Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
30-03-2015 13:50

Nie daj się hipercholesterolemii rodzinnej

Chociaż powszechnie uważa się, że wysoki poziom cholesterolu to najczęściej efekt złej diety oraz siedzącego trybu życia, niekiedy stężenie frakcji LDL odbiega od normy z powodu… genów. Wystarczy wadliwie zbudowany jeden z genów, by zostać obciążonym wysokim poziomem cholesterolu na całe życie.

Nie daj się hipercholesterolemii rodzinnejŹródło: notka PR
d1147vw
d1147vw

Czy to hipercholesterolemia rodzinna?

Hipercholesterolemia rodzinna daje dość typowe symptomy. U osób dotkniętych tym schorzeniem obserwuje się twarde żółtawe grudki pojawiające się wokół oczu oraz w innych miejscach na skórze. Jest to sygnał, który powinien skłonić do przeprowadzenia testów i badań, takich jak test punktowy i badanie stężenia cholesterolu ogólnego oraz frakcji.

W pierwszej kolejności wykonuje się tzw. test punktowy. Jest to kwestionariusz wypełniany przez pacjenta pod okiem lekarza, na podstawie którego określa się prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej odpowiadającej za obniżony cholesterol HDL i podwyższony poziom cholesterolu LDL.

Kolejnym krokiem jest oznaczenie stężenia cholesterolu ogólnego oraz poszczególnych frakcji. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego określają normy stężenia:
- cholesterol LDL - wartości poniżej 115 mg/dl,
- cholesterol HLD - wartości powyżej 45 mg/dl (dla kobiet) i 40 mg/dl (dla mężczyzn).

d1147vw

Zadbaj o poziom swojego cholesterolu zanim będzie za późno

Znajdując się w grupie osób o podwyższonym ryzyku hipercholesterolemii, warto jak najwcześniej rozpocząć działania profilaktyczne. Dzięki temu można uniknąć przyjmowania leków. Co można zrobić? Chcąc poprawić poziom cholesterolu HDL, sięgaj po produkty wzbogacone sterolami roślinnymi, np. Optima Cardio. Ich wpływ na redukcję frakcji LDL został udowodniony naukowo. Przyjmuje się, że spożywanie steroli w dziennej dawce 1,5-3g pozwala obniżyć "szkodliwy" cholesterol nawet o 7-12,5 proc. (w przypadku spożycia przez okres 2-3 tygodni).

Jeśli poziom "szkodliwego" cholesterolu nie będzie dużo większy niż norma, wówczas odpowiednią dietą można zredukować jego stężenie. Jeżeli natomiast podwyższony poziom frakcji LDL zostanie zbagatelizowany, wówczas koniecznością będzie podjęcie stosownego leczenia. Pamiętaj, że każda metoda leczenia odnosi lepsze rezultaty, jeśli jest wpierana odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną.

d1147vw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1147vw
Więcej tematów