Trwa ładowanie...

Nie wyrzucaj buraków z zakwasu. Naturalny probiotyk

Od lat mówi się o świetnym wpływie buraków i kiszonek na nasze zdrowie. Gdy połączymy te składniki, wspólnie tworzą prawdziwą bombę witaminową. Na szczęście możemy je z łatwością ukisić w domu i cieszyć się zdrowiem przez cały sezon jesienno-zimowy.

Nie wyrzucaj buraków z zakwasu. Naturalny probiotykŹródło: 123RF
d3r3fih
d3r3fih

Jest kilka skutecznych sposobów na kiszenie buraków. Przepis na nie, podobnie jak na inne kiszonki, jest stosunkowo prosty. Wystarczy, że obrane i pokrojone warzywa zalejemy solanką i odstawimy na kilka dni w słoiku. Jest też mniej znany sposób. Do słoika wkładamy pokrojone w plastry buraki i ząbki czosnku. Zalewamy wszystko wodą, po czym na wierzchu kładziemy kromkę suchego razowego chleba. W tej sposób buraki powinny ukisić się w ciągu tygodnia.

Kiszonki często polecane są osobom, które walczą z nadwagą. Wynika to przede wszystkim z tego, że kiszone warzywa mają mniej kalorii niż ich surowe odpowiedniki. Co więcej, pozytywnie wpływają na metabolizm i oczyszczanie organizmu. Zwolennicy leczenia domowymi sposobami cenią je sobie także jako naturalny środek na poprawę odporności i skuteczny lek w walce z infekcjami.

Sok z kiszonych buraków ma jednak więcej pozytywnych właściwości. Świetnie sprawdzi się w diecie anemików ponieważ buraki przyspieszają wytwarzanie czerwonych krwinek. Ponadto sok ten powinni pić też osoby uprawiające sport – działa on bowiem na nich jak naturalny napój energetyczny, który poprawia wydolność. Eksperci podkreślają także, że zawarte w burakach antyoksydanty pozytywnie działają w walce z nowotworami i chorobami serca. Nie bez znaczenia jest też wpływ tych warzyw na cerę. Regularne spożywanie soku z buraków może skutecznie poprawić jej wygląd, nie tylko ją rozświetlając, ale także zwalczając trądzik.

Kiszone buraki znajdą wiele zastosowań w kuchni. Możemy wykorzystać je jako składnik sałatek lub bigosu. Nadają się też do zrobienia pasty do kanapek oraz zdrowych jarskich chipsów. Sama kiszonka również świetnie się sprawdzi. Po ukiszeniu sok możemy przelać do butelki i pić go rozwodniony wodą lub w połączeniu z innymi. Warto wykorzystać go też do przyrządzenia barszczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r3fih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r3fih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj