Malwina Bareła: Dlaczego chcąc być fit, warto postawić na lunchboxy?
Malwina Bareła, blogerka i autorka książek kulinarnych "Lunchbox na każdy dzień" podzieliła się z nami swoimi sposobami na to, jak komponować smaczne i niskokaloryczne posiłki. Chcąc zgubić kilka kilogramów, nie musimy stosować restrykcyjnych diet czy korzystać z kateringu. Świetnym pomysłem są lunchboxy.
Lunchboxy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą być w formie – kontrolować swoją wagę, jeść smacznie i zdrowo, realizować określone cele dietetyczne. Zróżnicowane składniki, duża ilość warzyw i apetyczna zawartość pudełek sprawiają, że codzienne posiłki są jeszcze bardziej apetyczne.
Jesz zdrowo poza domem
Zdecydowana większość osób zapomina o przygotowaniu posiłku do pracy i ratuje się zamawiając jedzenie na dowóz. Niestety wtedy zazwyczaj nie mamy wiedzy na temat składu, jakości i kaloryczności dań, co jest dość istotne, jeśli realizujemy określone cele dietetyczne. Możemy oczywiście kupić coś na szybko w pobliskim sklepie, ale tu często nieświadomie natrafiamy na pułapki. Nie wszystkie produkty, które reklamuje się nam jako zdrowe i sprzyjające utrzymaniu formy, są takie w rzeczywistości. Warto czytać etykiety, bo fit batoniki, musli, białkowe smoothie itp. często mają kiepski skład i sporo kosztują (czasem wystarczy dodać na opakowaniu słowo "fit", by cena wzrosła kilkukrotnie!). Zazwyczaj znajdziemy w nich syrop glukozowo‐fruktozowy, olej palmowy, sztuczne aromaty i konserwanty.
Posiłki przygotowane w domu, bazujące na zdrowych i sezonowych produktach, stanowią o wiele lepsze rozwiązanie. Wiemy, co jemy, a także łatwo kontrolujemy liczbę spożywanych kalorii. Domowy lunchbox to szansa na jedzenie w pracy lub szkole zdrowych, zbilansowanych fit posiłków, które są dopasowane do naszej diety i preferencji smakowych.
Owoc psianki podłużnej w kuchni
Kontrolujesz napady głodu
Regularne spożywanie posiłków dla wielu osób jest sposobem na kontrolowanie apetytu i utrzymanie codziennej diety. Jeśli poza domem towarzyszy nam lunchbox ze smacznym daniem w środku, minimalizujemy ryzyko niepohamowanych napadów głodu i jedzenia byle czego w pośpiechu.
Ograniczasz ilość wyrzucanych resztek
Lunchbox to świetny sposób na wykorzystanie wszelkich resztek. Zbyt dużo ugotowanych ziemniaków można przerobić na sałatkę ziemniaczaną, kilka nadprogramowych kotletów z obiadu zapakować do pudełka, a ugotowaną wcześniej fasolkę dodać do potrawki i zabrać na wynos w termosie.
Wiesz, co jesz
Gotując od podstaw w domu, to my decydujemy, z jakich produktów przygotowujemy posiłki. Mamy wpływ na jakość kupowanych artykułów spożywczych, ich sposób przygotowania i przechowywania. Wszystkie te etapy są nie bedą znaczenia dla jakości naszego żywienia. W przypadku produktów gotowych zazwyczaj nie mamy pewności, jakich składników użyto do przyrządzenia danego dania. Jeśli decydujemy się na zakup jedzenia na dowóz, tym bardziej nie mamy wiedzy o jego składzie.
Kontrolujesz kaloryczność posiłków
Przygotowując posiłki samodzielnie w domu, możecie w prosty sposób wyliczyć́ ich kaloryczność, wiecie bowiem, z jakich produktów zostały ugotowane. Gdy zamawiacie jedzenie na mieście, rzadko otrzymujecie takie informacje, a nawet jeśli, to niestety najczęściej w sieciówkach oferujących żywność typu fast food.
Alternatywa dla cateringu dietetycznego
Obecnie dużą popularnością cieszą się cateringi dietetyczne, które przygotowują jedzenie na cały dzień i dostarczają je wprost pod nasze drzwi. Choć coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie, to w dalszym ciągu domowe posiłki w lunchboxach mają znaczną przewagę. Przede wszystkim dzięki nim mamy pełną kontrolę nad składem i kalorycznością gotowanych dań. I – co bardzo istotne – jemy dokładnie to, co lubimy. W przypadku cateringu dietetycznego nie mamy wpływu na to, z jakich produktów będą przygotowywane poszczególne potrawy. Domowe lunchboxy to również spora oszczędność pieniędzy w porównaniu z gotowym cateringiem. Warto też zwrócić uwagę na kwestie ekologiczne – dużą ilość generowanych odpadów w przypadku korzystania z jednorazowych pojemników. Własny lunchbox, w którym transportujemy jedzenie, pozwoli nam na zminimalizowanie ilości śmieci. To sposób na dbanie nie tylko o siebie, ale i o środowisko.
Co możecie zyskać, zaczynając przygodę̨ z lunchboxami? Poza wymienionymi wcześniej korzyściami przede wszystkim lepsze samopoczucie, a także poprawę jakości życia oraz zdrowia. Czy coś możecie stracić? Oczywiście.
Bardzo przyjemnym efektem ubocznym gotowania do pudełek może być utrata nadprogramowych kilogramów.
Smaczne posiłki na wynos w połączeniu z deficytem kalorycznym szybko przyniosą pozytywne rezultaty.