Kupujemy mięso: jak wybrać pierś z kurczaka. Praktyczne porady
Filet z kurczaka to mięso, po które sięgamy najchętniej. Nic dziwnego – jest niedrogie, łatwe w obróbce, niskokaloryczne, a przy tym bardzo smaczne. Można je piec, smażyć, gotować i grillować, świetnie pasuje do większości dań. Ale jak wybrać pierś z kurczaka, by była świeża i dobrej jakości?
Jak wybrać pierś z kurczaka?
Mięso z kurczaka poza niewątpliwymi walorami ma też jedną wadę: bardzo szybko się psuje, co niekiedy nie jest takie łatwe do zauważenia. Dlatego już na etapie wyboru kawałka mięsa w sklepie należy zachować czujność i bacznie zwracać uwagę na każdy detal.
O czym bezwzględnie należy pamiętać i czym się kierować podczas zakupu mięsa z piersi kurczaka?
- Wybór sklepu. To nie bez znaczenia, gdzie kupujesz filet z kurczaka. Jeśli to możliwe, znajdź zaufanego dostawcę lub producenta mięsa, zwróć również uwagę na certyfikaty, które gwarantują odpowiednio wysoką jakość surowca. Nie kupuj mięsa w przypadkowym sklepie, nie kieruj się także ceną lub promocją.
- Informacje na opakowaniu. Jeśli kupujesz mięso pakowane, zwróć uwagę na datę. Nie kupuj piersi z kurczaka, której termin zbliża się ku końcowi, a już na pewno nie sięgaj po mięso po terminie. Pamiętaj jednak, że również mięso, którego termin przydatności się nie skończył, może być nieświeże.
- Wygląd. Filet z kurczaka powinien być różowy z białymi przerostami tłuszczu. Blady, niekiedy, o zgrozo, zielonkawy odcień mięsa i żółty kolor tkanki tłuszczowej powinny zapalić lampkę ostrzegawczą w twojej głowie. Takiego mięsa unikaj.
- Struktura mięsa. Po przyjściu do domu od razu wyjmij mięso z foliowego worka lub tacki pokrytej folią. Przy okazji zwróć uwagę na to, jaką strukturę ma pierś z kurczaka. Mięso powinno być jędrne i sprężyste – nie powinno odkształcać się pod naciskiem palca. Zwróć uwagę czy powierzchnia piersi z kurczaka nie jest śliska, wręcz śluzowata – to oznaka, że mięso jest nieświeże.
- Wielkość ma znaczenie. Poza świeżością ważna jest jakość mięsa. Pojedyncza pierś z kurczaka powinna ważyć około 150-200 g. To niewiele, ale nie ulegajmy pokusie wyboru wyjątkowo dużych okazów, bo jest to znak, że kurczak zbyt szybko rósł albo mięso zostało naszprycowane wodą.
- Zapach. To ostatni test jakości i świeżości mięsa. Powąchaj zakupiony filet z kurczaka – jeśli czujesz choćby cień przykrego zapachu – np. gnijącego mięsa czy zepsutych jaj – natychmiast pozbądź się piersi z kurczaka. Takiego mięsa nie wolno w żaden sposób przygotowywać, nie pomoże ani mycie mięsa, ani marynata. Zapach świeżego mięsa powinien być neutralny, niebudzący odrazy.
Czym są białe paski na piersi z kurczaka?
Zobacz także: