gałką muszkatołową. Mieszamy. Przed zaserwowaniem posypujemy posiekanym szczypiorkiem.
Tarta z porami i boczkiem
Zaczynamy od przygotowania bazy potrawy, czyli kruchego ciasta. Do przesianej mąki krupczatki (20 dag) dodajemy rozdrobnione, dobrze schłodzone masło (10 dag) i siekamy nożem, aż oba składniki się połączą. Następnie formujemy kopczyk, wbijamy żółtko, dolewamy śmietanę (dwie łyżki), dosypujemy szczyptę soli i zagniatamy na gładką masę. Ciasto formujemy w kulę, owijamy w folię i schładzamy w lodówce, minimum pół godziny. Następnie rozwałkowujemy je na oprószonej mąką stolnicy, po czym przenosimy na okrągłą formę do tarty. Wypełniamy dno i boki, odcinając nadmiar ciasta. Spód nakłuwamy widelcem i wstawiamy piekarnika nagrzanego do temperatury 200 st. Po 10 minutach wyjmujemy i pozostawiamy do ostygnięcia.
Jak opłukać pory? Prosty sposób, by pozbyć się piasku
W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Wędzony boczek (25 dag) kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni, a gdy się zarumieni dodajemy pokrojone w plasterki dwa pory (tylko białe części), masło i oliwę (po łyżce) oraz solidną porcję posiekanego tymianku i rozmarynu. Doprawiamy solą i pieprzem, dusimy kilka minut, aż por zmięknie. Studzimy.
Śmietanę (dwie łyżki) łączymy z jajkiem, dwoma żółtkami oraz startym serem żółtym (15 dag). Masę wylewamy na boczek z porami, dosypujemy szczyptę gałki muszkatołowej. Mieszamy, po czym wszystko wylewamy na podpieczone wcześniej ciasto. Pieczemy 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.
Zupa-krem z porów
Przygotowanie tej pysznej potrawy jest banalnie proste. Potrzebujemy sześciu średniej wielkości porów. Ich białe fragmenty kroimy na cienkie krążki. Dwie cebule kroimy w kostkę, podsmażamy na maśle, a następnie dokładamy pory i podsmażamy przez 5-6 minut, często mieszając. Przekładamy do garnka, zalewamy litrem bulionu, warzywnego lub mięsnego, i gotujemy, aż por stanie się miękki. Pod koniec dodajemy serek topiony, najlepiej śmietankowy. Gotujemy, aż się rozpuści, doprawiamy solą, pieprzem i gałą muszkatołową. W razie potrzeby blendujemy.
Zupę podajemy z grzankami lub groszkiem ptysiowym
Kaszotto z porami i pieczarkami
Polska odpowiedź na włoskie risotto, zdaniem wielu osób przewyższająca je nawet walorami smakowymi. Najpierw podsmażamy dwie cebule pokrojone w drobną kostkę i 2-3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę pieczarki (400 g) oraz 1-2 pory, pokrojone w cienkie plasterki. Podsmażamy przez kilka minut, po czym wsypujemy kaszę pęczak (dwie szklanki). Całość zalewamy bulionem warzywnym (potrzebujemy około litra wywaru), doprawiamy solą, pieprzem i wędzoną papryką. Gotujemy na małym ogniu, aż kasza stanie się miękka i wchłonie niemal cały płyn. Pod koniec dodajemy masło (2 łyżki). Przed podaniem kaszotto posypujemy startym parmezanem.
Placuszki z porami
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Oto prosta i smaczna propozycja. Dużego pora kroimy w cienkie plasterki, po czym podsmażamy na maśle klarowanym, aż do zeszklenia. W misce mieszamy mąkę ziemniaczaną i pełnoziarnistą, np. orkiszową (każdej po 2 czubate łyżki), dodajemy pora, jajko, maślankę (łyżkę) i posiekany szczypiorek, doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą chili, dokładnie mieszamy. Wylewamy porcjami na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, smażymy z obu stron na złoty kolor. Placki najlepiej smakują na ciepło, z dodatkiem sosu z jogurtu naturalnego (100 ml) wymieszanego ze skórką startą z cytryny i szczyptą soli.